کد خبر: ۱۱۷۹
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۰۹:۱۶ ]

اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران، محکومیت ایران به به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی یک دادگاه آمریکایی، بازداشت عضو ارشد حماس در عربستان سعودی و تصمیم الکاظمی برای تشکیل دولت اضطراری از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان باید به حمله موشکی به حشدالشعبی در دیالی عراق نیز اشاره کرد.

به گزارش نه وار نیوز; اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران، محکومیت ایران به به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی یک دادگاه آمریکایی، بازداشت عضو ارشد حماس در عربستان سعودی و تصمیم الکاظمی برای تشکیل دولت اضطراری از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان باید به حمله موشکی به حشدالشعبی در دیالی عراق نیز اشاره کرد.

 خبرنگار المیادین اعلام کرد که تیپ ۱۱۰ حشد شعبی در استان دیالی عراق هدف حمله راکتی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش المیادین، این حمله با ۸ راکت و به پایگاه حشد شعبی در منطقه السعدیه، در شمال شرق استان دیالی صورت گرفته است.

این در حالی است که امروز علی الوائلی کارشناس امور امنیتی عراقی درباره اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه حشد شعبی در نواری مرزی میان عراق و سوریه هشدار داد و اعلام کرده بود که ممکن است که آمریکاییها بار دیگر به بهانه اینکه اشتباه رخ داده است، نیروهای حشد شعبی را هدف قرار دهند.

وی افزوده بود: دولت باید همه فعالیت‌های نظامی نیروهای خارجی در عراق به استثنای دستورات صادره از فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق را متوقف کند. دولت آمریکا به دنبال هدف قرار دادن حشد شعبی است و این به خاطر نتایجی است که حشد شعبی علیه داعش رقم زده است. به علت موفقیت حشد شعبی علیه داعش و نیز اتهامات متوالی آمریکاییها علیه حشد شعبی مبنی بر حمله به نظامیان این کشور در پایگاه‌ها و مناطق مختلف، واشنگتن تلاش می‌کند که حشد شعبی را مورد هدف قرار دهد و احتمال دارد که نیروهای حشد شعبی را در نزدیکی مرز با سوریه بمباران کند. از دولت عراق انتظار می‌رود دستگاه‌ها و رادارهای رصد قوی و پیشرفته در اختیار حشد شعبی بگذارد تا بتوانند هر گونه تحرک نیروهای آمریکایی را رصد کنند؛ به ویژه اینکه واشنگتن، حشد شعبی را در مناطق مختلف هدف قرار می‌دهد و سپس ادعا می‌کند حمله به آن ناشی از اشتباه بوده است.

اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی مواضع خصمانه جدیدی را علیه ایران اتخاذ کرده است.

بر اساس این گزارش، وی ضمن مداخله‌جویی در پرونده هسته‌ای ایران، مدعی شد: ایران برجام را نقض کرده و جامعه بین‌الملل باید با این اقدامِ تهران مقابله کند!

حمله موشکی به حشدالشعبی در دیالی عراق/اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران/ محکومیت ایران به به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی یک دادگاه آمریکایی/ بازداشت عضو ارشد حماس در عربستان سعودی

بن فرحان همچنین در ادامه مواضع مداخله‌جویانه خود ادعا کرد: ایران بیش از ۱۰ برابر از تعهداتش در برجام، اورانیوم ذخیره کرده است و جامعه جهانی باید با این مسأله مقابله کند!

وزیر خارجه سعودی همچنین بدون اشاره به اقدامات کشورش در نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایت‌های جنگی به ویژه در یمن، اعلام کرد: جامعه جهانی باید علیه هر کشوری که به دنبال سلاح اتمی است، متحد شود و در برابر آن بایستد.

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی پیشتر نیز اظهارات مداخله‌جویانه‌ای را در خصوص پرونده هسته‌ای ایران مطرح کرده بود. این اظهاراتِ مضحک در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام مُهر تأیید زده است.

محکومیت ایران به به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی یک دادگاه آمریکایی

یک قاضی آمریکایی، با طرح ادعاهای اثبات‌نشده ایران را به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار به عنوان غزامت به خانواده «رابرت لوینسون» محکوم کرده است.

برخی گزارش‌ها ادعا می‌کنند «رابرت لوینسون» کارمند سابق اف‌بی‌آی در سال ۲۰۰۷ برای انجام یک مأموریت به سفارش سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) راهی ایران شده بود.

مقامات آمریکایی مدعی‌اند که او به جزیره کیش سفر کرده و در آنجا مفقود شده است. بعد از مفقود شدن لوینسون چند تصویر و یک نوار ویدئویی از وی با لباس زندانیان گوانتانامو منتشر شد.

به نوشته پایگاه نشنال، خانواده رابرت لوینسون گفته‌اند حکم این دادگاه در واشنگتن «اولین گام برای پیگیری عدالت» برای لوینسون است.

«تیموثی کلی»، قاضی آمریکایی گفته که خانواده لوینسون احتمالاً تنها بخش کمی از این ۱.۶۴ میلیارد دلار را دریافت خواهند کرد.

جمهوری اسلامی ایران از شرکت در جلسه دادگاه مذکور برای رسیدگی به این پرونده خودداری کرده و قرار است غرامت‌های مذکور از محل صندوق ویژه‌ای که دولت آمریکا ایجاد کرده پرداخت شوند. منابع مالی این صندوق از جریمه‌های ناشی از نقض تحریم‌ها تأمین خواهد شد.

«سید عباس موسوی»، سخنگوی سابق وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران فروردین‌ماه سال جاری اعلام کرد بنابر اسناد معتبر، رابرت لوینسون فوت کرده است. او تصریح کرد بنا بر اسناد معتبر، نامبرده سال ها قبل خاک ایران را به مقصد نامعلومی ترک کرده و وزیر امور خارجه وقت آمریکا هم به این واقعیت اذعان کرده است. 

موسوی همچنین گفت: « اگر برای آمریکا فوت ایشان قطعی شده است می تواند بدون بهره برداری سیاسی و تلاش برای سوءاستفاده از عواطف خانواده لوینسون این موضوع را اعلام کند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همچنین تأکید کرده‌اند لوینسون هیچ پرونده قضایی یا کیفری در دادگاه انقلاب یا هیچ‌یک از محاکم ایران ندارد.

بازداشت عضو ارشد حماس در عربستان سعودی

 سازمان عفو بین الملل بیانیه ای را در خصوص بازداشت «محمد خضری» عضو ارشد حماس توسط عربستان سعودی صادر کرد.

بر اساس این گزارش، این سازمان اعلام کرد که محمد خضری، نماینده جنبش حماس در عربستان و فرزندش هانی که از سال گذشته بازداشت شده‌اند، همچنان در معرض اهانت و نقض حقوق خود قرار دارند.

حمله موشکی به حشدالشعبی در دیالی عراق/اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران/ محکومیت ایران به به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی یک دادگاه آمریکایی/ بازداشت عضو ارشد حماس در عربستان سعودی

عفو بین الملل تأکید کرد که خضری بدون هیچ اتهامی بازداشت شده و در سلول انفرادی محبوس است و هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارد.

این سازمان حقوق بشری اظهار داشت: خضری از لحظه بازداشت تاکنون به کلی از حقوق خود محروم بوده و حتی وکیل برای وی تعیین نشده است.

دکتر محمد خضری سال گذشته همراه با ده‌ها فلسطینیِ دیگر به اتهام حمایت از مقاومت فلسطین به بازداشت نیروهای امنیتی عربستان درآمد.

وی ۸۱ سال سن دارد و به دلیل بیماری و کهولت سن وضعیت بسیار ناگواری دارد.

عربستان علیرغم درخواست‌های مکرر حماس و نهادهای بین‌المللی تاکنون حاضر به آزادی این رهبر حماس نشده است.

تصمیم الکاظمی برای تشکیل دولت اضطراری

عضو ائتلاف «عراقیون» عراق گفت که تیمی از دولت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با تحریک شهروندان عراقی و فرستادن کارمندان دولت به جمع تظاهرات‌کنندگان در اعتراض به تاخیر پرداخت حقوق آنها، درصدد  مهیا کردن زمینه تشکیل دولت اضطراری است.

«ستار الجابری» در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: «وزیر دارایی تعهد داد که حقوق کارمندان را تا پایان سال جاری از طریق مبالغی که از بانک مرکزی، درآمدهای نفتی و گذرگاه‌های مرزی وام گرفته است، پرداخت کند و پارلمان را در این قضیه به دردسر نیاندازد؛ اما اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد تیمی از دولت به دنبال قضیه به تعویق افتادن پرداخت حقوق‌ها کارکنان دولت درصدد دامن زدن به اعتراضات و آوردن این قشر به جمع تظاهرات‌کنندگان است.

حمله موشکی به حشدالشعبی در دیالی عراق/اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه سعودی علیه ایران/ محکومیت ایران به به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار از سوی یک دادگاه آمریکایی/ بازداشت عضو ارشد حماس در عربستان سعودی

وی افزود: تیم دولتی مذکور که در کنار مصطفی الکاظمی است، درخواست‌هایی برای انحلال پارلمان داشته است  و این نشان می‌دهد که این تیم به عمد بحران‌هایی را برای تشکیل دولت اضطراری ایجاد می‌کند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • سه شنبه ۱۹ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۰ درجه
 • کمترین دما : -۱ درجه
 • بیشترین دما : ۱۰ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۲
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۷
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۷
 • غروب آفتاب : ۱۸:۱۷
 • اذان مغرب : ۱۸:۳۶
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۵