کد خبر: ۱۶۵۷
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۰۹:۲۸ ]
توقیف یک کشتی حامل شش ایرانی در سواحل یمن، دعوت سازمان ملل از صنعاء برای دور جدید مذاکرات تبادل اسرا، مذاکرات مقامات سیاسی و نظامی روسیه و ترکیه در مورد سوریه و عملیات کوبنده حشد الشعبی در عراق علیه داعش، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست پارلمان عراق از نخست‌وزیر در مورد ترور سردار سلیمانی نیز اشاره کرد.

به گزارش نه وار نیوز; توقیف یک کشتی حامل شش ایرانی در سواحل یمن، دعوت سازمان ملل از صنعاء برای دور جدید مذاکرات تبادل اسرا، مذاکرات مقامات سیاسی و نظامی روسیه و ترکیه در مورد سوریه و عملیات کوبنده حشد الشعبی در عراق علیه داعش، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست پارلمان عراق از نخست‌وزیر در مورد ترور سردار سلیمانی نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «ایناس المکصوصی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق خواست، نتایج تحقیق درباره پرونده حمله آمریکا به فرودگاه بغداد و دیگر تحقیقات را در اسرع وقت به کمیته‌های پارلمانی بفرستد.

المکصوصی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» گفت: «طبق آیین‌نامه پارلمان، همه وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی موظف هستند، نتایج تحقیقات را بدون نیاز به نامه‌نگاری‌های رسمی، به مجلس ارسال کنند.»

وی افزود: «دولت الکاظمی علی‌رغم وعده‌های مستمر خود مبنی بر اعلام نتایج جنایت در فرودگاه بغداد و کشف تحقیقات درباره قاتلان تظاهرات‌کنندگان و همچنین مساله اخراج نیروهای آمریکایی و سایر تحقیقات، این کار را انجام نداده است، به ویژه که این پرونده، یکی از مهم‌‌ترین پرونده‌هایی است که دولت الکاظمی بر اساس آن تشکیل شده است.»

عضو پارلمان عراق از دولت الکاظمی خواست، نتایج تحقیق درباره جنایت فرودگاه بغداد را فورا اعلام کند و در این زمینه تاخیر نداشته است.

درخواست پارلمان عراق از نخست‌وزیر در مورد ترور سردار سلیمانی/توقیف یک کشتی حامل ۶ ایرانی در سواحل یمن/ دعوت سازمان ملل از صنعاء برای دور جدید مذاکرات تبادل اسرا/ مذاکرات مقامات سیاسی و نظامی روسیه و ترکیه در مورد سوریه

«جابر الفتلاوی» عضو فراکسیون پارلمانی الصادقون نیز از دولت الکاظمی خواسته است نتایج تحقیق ویژه حمله به مقرهای الحشد الشعبی را بدون هیچ گونه تعلل یا تعویق به پارلمان ارسال کند.

در همین خصوص «طارق حرب» کارشناس قانون عراق هم به المعلومه گفت: قانون اساسی در هر کشوری، عالی‌ترین مرجع برای حاکمیت ملی است و هر گونه نقض آن نقض حاکمیت است و منشور سازمان ملل، یک قانون برای همه جهان است که نقض آن جایز نیست.»

وی افزود: یک قانون اساسی وجود دارد که متعلق به همه دنیاست و آن هم منشور ملل متحد است و نقض آن نشان دهنده نقض جهان و کشورهایی است که مورد حمله قرار گرفتند. از جمله این موارد، حادثه حمله به فرودگاه بغداد است که به شهادت ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس و همراهان آنها منجر شد.»

توقیف یک کشتی حامل شش ایرانی در سواحل یمن

 نیروهای گارد ساحلی استان «المهره» واقع در شرق یمن با هماهنگی ائتلاف سعودی اقدام به توقیف یک کشتی حامل شش دریانورد ایرانی و یک پاکستانی کردند.

یک منبع امنیتی وابسته به ائتلاف سعودی مدعی شد که این افراد قصد داشتند ۷۳۰ کیلوگرم مواد مخدر را از راه دریایی به استان المهره قاچاق کنند.

منبع مذکور تاکید کرد که پرونده ۷ دریانورد (۶ ایرانی و یک پاکستانی) به منظور انجام تحقیقات و بازجویی از آن‌ها به دادستانی استان المهره ارجاع داده شد.

«فهد کفاین» وزیر شیلات دولت مستعفی یمن نیز روز چهارشنبه گذشته در توئیتی مدعی شد که یک فروند کشتی ماهیگیری متعلق به ایران به دلیل صید غیرقانونی در حریم آبی این کشور توقیف شده است.

درخواست پارلمان عراق از نخست‌وزیر در مورد ترور سردار سلیمانی/توقیف یک کشتی حامل ۶ ایرانی در سواحل یمن/ دعوت سازمان ملل از صنعاء برای دور جدید مذاکرات تبادل اسرا/ مذاکرات مقامات سیاسی و نظامی روسیه و ترکیه در مورد سوریه

عربستان بارها در اتهاماتی واهی علیه ایران ادعا کرده که این کشور از طریق این کشتی‎ها برای یمن سلاح می‌فرستد؛ اتهاماتی که نه تنها مقامات ایرانی، بلکه مسئولان یمنی هم آن را رد کرده‌اند. 

دعوت سازمان ملل از صنعاء برای دور جدید مذاکرات تبادل اسرا

کمیته امور اسرای دولت نجات ملی یمن دعوتی از سازمان ملل برای حضور در دور جدید مذاکرات ویژه تبادل اسرا دریافت کرد.

بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرای یمن ضمن اعلام این خبر گفت، قرار است این دور از مذاکرات پنجشنبه آینده در امان، پایتخت اردن برگزار شود.

وی در ادامه از استقبال صنعاء از این دعوت خبر داد و بر مشارکت در نشست مذکور برای پایان دادن به این پرونده انسانی تأکید کرد.

درخواست پارلمان عراق از نخست‌وزیر در مورد ترور سردار سلیمانی/توقیف یک کشتی حامل ۶ ایرانی در سواحل یمن/ دعوت سازمان ملل از صنعاء برای دور جدید مذاکرات تبادل اسرا/ مذاکرات مقامات سیاسی و نظامی روسیه و ترکیه در مورد سوریه

دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن شانزدهم اکتبر (۲۵ مهر) گذشته، بزرگترین عملیات تبادل اسرا را انجام دادند که بر اساس آن ۶۷۱ اسیر از ارتش و کمیته‌های مردمی با ۴۰۰ اسیر از طرف مقابل (ائتلاف سعودی) مبادله شدند.

مذاکرات مقامات سیاسی و نظامی روسیه و ترکیه در مورد سوریه

"الکساندر لاورنتیف" نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و "سادات اونال" معاون وزیر خارجه ترکیه روز جمعه در آنکارا با یکدیگر دیدار و درباره  مناقشه سوریه گفت‌وگو کردند.

طبق اطلاعات وزارت خارجه ترکیه، تمرکز مذاکرات دو طرف روی وضعیت فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه، روند مذاکرات آستانه، روند اوضاع در ادلب، وضعیت آوارگان سوری و همچنین فعالیت‌های برخی سازمان‌های تروریستی در سوریه، معطوف بود. مقامات دیپلمات دو کشور مفصل درباره این موضوعات بحث و تبادل نظر کردند.

درخواست پارلمان عراق از نخست‌وزیر در مورد ترور سردار سلیمانی/توقیف یک کشتی حامل ۶ ایرانی در سواحل یمن/ دعوت سازمان ملل از صنعاء برای دور جدید مذاکرات تبادل اسرا/ مذاکرات مقامات سیاسی و نظامی روسیه و ترکیه در مورد سوریه

وزارت دفاع ملی ترکیه نیز گزارش داد که هیات‌های نظامی روسیه و ترکیه نیز روز جمعه در آنکارا درباره برقراری رژیم آتش‌بس در قره باغ و روند اوضاع در سوریه گفت‌وگو کردند.

در جریان این رایزنی‌ها، اقداماتی که پس از اعلام آتش بس در قره باغ باید انجام شود و همچنین اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه مورد بررسی طرفین قرار گرفت. این مذاکرات روز شنبه نیز ادامه خواهد داشت.

عملیات کوبنده حشد الشعبی در عراق علیه داعش

 «محمد التمیمی» از فرماندهان حشد شعبی عراق گفت: نیروهای حشد شعبی و امنیتی عراق کار پاکسازی تپه‌ها و اراضی کشاورزی و ناهموار در منطقه «النقشبندیه» در حومه بخش «جلولا» در استان دیالی را آغاز کردند.

وی افزود: این عملیات برای تعقیب هسته‌های تروریستی داعش انجام می‌شود که جمعه شب به یک مقر نیروهای امنیتی مشترک عراق حمله کرده و یک نظامی را کشته و سه نفر دیگر از جمله یک پلیس زخمی کردند.

این فرمانده تاکید کرد: در این عملیات، امنیت مناطق پیرامون مقرهای نیروهای امنیتی عراق تامین و مقرهای گروه تروریستی داعش در دیالی کشف و نابود خواهد شد.

عملیات مذکور در حالی انجام می شود که اخیراً بر شدت تحرکات داعش در استان های الانبار در غرب و صلاح الدین در شمال و دیالی در شرق عراق تشدید شده است.

در حمله شب گذشته تکفیری ها به یک پست بازرسی در منطقه النقشبندیه در اطراف ناحیه جلولاء در استان دیالی، یک نظامی عراقی کشته و سه نفر دیگر زخمی شده بودند.

انتهای پیام /

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۷ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۷
 • وضعیت جوی : نسیم
 • دمای فعلی : -۱ درجه
 • کمترین دما : -۶ درجه
 • بیشترین دما : ۰ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۵۳
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۰۶
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۵
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷