کد خبر: ۱۷۰۷
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۳:۱۹ ]
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان از صدور سند مالکیت برای بیش از 69 درصد از واحدهای مسکونی روستایی در استان خبر داد.

به گزارش نه وار نیوز; رضا خواجه ای در جمع خبرنگارن با بیان اینکه، توسعه روستاها، پایدارترین سیاست و راهبرد در توسعه هر کشور به شمار می رود، اظهار کرد: این سیاست ارتباط تنگاتنگ با نظام فکری و نگرشی دارد و برای نهادینه سازی این سیاست ابزارها و روشهای مختلفی وجود دارد که سند دار کردن واحد مسکونی و یا به عبارت کلی صدور سند برای املاک در روستا به موازات سایر سیاست های توسعه مناطق روستایی از جمله این روش هاست. 

وی با اشاره به اینکه، تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي يكي از معضلات بزرگ روستاييان كشور معين نبودن حدود قانوني املاك و اراضي در داخل محدوده روستاها و نيز فقدان سند مالكيت بود، تصریح کرد: امروزه به بركت نظام مقدس جمهوری اسلامي و با تلاش و پيگيري هاي اين نهاد  و همکاری سازمان ثبت اسناد و املاك در قالب برخي طرح هاي مبتكرانه نظير ماده  140 و ماده 133 قانون برنامه سوم ، چهارم و پنجم توسعه، تسهيل خوبي در صدور اسناد مالكيت واحدهاي مسكوني صورت پذیرفت و تحول گسترده اي را در حوزه خدمات روستايي به وجود آورد. 

خواجه ای با بیان اینکه، تعداد 64 هزار و 528 فقره سند برای واحدهای مسکونی روستایی در استان با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان صادر شده، اظهار کرد: به 69.6درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان، سند مالکیت صادر شده است و این میانگین در سطح کشور 62.3درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

وی ادامه داد: تعداد 7 هزار و 210 فقره  سند برای واحدهای مسکونی شهری  به میزان 28.3 درصد در استان صادر شده  و این میانگین در سطح کشور 13.9درصد است.

خواجه ای با اشاره به اینکه، در سال جاری نیز صدور یک هزار و 850 فقره سند روستایی و 650 فقره سند شهری در دستور کار مشترک این نهاد و ثبت اسناد و املاک قرار گرفته است، خاطر نشان کرد : خوشبختانه با تعامل مطلوب بین این دو نهاد، از ابتدای سال جاری تعداد 4 هزار و 752 پرونده صدور سند روستایی و 619 فقره پرونده متقاضیان شهری تهیه و جهت صدور سند به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال گردیده است که از این تعداد 835 فقره پرونده روستایی و 328 فقره پرونده شهری منجر به صدور سند گردیده است.

وی خاطر نشان کرد: امید است با پیگیری و تلاش همکاران این دو مجموعه،  در پایان سال جاری، استان زنجان در جایگاه اول کشوری در زمینه صدور اسناد روستایی و شهری قرار گیرد.

این مسئول کاهش و رفع اختلافات حقوقی املاک، جلوگیری از مهاجرت جامعه روستایی به شهر ها، تضمین مالکیت و ارزش دادن به تثبیت مالکیت خانه های روستایی ،وجود وثیقه ای مطمئن برای اخذ تسهیلات  و  برنامه‌ریزی موثر در بازار خرید و فروش و قانونمند کردن این فعالیت و همچنین تسریع در امر آموزش و بهداشت را از برخی مزایای صدور سند دانست و گفت: صدور سند برای واحدهای مسکونی، باعث افزایش مشارکت و فعالیت در روستاها شده وتوسعه پایدار برای روستاها را به همراه دارد.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۷ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۷
 • وضعیت جوی : نسیم
 • دمای فعلی : -۴ درجه
 • کمترین دما : -۶ درجه
 • بیشترین دما : ۰ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۵۳
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۰۶
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۵
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷