کد خبر: ۱۶۵۸
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۰۷:۳۳ ]

متاسفانه سال‌هاست که زنجانرود که جزء رودهای اصلی استان زنجان محسوب می‌شود لایروبی نشده است و همین موضوع سبب شده که با هر بارش‌ رگباری در مسیل‌های این رودخانه "سیل" جاری شود و خسارت‌های فراوانی را ایجاد کند.

به گزارش نه وار نیوز; رودخانه‌ها معمولا به دلیل رسوب‌گذاری در طی سالیان دور و کشت‌های غیر مجاز در بستر آن‌ها ظرفیت واقعی خود را از دست می‌دهند چرا که به هم خوردن ساختار رودخانه‌ها، تصرف حریم رودخانه‌ توسط افراد، کندی جریان آب به علت موانع مختلف از جمله مشکلات رایج لایروبی نشدن رودخانه‌ها و نهرها است که اگر لایروبی انجام نگیرد هنگام بارش‌های سیل‌آسا خسارت‌های جبران ‌ناپذیری بر جا می‌گذارد. بر همین اساس به طور قطع لایروبی رودخانه‌ها و نهرها می‌تواند در پیشگیری از خسارت‌های احتمالی سیل بسیار موثر باشند زیرا بر اثر وقوع سیلاب میلیون‌ها تن خاک مرغوب و مناسب کشاورزی شسته می‌شود و خسارت‌های هنگفت بر جای می‌گذارد. به‌طور کل لایروبی رودخانه‌ها علاوه بر کنترل سیلاب سبب کاهش خسارت‌های احتمالی، بهبود وضع زندگی ساکنان حاشیه رودخانه‌ها خواهد بود.

گفتنی است که زنجانرود که از یکی از رودخانه‌های معروف استان زنجان محسوب می‌شود که طول تقریبی آن 110 تا 120 کیلومتر است که جنوب شرقی زنجان سرچشمه می‌گیرد و بعد از عبور از جنوب شهر زنجان درحدود روستای رجعین در کیلومتر 84 شمال غرب زنجان به "قزل اوزن" می‌ریزد. این رودخانه در این مسیر از میان باغات جنوب شهر زنجان عبور می‌کند که اگر توجه ویژه‌ای به لایروبی آن شود می‌تواند سبب آبادانی اطراف این رودخانه شود و از سیلابی شدن مسیل رودخانه جلوگیری می‌کند.

حال پرسش این است که چرا نهادهای متولی تاکنون برای لایروبی زنجانرود اقدام اساسی انجام نداده‌اند؟ چرا با وجود تحمیل خسارت‌های میلیاردی ناشی از سیلاب، برنامه مدون و مشخصی در خصوص لایروبی وجود ندارد؟ چرا نباید برای رفع مشکل تدابیر جدی اتخاذ شود؟

بیوک شامی، مدیر خدمات شهری شهرداری زنجان در رابطه با اهمیت لایروبی زنجانرود اظهار داشت: رودخانه زنجانرود نیاز به لایروبی دارد که باید این عزم جدی با همکاری سازمان‌ها اتفاق بیفتد چون یک سازمان به تنهایی از عهده لایروبی زنجانرود بر نخواهد آمد و شهرداری طی نامه‌ای به آب منطقه‌ای آمادگی همکاری خود را برای لایروبی زنجانرود اعلام کرده است چرا که هدف شهرداری این است که در زنجانرود بخشی از هزینه را شهرداری برعهده گیرد و بخش دیگر آن از محل بودجه استانی تأمین شود.

وی با اشاره به لایروبی مسیل‌های منتهی به زنجانرود بیان کرد: شهر زنجان 9 مسیل اصلی با طول‌‌های متفاوت دارد که تعدادی از آنها توسط شهرداری لایروبی شده و مابقی نیز در دست اقدام است که تا به امروز 200 میلیون تومان برای آن هزینه شده است.

مدیر خدمات شهری شهرداری زنجان به قرارداد شرکت آب منطقه‌ای با بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت: شرکت آب منطقه‌ای قراردادی به مبلغ 10 میلیارد تومان با بنیاد مستضعفان برای لایروبی زنجانرود بسته است که به نظر شهرداری این اعتبار قطره‌ای در دریا می‌باشد و به هیچ عنوان کفاف لایروبی زنجانرود را نمی‌کند.

وی به تکالیف گذاشته شده توسط دادستانی به عهده سازمان‌های مرتبط با لایروبی زنجانرود اشاره کرد و گفت: لازم است جلساتی با حضور سازمان‌های ذیربط برای لایروبی زنجانرود گذاشته شود و در این زمینه شهرداری اعلام آمادگی کرده است ولی تا به امروز شرکت آب منطقه‌ای هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

شامی تصریح کرد: در لایروبی مسیل‌های شهری به قسمت‌هایی از باغات داخل شهر رسیده که توسط مردم تصرف شده است و این تصرفات باید طبق قانون توسط شرکت آب منطقه‌ای آزادسازی شود که در صورت آزادسازی مسیل‌های باقیمانده لایروبی خواهد شد و همچنین آزادسازی بستر رودخانه زنجانرود از افراد و کشاورزانی که سالیان طولانی درحریم و بستر زنجانرود کشت و زرع کرده‌اند باید توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام گیرد.

به هر حال در طول سالیان گذشته بالا آمدن آب رودخانه‌ها در این استان خسارت‌های مالی از جمله به تاسیسات آب آشامیدنی روستای، جاده‌ها، پل‌ها، احشام، جایگاه نگهداری دام، منازل مردم خسارت وارد کرده است و  اگر لایروبی رودخانه‌ها از جمله زنجانرود به عنوان یک ضرورت در دستور کار مدیران اجرایی قرار نگیرد قطعا مجددا شاهد خسارت‌های حاصل از سیلاب خواهیم بود زیرا با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر استان زنجان، این استان از جمله استان‌های آسیب پذیر در مقابل سیلاب است و لازم است اقدامات پیشگیرانه در فصول کم بارش انجام گیرد تا با آینده‌نگری از بروز خسارت‌های ناشی از بارندگی در فصول پربارش جلوگیری شود زیرا با ورود فصل بارش اهمیت لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌ها از جمله زنجانرود بیش از پیش مشخص می‌شود و این ضرورت را می‌طلبد تا هرچه زودتر لایروبی رودخانه‌ها مخصوصا زنجانرود انجام شود.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۱۷ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۱ درجه
 • کمترین دما : -۳ درجه
 • بیشترین دما : ۱۱ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۷
 • غروب آفتاب : ۱۸:۱۶
 • اذان مغرب : ۱۸:۳۴
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۵