کد خبر: ۱۳۰۴
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۲:۰۰ ]

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: به هیچ وجه اجازه دست درازی و تصرف برخی از افراد غافل را به موقوفات نخواهیم داد و از طریق دستگاه قضا پیگیری می‌کنیم.

به گزارش نه وار نیوز; حجت الاسلام مختار کرمی ضمن قدردانی از زحمات و دغدغه رسانه ها در زمینه امور وقف اظهار داشت: رسانه ها نقش بسیار مهمی در ترویج فرهنگ وقف دارند.

وی با اشاره به اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ارتباط بسیار خوبی با اصحاب رسانه دارد، افزود: عملکرد اصحاب رسانه در استان مناسب بوده و همواره رعایت انصاف داشته و ارائه گزارش ها از کارهای دستگاه ها، بر اساس عدالت است.

مدیر کل اوقاف استان با بیان اینکه ما به رسانه به عنوان پل ارتباطی ما و مردم نیاز داریم و رسانه ها صدای مردم تلقی می شوند، اضافه کرد: رسانه ها صدای مردم را به مسئولان می‌رسانند.

وی به نقش حمایتی رسانه ها اشاره کرد و یادآور شد: یک رسانه به عنوان عضوی از نظام و حاکمیت اسلامی، کمک می کند تا یک سازمان و یک نهاد وظایف خود را به درستی انجام دهد.

حجت الاسلام کرمی همچنین به نقش نظارتی مردم هم اشاره کرده و آن را یکی از ویژگی های بارز رسانه ها عنوان کرد و گفت: این کار باید با رعایت دلسوزی انجام گیرد.

وی با اشاره به نقد و انتقاد از عملکردها وظیفه و حق رسانه است، ادامه داد: وظیفه یک رسانه مبارزه با تبعیض و ظلم است.

این مسئول با تاکید بر اینکه رسانه ها باید تحلیل گر خوبی هم باشند، تصریح کرد: بسیاری اوقات مسئولان به تحلیل رسانه ها نیاز دارند.

وی با اشاره به نقش آموزشی رسانه ها، تاکید کرد: رسانه ها ظرفیتی دارند که حتی می توانند مسئولان از این ظرفیت آموزشی آنها بهره مند شوند.

حجت الاسلام کرمی در ادامه با اشاره به اهمیت وقف، اظهار داشت: در استان زنجان بیش از 2 هزار و 800 موقوفه و 31 هزار رقبه داریم.

وی با بیان اینکه 132 امامزاده در سطح استان وجود دارد، گفت: 50 درصد از نیات استان هم مربوط به امام حسین (ع) است.

این مسئول با بیان اینکه 18 درصد از موقوفات ما در حوزه دارو است، ادامه داد: در حال حاضر در حوزه های اجتماعی نیازمند موقوفات جدید هستیم و در این راستا نیاز به کمک رسانه ها برای ترویج وقف های اجتماعی بین مردم داریم.

وی با بیان اینکه تهیه مسکن، کمک به تحصیل، تامین جهیزیه، کمک به آزاد سازی زندانیان از جمله نیازهای حوزه اجتماعی است، افزود: در سال 99 حدود 16 وقف جدید در استان داشتیم.

حجت الاسلام کرمی وظیفه اصلی این اداره کل را حفظ و نگهداری موقوفات برشمرد و خاطر نشان شد: ارتقا برای بهره وری بیشتر از دیگر وظایف و برنامه های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به شمار می رود.

وی از بین بردن موقوفات و فروش آن را جایز نداست و یادآور شد: هر واقفی، هر نیتی که در زمان وقف داشته، موظف هستیم همان نیت را اجرا کنیم و اعمال سلیقه ممنوع است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان افزود: گاهی احتمال دارد نیتی باشد که اجرای آن به هیچ وجه ممکن نباشد، در این راستا با سازمان مرکزی مشورت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 30 هزار موقوفه پس از انقلاب اسلامی به موقوفات اضافه شده است، تصریح کرد: این کارهای خیر همچنان ادامه دارد.

حجت الاسلام کرمی با بیان اینکه برخی از افراد غافل همچنان موقوفه خواری می کنند، اظهار کرد: ما با کمک مردم و رسانه ها و دستگاه قضایی به شدت با این مساله برخورد می کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما اجازه دست درازی به کسانی که قصد تصرف به موقوفات را دارند، نمی دهیم، افزود: متاسفانه برخی از نهاد ها و سازمان ها هم تصرفاتی در موقوفات دارند و در برخی مواقع محکومیت هم شده اند و تذکراتی داده شده است اما درخواست ما از اشخاص حقیقی، حقوقی و نهادهایی که موقوفات را تحت تصرف دارند، تعامل داشته و این املاک را تحویل دهند.

این مسئول پرونده های طلب از اشخاص حقیقی و حقوقی را 4 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مجموع مطالبات تبدیل شده به دیون ما بیش از 100 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه در زمان ورودم به اداره کل اوقاف استان، رتبه این اداره کل در کشور رتبه 31 بود، گفت: اما در حال حاضر رتبه استان در سطح کشور به رتبه دوم ارتقا یافته است.

حجت الاسلام کرمی به رشد 170 درصدی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان نسبت به 6 ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: ما به دنبال خدمات اجتماعی ماندگار به مردم هستیم و اینگونه رضایت مردم هم خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ما به دنبال ایجاد اشتغال که مورد نیاز جامعه و مورد تاکید مقام معظم رهبری است، هستیم، ادامه داد: همچنین کمک به تولید و کشاورزی از دیگر اهداف ما محسوب می شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه با وجود ارتقای رتبه استان و تلاش جهادی کارکنان این اداره کل، متاسفانه در حوزه معیشتی و رفاه و اضافه کاری، حتی ریالی به کارمندان پرداخت نشده است، یادآور شد: اما باز با علاقمندی کارهای خود را پیگیری می کنند.

وی با تاکید بر اینکه ماهیت اداره کل اوقاف اقتصادی و مالی است اما به عنوان یک اداره فرهنگی شناخته شده است، ادامه داد: معاونت فرهنگی مراکزی با عنوان افق فعال است که استان دارای پنج مرکز افق است.

کرمی با اشاره به اینکه این مراکز به کارهای اجتماعی می پردازند که در بقاع متبرکه شاخص استان فعالیت دارند، یادآور شد: برنامه های فرهنگی، اجتماعی، قرآنی از جمله اقدامات مراکز افق به شمار می رود.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۱۰ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۱ درجه
 • کمترین دما : -۳ درجه
 • بیشترین دما : ۹ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۴۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۰۹
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۷
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷