کد خبر: ۱۲۴۱
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۱:۰۳ ]
در دنیای امروز، تمامی کشورهای جهان اهداف توسعه‌ای را مبتنی بر بسط و گسترش بخش خصوصی خود تعیین می‌کنند و حضور بخش خصوصی و تشکل های مرتبط با آن به عنوان بازوی اصلی مشورتی و جزء لاینفک دولت‌ها در قانون تمام کشورها امری تعریف شده است تا اقتصاد کشورها با استفاده از نقطه نظرات و مشورت‌های بخش خصوصی در جهت رشد و اعتلا به حرکت درآید.

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی زنجان، بررسی نظام حرکتی و سیاستگذاری دولت یازدهم و دوازدهم جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته و به ویژه در برهه کنونی تحریم‌ها، نشان می‌دهد که زبان دولت همواره در حل مشکلات با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی چرخیده است، موضوعی که البته این روزها شاید با برخی بی تدبیری ها در استان زنجان متفاوت‌تر از سایر نقاط کشور دنبال می شود.

بی شک جایگاه و نقش بخش خصوصی به عنوان بارزترین عامل برای رشد اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست، به ویژه در استان زنجان که فعالان اقتصادی آن همواره پا به پای مدیران اجرایی به وظایف و رسالت های خود در بخش‌های مختلف عمل کرده و شاید حضور زنجان در بین استان‌های برتر کشور در پایش محیط کسب و کار طی سال گذشته، همدلی و وفاق در تولید و حل مشکلات اقتصادی و موضوعاتی چون پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و  برنامه های دیگری چون طرح مواسات و کمک های مومنانه، مؤید همین موضوع باشد.

از طرفی حل مشکلات اقتصادی و پیگیری و حل موضوعاتی از قبیل اشتغال، مشکلات تولیدی و غیره به عوامل مختلفی از جمله همکاری دولت و بخش خصوصی بستگی دارد، بخش خصوصی استان در دوره سخت مشکلات کشور از جمله تحریم‌های ظالمانه طی بیش از دو سال و نیم گذشته، شیوع ویروس منحوس کرونا، موضوع بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و ... همواره به عنوان رکن مهمی از حل مشکلات پای کار بوده که متولیان امر در استان به این مهم واقف هستند.

اما در دورانی که تمامی استان‌های کشور درصدد استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌ها در حل مشکلات اقتصادی هستند، تنگ نمودن عرصه برای اتاق بازرگانی زنجان در برخی جلسات به عنوان پارلمان بخش خصوصی و بزرگترین بازوی حرکتی  فعالان اقتصادی، جای سوال و تأمل دارد !؟ و به نوعی می توان آن را خود زنی و فرصت سوزی قلمداد کرد.

در حالی که اتاق بازرگانی در ساختار و ترکیب جلسات مهمی همچون؛ کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، کارگروه اشتغال و کارگروه توسعه صادرات عضویت دارد و از ارکان اصلی آن محسوب می شود، در جلسات اخیر این کارگروه‌ها به ویژه در جلسه کاری 15 مهرماه 1399 که با حضور چند مسئول ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت کشور در استان زنجان تشکیل گردید، با بی تدبیری و خلاف رویه‌ها و مقررات اداری از ترکیب جلسه حذف و نادیده گرفته شد !؟ درحالیکه که می توانست فرصت مغتنمی در جهت طرح برخی مشکلات فعالان اقتصادی استان به ویژه صادرکنندگان و همچنین بیان نقطه نظرات و ارائه راهکارهای بخش خصوصی در راستای برون رفت از مشکلات به کار گرفته شود که از این فرصت  به درستی استفاده نشد. پیش از این نیز اعمال سلیقه از سوی افراد و مسئولان حوزه‌ای در فرآیند دعوت از مقامات و مدیران شبکه بانکی کشور، بنیاد برکت و...  نیز موجب فرصت سوزی برای استان گردید.

یکم تیرماه سال جاری نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان با چندین ماه کار کارشناسی شده به همت اتاق بازرگانی زنجان، از سوی استاندار در جلسه کارگروه توسعه صادرات به تصویب رسید، عملیاتی کردن آن با تدوین آیین نامه، مشخص کردن اعضای کمیته راهبری و برنامه ریزی با دعوت از  سفرای کشورهای هدف پیش بینی شده از سوی اتاق بازرگانی زنجان پیگیری شد که حضور رئیس سازمان توسعه و تجارت کشور به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان در تسهیل فرآیندهای لازم و تسهیل فرایند عملیاتی کردن آن ، می توانست دستاورهای مطلوبی را برای استان در پی داشته باشد که چنین ظرفیتی از دست رفت.

در کنار دیگر موارد مهم قابل ذکر، یکی از موضوعات اساسی که می‌توانست با حضور اتاق با مسئولان وزارت صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت کشور در زنجان مطرح شود، مشکلات مربوط به بازگرداندن ارز صادرکنندگان استان به ویژه صادرکنندگان حوزه سرب و روی بود، مشکلات و موارد مهمی که از سوی اتاق زنجان با برگزاری 7 جلسه پایش با حضور صادرکنندگان احصاء و جمع آوری شده بود و آماده ارائه و پیگیری بود که این مهم نیز از دست رفت تا به آمار فرصت سوزی ها اقتصادی استان زنجان افزوده شود، فرصت های مطلوبی که قطعاً استان‌های دیگر، با رفتارهای سلیقه‌ای به راحتی از کنار آن عبور نمی کنند! آنهم در دورانی که به فرمایش مقام معظم رهبری نگاهمان باید نه به غرب و نه به شرق بلکه به خودمان باشد.

این قبیل موارد افزون بر از دست رفتن فرصت‌های توسعه اقتصادی استان، موجب از دست رفتن اعتماد بخش خصوصی و مردم نسبت به مدیران و خادمین ملت می‌گردد. آنهم در دورانی که کشورمان بیش از هر زمان دیگری در تاریخ خود نیازمند استفاده بهینه از تمام ظرفیت ها و فرصت ها برای برون رفت از شرایط کنونی اقتصادی است .

نظر به فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور محترم و اعضای هیات دولت در سال 1397 که فرموده اند: " دولت سخنان اتاق بازرگانی را بخواند، بشنود و ببیند" ، امید است در روزهای سخت تحریم و شیوع ویروس کرونا که تمامی ارکان نظام بر استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی برای عبور از پیچ تاریخی کنونی کشور تاکید دارند، رفتارهای سلیقه‌ای، اعتمادزدا و جزیره‌ای برخی از افراد کنار گذاشته شود تا همه در کنار هم بر مشکلات فائق آئیم و ایران عزیز اسلامی سربلند گردد، رفتارهای سلیقه‌ای که به یقین مانع پیگیری و حل مشکلات فعالان اقتصادی در استان شده است، رویه‌ای که متاسفانه در استان زنجان متفاوت از سایر نقاط کشور دنبال می شود!!!

انتهای پیام/

 

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۱۰ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۳ درجه
 • کمترین دما : -۳ درجه
 • بیشترین دما : ۹ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۴۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۰۹
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۷
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷