کد خبر: ۱۱۶۶
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۰:۰۷ ]
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان گفت: کشاورزی را باید با اقدامات ترویجی به سمت کشاورزی صنعتی پیش برد و و قدم به قدم باید الگوی سطح زیر کشت را اصلاح کرد.

به گزارش نه وار نیوز; مهدی رنگ رونا طی جلسه ستاد اجرایی بهره وری آب استان، اظهار کرد: در حوزه آب استان توجه ویژه و کافی صورت نگرفته و کشاورزان همچنان به صورت سنتی نسبت به آبیاری سطح زیر کشت خود اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه جلوگیری از این روند جهت پیشگیری از خشکسالی طی سال‌های آتی لازم و ضروری می باشد، تصریح کرد: کشاورزی را باید با اقدامات ترویجی به سمت کشاورزی صنعتی پیش برد و و قدم به قدم باید الگوی سطح زیر کشت را اصلاح کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه بهره وری را باید نسبت به سطح زیر کشت در استان افزایش داد، گفت: زنجان شهرک گلخانه ای دارد که اقدامات بسیار خوبی در آن صورت گرفته که باید این اقدامات هرچه بیشتر توسعه پیدا کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حق‌آبه اراضی شیبدار اشاره کرد و افزود: این موضوع در شورای گفتگوی استان مطرح و موارد نیز مورد پیگیری و مصوباتی نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

در ادامه این جلسه داودی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه 183 هزار هکتار اراضی آبی مورد کشت در استان زنجان وجود دارد، افزود: در حال حاضر ۵۷ هزار و 828 هکتار از اراضی آبی استان به سامانه‌های نوین آبیاری شده است و در واقع می توان گفت در استان در این بخش عملکرد قابل قبولی داشته است.

داودی با اشاره به اینکه استان زنجان دارای 16 ایستگاه پمپاژ آب است، اظهار کرد:  با عملکردی که در این بخش صورت گرفته است ۱۴ میلیون متر مکعب آب در استان زنجان صرفه جویی شده است.

همچنین رباب شبخیز معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه قوانینی را باید برای اجرایی کردن الگوی کشت به کار گرفت، خاطرنشان کرد: ۴۰ محصول زراعی و ۲۱ محصول باغی در استان زنجان تولید می‌شود و سازمان جهاد کشاورزی در بخش های مختلف اقداماتی در خصوص اجرای الگوی کشت جهت بهره وری آب انجام داده است.

 وی با اشاره به کاهش سطح زیر کشت محصولات اساسی با راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت اطلاعات سبزی و صیفی گندم و غیره، خاطرنشان کرد: کاهش سطح زیر کشت محصول برنج ، کاهش سطح زیر کشت محصولات علوفه ای پر توقع و جایگزین درختکاری پسته به جای صیفی جات از دیگر اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در خصوص اجرای الگوی کشت بهره‌وری آب بوده است.

وی همچنین با بیان اینکه استفاده از ارقام متحمل به کم آبی و خشکی ، تغییر الگوی کشت های بهاره و اجرای طرح‌های کشاورزی حفاظتی، توسعه روش‌های آبیاری مدرن ، توسعه کشت های نشایی،  توسعه کشت گلخانه، توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه باغات در اراضی شیبدار نیز از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی در خصوص اجرای الگوی کشت با بهره‌وری آب بوده است.

شب خیز در پایان افزود: با اقداماتی که در بخش های مختلف صورت گرفته، در مجموع ۳۳۵ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در دو بخش زراعی و باغی کشاورزی استان عملیاتی شده است.

در ادامه این جلسه حاضرین نسبت به ارائه نظر و دیدگاه های خود در رابطه با الگوی کشت، استفاده از بذرها و کودها، تجربه دیگر کشور و .... اشاره کردند و موارد مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت.

انتهای پیام/

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۱۷ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۱ درجه
 • کمترین دما : -۳ درجه
 • بیشترین دما : ۱۱ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۷
 • غروب آفتاب : ۱۸:۱۶
 • اذان مغرب : ۱۸:۳۴
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۵