کد خبر: ۱۶۲۱
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۰۹:۰۶ ]
سفر رئیس سازمان حشدالشعبی به سوریه، شمارش معکوس برای وقوع یک فاجعه در یمن، هشدار سفارت فرانسه به اتباع خود در امارات و عربستان و رایزنی دیپلمات‌های ایران و پاکستان درباره صلح و ثبات در افغانستان از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به گزارش جدید آژانس از افزایش میزان ذخائر اورانیوم ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از تابناک: سفر رئیس سازمان حشدالشعبی به سوریه، شمارش معکوس برای وقوع یک فاجعه در یمن، هشدار سفارت فرانسه به اتباع خود در امارات و عربستان و رایزنی دیپلمات‌های ایران و پاکستان درباره صلح و ثبات در افغانستان از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به گزارش جدید آژانس از افزایش میزان ذخائر اورانیوم ایران نیز اشاره کرد.

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۲ برابر محدودیت اعلام‌شده در توافق هسته‌ای برجام است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش فصلی که برای اعضای شورای حکام ارسال شده ادعا کرده میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۴۳ کیلوگرم افزایش یافته است.

ذخائر اورانیوم‌ غنی‌شده ایران در گزارش فصلی قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه آگوست، ۲۱۰۵.۴ کیلوگرم اعلام شده بود.

خبرگزاری رویترز با استناد به نسخه‌ای از گزارش جدید آژانس اتمی که می‌گوید به رویت این رسانه رسیده مدعی شده ایران اقدام به نصب نخستین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات هسته‌ای نظنز کرده است.

مطابق این گزارش، ایران اقدام به نصب و متصل کردن آبشار سانتریفیوژهای IR-2m کرده اما هنوز به این آبشار گاز هگزافلوراید اورانیوم تزریق نکرده است.

گزارش جدید آژانس از افزایش میزان ذخائر اورانیوم ایران/سفر رئیس سازمان حشدالشعبی به سوریه/ شمارش معکوس برای وقوع یک فاجعه در یمن/ هشدار سفارت فرانسه به اتباع خود در امارات و عربستان

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علاوه بر این گزارش داده ایران کماکان به غنی‌سازی ایران در سطح ۴.۵ درصد ادامه می‌دهد که از سقف ۳.۶۷% تعیین‌شده در توافق هسته‌ای برجام بالاتر است.

«رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای در مهرماه سال جاری گفت که نهاد تحت امر او در سال گذشته میلادی بیش از ۴۰۰ بازرسی در ایران انجام داده است.

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به مشارکت آمریکا در این توافق هسته‌ای پایان داد و تحریم‌های معلق‌شده علیه ایران را احیا کرد.

خروج آمریکا از برجام در حالی صورت گرفت که ایران به تمامی تعهداتش ذیل توافق هسته‌‌ای برجام پایبند مانده بود و آژانس اتمی در بیش از ۱۰ گزارش این موضوع را تأیید کرده بود.

سفر رئیس سازمان حشدالشعبی به سوریه

منابع آگاه در گفتگو با شبکه المیادین اعلام کردند که «فالح الفیاض» رئیس سازمان حشد شعبی عراق وارد دمشق شده است.

بر اساس این گزارش، قرار است الفیاض با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کند.

گزارش جدید آژانس از افزایش میزان ذخائر اورانیوم ایران/سفر رئیس سازمان حشدالشعبی به سوریه/ شمارش معکوس برای وقوع یک فاجعه در یمن/ هشدار سفارت فرانسه به اتباع خود در امارات و عربستان

در حال حاضر سوریه میزبان نشست بین المللی ۲ روزه بازگشت آوارگان سوری است که اوضاع کنونی این کشور و شرایط بازگشت آوارگان و موانع در مسیر بازگشت آنها و نیز فراهم آوردن بستر مناسب برای بازگشت این آوارگان را مورد رایزنی قرار می‌دهد.

بشار اسد در جریان این نشست اعلام کرده است که کشورهای غربی از آوارگان سوری برای تحقق اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند.

شمارش معکوس برای وقوع یک فاجعه در یمن

«دیوید بیسلی» رئیس بخش غذا در سازمان ملل متحد به شورای امنیت این نهاد بین المللی گفت: «ما هم اکنون در حال شمارشی معکوس برای بروز یک فاجعه هستیم. ما قبلاً هم این شرایط را شاهد بودیم.. ما زنگ هشدار را به صدا درآوردیم».

سازمان ملل متحد وضعیت کنونی یمن را بزرگترین بحران بشری در جهان می‌داند بطوری که در آن، ۸۰ درصد مردم نیازمند کمک فوری هستند.

بیسلی خطاب به ۱۵ عضو شورای امنیت گفت: «با نگاهی دوراندیشانه تر، شکی ندارم که یمن ظرف چند ماه آینده به یک دوره خشکسالی ویران گر کشیده خواهد شد».

گزارش جدید آژانس از افزایش میزان ذخائر اورانیوم ایران/سفر رئیس سازمان حشدالشعبی به سوریه/ شمارش معکوس برای وقوع یک فاجعه در یمن/ هشدار سفارت فرانسه به اتباع خود در امارات و عربستان

گفتنی است که ائتلاف نظامی تحت سرکردگی عربستان از سال ۲۰۱۵ و به بهانه حمایت از دولت مستعفی یمن به خاک این کشور تجاوز کرد.

از آن زمان تاکنون مقامات سازمان ملل مدعی تلاش برای احیای گفتگوهای صلح جهت پایان دادن به این جنگ خانمانسوز در این کشور جنگ زده هستند؛ کشوری که با مشکلات عدیده ای همچون قحطی و گرسنگی، مشکلات عمیق اقتصادی و این روزها نیز شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کند.

در اواخر سال ۲۰۱۷، «مارک لوکوک» رئیس بخش کمک‌های سازمان ملل متحد هشدار داد که یمن با «بزرگترین قحطی جهان ظرف دهه‌های اخیر روبروست که میلیونها قربانی می گیرد».

هشدار سفارت فرانسه به اتباع خود در امارات و عربستان

سفارت فرانسه در امارات با مقامات اماراتی تماس برقرار کرد تا از میزان آماده باش و تدابیر امنیتی آنها جهت تضمین جان شهروندان فرانسوی در این کشور اطمینان حاصل کند.

وزارت خارجه فرانسه نیز طی امروز اعلام کرد، در حمله به مراسم سالروز پایان جنگ جهانی اول که در یک قبرستان متعلق به غیرمسلمانان برگزار شده بود تعدادی زخمی شدند.

این وزارتخانه از مقامات سعودی خواست نهایت توجه را به این حمله معطوف و عوامل را شناسایی کرده و تحویل مراجع قضایی دهند.

کنسولگری فرانسه در عربستان نیز از افراد مقیم و گردشگران فرانسوی که در عربستان حضور دارند خواست نهایت احتیاط را رعایت کنند.

رایزنی دیپلمات‌های ایران و پاکستان درباره صلح و ثبات در افغانستان

محمدابراهیم طاهریان فرد نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان که محمدجواد ظریف را در سفر به اسلام آباد همراهی کرد، روز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه در اسلام آباد با «صادق خان» نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

در این دیدار که در ادامه ملاقات‌های ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات عالی پاکستان صورت گرفت، نمایندگان ویژه دو کشور بر ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای برای صلح و ثبات در افغانستان تاکید کردند.

گزارش جدید آژانس از افزایش میزان ذخائر اورانیوم ایران/سفر رئیس سازمان حشدالشعبی به سوریه/ شمارش معکوس برای وقوع یک فاجعه در یمن/ هشدار سفارت فرانسه به اتباع خود در امارات و عربستان

طاهریان فرد اخیرا با نمایندگان ویژه ازبکستان و آلمان نیز درباره اوضاع افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

 اوضاع افغانستان هم یکی از محورهای گفت‌وگوهای امروز ظریف با مقامات پاکستانی در اسلام آباد بود.

انتهای پیام /

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۱۷ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۱ درجه
 • کمترین دما : -۳ درجه
 • بیشترین دما : ۱۱ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۷
 • غروب آفتاب : ۱۸:۱۶
 • اذان مغرب : ۱۸:۳۴
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۵