کد خبر: ۱۶۲۰
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۰۸:۵۱ ]
با شیوع ویروس کرونا، تالار‌ها و برگزاری مراسم‌های عروسی در شهر‌ها به تعطیلی کشیده شد، اما این ویروس هنوز نتوانسته مانعی در برابر برگزاری این مراسم در روستا‌ها ایجاد کند.

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از خبرگزاری تسنیم ، برگزاری مراسم ازدواج و عروسی در روستا‌ها تا چندین سال قبل شکل سنتی را در خود حفظ کرده بود و‌ با حضور در چنین مراسم‌هایی دقیقا حس و حالی که بزرگان از آن تعریف می‌کردند کاملا احساس می‌شد، اما متاسفانه در برخی از روستا‌ها رفته رفته برگزاری این مراسم به فراموشی سپرده شد و  فرهنگ شهری بر روی آن تاثیر گذاشت به طوری که قبل از کرونا زوجین انگشت شماری راضی به برگزاری مراسم به شکل سنتی در روستا‌ها می‌شدند و ترجیح بر این بود تا همچون شهرنشین‌ها  مراسم عروسی در تالار برگزار گردد چراکه از جنبه‌های مختلف مورد استقبال قرار می‌گرفت.

با این حال بعد از شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفند ماه سال گذشته تجمعات ممنوع اعلام شد و به تبع آن یکی از مکان‌هایی که تصمیم بر تعطیلی آن گرفته شد تالار‌های پذیرایی بود، بنابراین این امر در نهایت یک پیغام داشت و آن لغو مراسم‌های ازدواج و عروسی بود. اما در کمال ناباوری حتی تعطیلی تالار‌ها نیز نتوانست تاثیر چندانی بر کاهش برگزاری این مراسم‌ها داشته باشد چراکه افراد با عزمی راسخ قدم در برگزاری چنین مراسم‌هایی در مکان‌هایی با فضای محدود و در منازل خود کردند که این امر نهایت تاثیر را در افزایش شیوع بیماری کرونا نیز داشت.

با تمام این‌ها امروزه ویروس کرونا با شتابی عجیب در حال افزایش است و همین موضوع سبب شده تا وضعیت استان زنجان ماه‌ها در وضعیت قرمز باشد، روند رو به رشد بیماری در طول هفته‌ها و روز‌های اخیر رشد صعودی به خود گرفته و مسئولان نیز سعی دارند با وضع قوانینی با لغو تجمعات، در مقابل این ویروس با‌یستند. در این راستا سعی شده تا از برگزاری تمام مراسمات تجمعی در شهر‌ها از جمله مراسم عزا و عروسی پیشگیری شود و انگار در برخی شهرستان‌ها برخورد‌هایی نیز با برگزار کنندگان چنین مراسم‌هایی شکل گرفته است.

به نظر می‌رسد، برگزاری تجمعات در شهر به دلیل این‌که نظارت بیش‌تری انجام می‌گیرد کم‌رنگ‌تر شده باشد. اما نکته جالب و تاسف‌بار ماجرا این است که اوج برگزاری چنین مراسم‌هایی به روستا‌های اطراف کشیده شده است به طوری که مردم نیز انگار همانند ویروس کرونا رفتار عوض کرده‌اند و در این‌روز‌ها برگزاری مراسم عروسی به شکل سنتی را در روستا‌ها ترجیح می‌دهند و دقیقا عکس همان چیزی که تا سال قبل برای برگزاری مراسم روستاییان در تالار پذیرایی در شهر انجام می‌گرفت، این روز‌ها روستا‌ها و باغ‌ها میزبان برگزاری مراسم‌های عروسی شده‌اند. شاید تصور مردم بر این است که در تجمعات روستا‌ها خبری از کرونا نیست اما دریغ از این که در صورت آلوده بودن یک شخص حتی در روستا نیز تمام افراد شرکت کننده در مراسم که بی‌توجه به رعایت پروتکل‌ها باشند را درگیر خود کرده و آمار مبتلایان را از یک سو بالا برده و از سویی دیگر عده‌ای را نیز به کام مرگ خواهد کشاند.

با تمام این‌ها در این روز‌ها، روستا‌های زنجان نیز میزبان برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی هستند و تجمعات در مراسم عروسی نمود بیش‌تری دارد، نخستین نکته‌ای که به ذهن می‌رسد این است که با وجود حضور مرکز بهداشت و دهیار در اغلب روستا‌ها چرا امکان برگزاری مراسم فراهم است؟ چرا برخوردی با برگزار کنندگان چنین مراسم‌هایی انجام نمی‌گیرد؟

رضا عسگری، فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به این‌که در حال حاضر استان زنجان وضعیت مناسبی در زمینه کرونا ندارد اظهار داشت: حضور در مراسم‌های عقد، عروسی و ختم در روستا‌های سطح استان سبب شده تا  شیوع ویروس کرونا افزایش یابد.

وی با بیان این‌که با تعطیلی تالار‌های پذیرایی مراسم‌های عروسی در حال برگزاری در منازل و حتی روستا‌ها است گفت: باید فرهنگ سازی درست از مردم آغاز شود چراکه در شرایط حاضر بیش‌ترین آمار مبتلایان در ارتباط با تجمعات خانوادگی بوده و باید مردم در رفتار‌های خود مراعات لازم را داشته باشند.

فرماندار زنجان گفت: به نظر ما اگر کسی بخاطر حضور در مراسمات مذکور به ویروس کرونا مبتلا شود و منجر به فوت او شود قطعا صاحب مجلس مرتکب "قتل غیرعمد" شده است. با این حال هنجارشکنان بدانند که در مقابل جان دیگر همشهریانشان مسئول هستند.

این در حالی است که کاوه حقیقی، بخشدار مرکزی زنجان در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: بر اساس مصوبات ستاد کرونا شهرستان، برگزاری هرگونه مراسم و تجمعات در سطح شهرستان ممنوع است و روستا‌های بخش مرکزی نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

وی افزود: گاها در برخی روستاها افراد، برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم عروسی می‌کنند که در این مواقع دهیار، شورای روستا و بهورز روستا به صاحب مراسم اخطار داده و عدم برگزاری مراسم را گوشزد می‌کند. اگر فرد قبول کند از وی تعهد کتبی گرفته شده و نظارت می‌گردد تا مراسم برگزار نشود.

بخشدار مرکزی زنجان گفت: اگر فرد قبول نکرده و بر برگزاری مراسم اصرار داشته باشد موضوع از طریق دهیار به بخشداری و از طریق بهورز به مرکز بهداشت اطلاع داده می‌شود. در نهایت بخشداری موضوع را به فرماندهی انتظامی شهرستان گزارش نموده و از طریق کلانتری و یا پاسگاه انتظامی مربوطه فرد احضار شده و به ایشان تذکر داده می شود.

وی تاکید کرد: اگر با تمام این موارد فرد اصرار بر برگزاری مراسم عروسی داشته باشد ماموران کلانتری و یا پاسگاه در محل حاضر شده و مراسم با احترام لغو می‌گردد و مهمانان متفرق می‌شوند و فرد خاطی هم از سوی مرکز بهداشت شهرستان به دادسرا معرفی می‌گردد.

با تمام این‌ها، با این که اعلام می‌شود قوانینی برای برخورد با برگزارکنندگان مراسم‌های عروسی در روستا‌ها وجود دارد، اما بسیاری‌ها به این موضوع بی‌توجه بوده و به عبارتی دیگر در حال دور زدن قانون هستند چراکه در روستا‌های بخش مرکزی زنجان و زنجانرود روزانه مراسم‌های عروسی با تجمعاتی نه چندان مشابه با تجمعات قبل از شیوع ویروس کرونا، اما همچنان در حال انجام است. این امر می‌طلبد تا دهیاران، اعضای شورا و بهورزان مستقر در روستا‌ها برای رسیدگی به این امور و در نهایت برخورد با افراد برگزار کننده چنین مراسم‌هایی بیش از هر زمان دیگری هوشیاری لازم را داشته باشند زیرا که یک سهل‌انگاری مسئولان امر که در ارتباط با سلامت مردم در روستا‌ها است می‌‌تواند فاجعه‌ای از کرونا را رقم بزند. با این حال انتظاری که از مسئولان امر می‌رود این است که نظارت خود را بر روستا‌ها نیز بیش‌تر کرده و مانع تجمعات گستره شوند و در نهایت جلوی موج‌گیری بیش‌از حد ویروس کرونا را بگیرند، زیرا تا زمانی که نظارت و برخورد‌ها ضعیف باشد و تا زمانی که امکان برگزاری مراسم‌ها در شهر نباشد، روستا‌ها بیش از پیش میزبان برگزاری چنین مراسم‌هایی خواهد بود.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :