کد خبر: ۱۷۰۲
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۰:۳۶ ]
مدیر کل کمیته امداد استان زنجان گفت: بر اساس آمارهای موجود بیش از ۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان زکات در قالب واجب، مستحبی و فطره از ابتدای سال جاری تاکنون در سطح استان زنجان جمع آوری شده و با نظر مودیان و پرداخت کنندگان زکات ۸۱ درصد این مبلغ در امور نیازمندان و محرومین هزینه شده است.

به گزارش نه وار نیوز; هدایت صفری با اشاره به اینکه جمع آوری و هزینه کرد زکات در جامعه اسلامی از شئونات حاکم اسلامی و  ولی فقیه زمان است، گفت: براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی و اذن مقام معظم رهبری(مدظله العالی) این وظیفه به کمیته امداد به عنوان دبیرخانه شورای زکات واگذار شده و بر همین اساس پیگیری فرهنگ سازی، گفتمان سازی، ترویج و جمع آوری زکات از طریق این نهاد انجام می شود.

وی با اشاره به فرازی از پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اجلاس سراسری زکات که فرمودند: "ما مسئولان باید از کم کاری خود در خصوص این فریضه الهی آمرزش خداوند را طلب کنیم و به عفو او پناه بریم "، افزود: جریان سازی و گفتمان سازی در حوزه زکات نیازمند عزم و همت همگانی بوده و هر کارگزاری در هر سطحی که دارای مسئولیتی در نظام است باید در این بخش ایفای نقش نماید تا نهادینه کردن فرهنگ پرداخت زکات و رسیدگی به نیازمندان به یک گفتمان غالب تبدیل شود.

این مسئول با اشاره به اینکه آثار و فواید پایین دستی زکات کمک به نیازمندان و اجرای پروژه های عام المنفعه است، ادامه داد: از مهمترین آثار بالادستی زکات جاری شدن برکت در جامعه است و به اگر به اولاد بیاید صالح می شود، اگر به بدن و جسم انسان بیاید سالم می شود و اگر به قلب انسان بیاید خوشبخت می شود، پس با این نگاه پرداخت زکات  خرج مال نیست، بلکه جمع مال است.

 وی همچنین تصریح کرد: اگر این موضوع به صورت صحیح تبیین شود قطعاً فرهنگ پرداخت زکات به عنوان فرهنگ غالب در جامعه جاری شده و  از محل منابع آن زمینه رسیدگی به نیازمندان و رفع مشکلات آنها فراهم می شود و در این صورت است که خدمت به مردم وجود مس گونه انسان را تبدیل به طلا می کند و وظیفه هر کارگزار نظام  به عنوان عنصری از جامعه ولایی ایفای نقش موثر در این بخش است.

صفری افزود: بر اساس آمارهای موجود ۸۱ درصد زکات جمع آوری شده در امور محرومین و نیازمندان و ۱۹ درصد در امور فی سبیل ا... و ساخت، تکمیل، مرمت و بازسازی ۳۲ پروژه عام المنفعه از جمله مسجد، حسینیه، غسالخانه ، خانه عالم و پل در شهرستان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه مبنای هزینه کرد زکات نظر مودیان و پرداخت کنندگان زکات بوده و زکات جمع آوری شده در هر منطقه و محل در همان منطقه و محل هزینه می شود، افزود: تمامی وجوهات جمع آوری شده در هر محل با نظر مودیان زکات هزینه شده و ریالی از این وجوهات در جای دیگر هزینه نمی شود.

دبیر شورای زکات استان زنجان با بیان اینکه کمیته امداد در خط مقدم مبارزه با فقر است و اگر چالش اقتصادی اتفاق بیفتد می تواند موجب افزایش مراجعات به این نهاد شود، تصریح کرد: راهبرد کمیته امداد توانمندسازی و ایجاد درآمد باثبات برای خانواده های تحت حمایت بوده و تلاش می کنیم با راهبرد توانمندسازی و خروج توانمند شده خانواده های تحت حمایت از چرخه حمایتی راداشته باشیم.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۸ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۸
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۵ درجه
 • کمترین دما : -۶ درجه
 • بیشترین دما : ۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۷
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۵۲
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۰۷
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۶
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷