کد خبر: ۱۶۲۵
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۱۱:۱۹ ]
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: تاکنون شواهدی از انتقال بیماری کرونا از طریق فرآورده های دامی به انسان گزارش نشده است.

به گزارش نه وار نیوز; محمدباقر حاج کاظمی گفت: تاکنون شواهدی از انتقال بیماری کرونا از طریق فراورده‌های دامی به انسان گزارش نشده، اما احتمال آلودگی برخی از گونه‌های جانوری از طریق تماس نزدیک با انسان آلوده وجود دارد.

وی افزود: تست کرونا در برخی حیوانات مانند سگ، گربه و راسو که در تماس با انسان مبتلا بوده اند مثبت شده، که در گربه‌ها همراه علائم تنفسی و گوارشی و در راسو‌ها همراه با علائم تنفسی و مرگ و میر بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه تاکنون چند گونه حیوانی به ویروس کرونا آلوده شده اند، گفت: در حال حاضر علت همه گیری کرونا انتقال از انسان به انسان می‌باشد.

وی افزود: طبق یافته‌های مطالعات عفونتی، طیور و خوک‌ها نسبت به ویروس کرونا حساس نیستند.

حاج کاظمی ادامه داد: از گونه‌های جانوری بررسی شده تاکنون گربه‌ها حساس‌ترین گونه به ویروس کووید ۱۹ شناخته شده اند که قادر به انتقال عفونت به گربه‌های دیگر نیز هستند.

وی گفت: موش خرمایی‌ها و خفاش‌های میوه خوار مصری نیز حساس به ویروس کرونا بوده و قادر به انتقال عفونت به هم نوعان خود هستند، همستر‌های طلایی و برخی از انواع میمون‌ها نیز می‌توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند.

این مسئول افزود: سگ‌ها نیز در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند، اما نسبت به راسو‌ها و گربه‌ها کمتر تحت تاثیر ویروس قرار می‌گیرند.

وی در رابطه با مراقبت‌های لازم در صورت ابتلای صاحبان حیوانات خانگی به کرونا گفت: هنگام دست زدن و مراقبت از حیوانات اقدامات بهداشتی همیشه بایستی انجام شود، به عنوان مثال قبل و بعد از حضور در محیط اطراف، دست زدن به حیوان، غذا دادن به آن یا تماس با وسایل آن‌ها دست خود را بشویند و همچنین از بوسیدن حیوان، لیسیده شدن توسط حیوانات خودداری کنند.

این مسئول ادامه داد: افرادی که مشکوک به کرونا هستند بایستی تماس مستقیم با حیوانات را به حداقل برسانند، به ویژه در گونه‌هایی که مشخص شده مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند.

وی گفت: افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند باید از تماس نزدیک با حیوانات خانگی خود پرهیز کنند، و در صورت نیاز به مراقبت و رسیدگی فرد بیمار به حیوان، بایستی اقدامات بهداشتی را رعایت کرده و حتما از ماسک استفاده کنند.

حاج کاظمی افزود: حیوانات متعلق به افراد درگیر کرونا ویروس باید در داخل خانه و مطابق با توصیه‌های مشابه تعطیلی اجباری برای انسان‌ها نگهداری شوند و تا جایی که ممکن است از تماس با آن‌ها جلوگیری شود.

وی گفت: مطابق توصیه‌های ارائه شده توسط WHO، هنگام تردد در بازار‌های فروش حیوانات زنده و محصولات دامی، اقدامات بهداشتی عمومی مانند زدن ماسک، شستن منظم دست با آب و صابون پس از لمس حیوانات و محصولات حیوانی و همچنین پرهیز از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد بایستی لحاظ شود.

مدیرکل دامپزشکی زنجان از شهروندان خواست تا زمان ریشه کن شدن ویروس کرونا از هرگونه تماس با سایر حیوانات مانند گربه‌ها و سگ‌های ولگرد، جوندگان و پرندگان باید پرهیز کرده و از قرار دادن گوشت و شیر خام در کنار مواد غذایی که به صورت خام مصرف می‌شوند خودداری کنند.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • سه شنبه ۱۹ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۳ درجه
 • کمترین دما : -۱ درجه
 • بیشترین دما : ۱۰ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۲
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۷
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۷
 • غروب آفتاب : ۱۸:۱۷
 • اذان مغرب : ۱۸:۳۶
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۵