کد خبر: ۱۹۲۹
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۱۶ - ۰۸:۵۳ ]
افزایش زیر پوستی قیمت ها در بازار کشور و به تبع آن استان زنجان معیشت مردم به ویژه قشر آسیب پذیر را تحت تاثیر قرار داده است اما اینبار افزایش دوباره قیمت لبنیات سلامت افراد را نشانه رفته و باز هم خبری از تدبیر مسئولان نیست.

به گزارش نه وار نیوز; قیمت لبنیات طی دو هفته اخیر به طور تدریجی در حال افزایش بوده و این افزایش قیمت در حالی رخ داده که شرایط اقتصادی راکدی بر جامعه حاکم است و هرچه می‌گذرد از قدرت خرید مردم کاسته می‌شود اما هر روز، خبر از افزایش نرخ محصولی می‌رسد.

طی تابستان سال جاری بود که بر اساس تصمیم جلسه کارگروه تنظیم بازار قیمت انواع لبنیات به طور رسمی ۲۲ تا ۲۸ درصد افزایش پیدا کرد.

البته موضوع قابل توجه در افزایش قیمت لبنیات این است که روند تغییر قیمت محصولات لبنی از زمانی شروع شد که هنوز درخواست کارخانجات لبنی به انجمن صنایع لبنی برای افزایش قیمت محصولاتشان ارسال نشده و از سوی ستاد تنظیم بازار هم تصویب و ابلاغ نشده بود تا آنکه در جلسه ستاد تنظیم بازار، قیمت شیر خام به ازای هر کیلو 2هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد و اجازه داده شد بنا بر شرایط موجود این محصول 7 درصد بالاتر یا پایین‌تر از این نرخ تصویب شده به فروش برسد.

پس از افزایش قیمت شیر خام، مجوز افزایش قیمت محصولات لبنی مشمول نرخ گذاری نیز از متوسط ۲۲ درصد تا سقف ۲۸ درصد صادر شد که در میان محصولات لبنی عرضه شده در بازار محصولات شیر کم چرب و پرچرب ساده در بسته بندی بطری و پاکتی مدت دار و پنیر ۴۵۰ گرمی، ماست کم چرب و پرچرب ساده در بسته بندی‌های کوچک و بزرگ و کره حیوانی را شامل می‌شد.

از سوی دیگر این رشد قیمت در شرایطی اتفاق افتاده که سرانه مصرف شیر در ایران طی دو دهه اخیر و بعد از حذف یارانه مصرف شیر از ۹۵ کیلو به ۸۰ کیلو کاهش یافته و مسلماً پس از این افزایش قیمت، کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد در صورتی که سازمان بهداشت جهانی سرانه ۱۵۰ کیلوگرم را توصیه کرده و همین طور در سند چشم‌انداز توسعه ایران نیز مصرف سرانه ۱۲۰ کیلوگرم هدف گذاری شده است.

در واقع لبنیات به عنوان یک محصول اساسی و ضروری نقش مهمی در سلامت جامعه دارد و وجود آن در سبد غذایی یکی از ضروریات است اما متاسفانه با افزایش قیمت لبنیات روز به روز سرانه مصرف آن در کشور کاهش می یابد و به گفته برخی آمارهای رسمی و غیررسمی، سرانه مصرف لبنیات در ایران ۸۰ کیلوگرم است، درحالی که میانگین مصرف جهانی آن ۱۶۰ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی و آمریکا حتی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم است، متاسفانه شرایط اقتصادی امروز، افزایش نرخ تورم و نبود تعادل بین دستمزد و هزینه ها... موجب شده تا با کوچک شدن سفره های مردم، مصرف لبنیات در کشور همواره کمتر از آمارهای موجود شود.

اگرچه تیر ماه امسال با مصوبه سازمان حمایت قیمت ۱۰ قلم لبنیات پرمصرف مشمول قیمت‌گذاری افزایش یافت، اما افزایش نرخ مصوب شیرخام، هزینه تمام‌شده و نرخ خرده‌فروشی سایر فراورده‌های لبنی خارج از شمول قیمت‌گذاری را افزایش داده است و این روزها مردم با موج جدیدی از افزایش قیمت محصولات لبنی از شیر گرفته تا ماست و پنیر روبرو هستند.

*گرانی چراغ خاموش لبنیات و نارضایتی دهک های پایین جامعه

گرانی لبنیات اقشار کم‌درآمد جامعه را با مشکل اساسی برای تأمین و تهیه لبنیات روبرو کرده است.

این تغییر قیمت بسیار بالاتر از توان خرید دهک‌های پایین جامعه و تقریبا دور از انتظار بود که باز هم صدای گرانی ها بلند شد و اینبار هم قشر ضعیف هستند که تحت تاثیر این همه آشفتگی ها در بازار ضعیف تر خواهند شد.

تقریبا در اوایل آذرماه ستاد تنظیم بازار، نرخ جدید ۱۰ محصول لبنی با توجه به قیمت فروش شیر خام با مشخصات ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار را مبلغ ۴۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم درب دامداری اعلام کرد.

ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که با توجه به درخواست تشکل ها و انجمن های مربوطه و وزارت جهاد کشاورزی برای اصلاح نرخ شیرخام و محاسبه سهم اثر نرخ جدید نهادها و سایر هزینه‌های تولید، کمیته مربوطه با مسئولیت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تشکیل و قیمت فروش شیر خام با مشخصات ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار مبلغ ۴۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم درب دامداری تصویب شد.

با توجه به سهم اثر شیر خام در تولید محصولات لبنی، قیمت ۱۰ قلم محصولات لبنی پرمصرف مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی شیر، ماست و پنیر نیز توسط کمیته مربوطه با مسئولیت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین شد.

بر این اساس قیمت شیر بطری یک لیتری کم چرب ۱.۵ درصد 7 هزار و ۱۰۰ تومان، شیر بطری یک لیتری نیم چرب ۲ درصد 7 هزار و ۵۰۰ تومان، شیر بطری یک لیتری پر چرب ۳ درصد 8 هزار و ۵۰۰ تومان و شیر بطری یک لیتری کامل ۳.۲ درصد 8هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شد.

همچنین قیمت شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی کم چرب ۱.۵ درصد5 هزار و ۴۰۰ تومان و پنیر یواف ۴۰۰ گرمی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

قیمت ماست ۹۰۰ گرمی کم چرب ۱.۵ درصد 8 هزار تومان و قیمت ماست ۹۰۰ گرمی پر چرب ۳ درصد نیز ۹ هزار و ۷۰۰ تومان مصوب شد.

همچنین قیمت ماست دبه ای ۲۵۰۰ گرمی کم چرب ۱.۵ درصد و پرچرب ۳ درصد به ترتیب ۲۱ هزار تومان و ۲۴ هزار تومان به تصویب رسید.

*واردات محصولات لبنی شایعه یا واقعیت؟!

اما بر هیچکس پوشیده نیست که مصرف لبنیات و فرآورده‌های آن چه منفعتی برای مصرف کنندگان دارد، ولی عرضه این محصولات با قیمت‌های جدید باعث شده تا کسی نسبت به خرید این سبد غذایی رغبت نکند و برای برداشتن این محصولات به سمت قفسه‌ها و یخچال‌های فروشگاه‌ها نرود.

غافل از اینکه حذف این ماده غذایی مهم از سفره ها و سبد کالاها، آسیب جدی را به سلامتی مردم وارد خواهد کرد.

گرانی که یک سرش ریشه در افزایش قیمت علوفه و مواد مورد نیاز دامداران دارد و یک سر دیگر آن خبر از زمزمه هایی می دهد که برخی ها قصد دارند محصولات لبنی وارد کشور کنند!

حال در این میان باز هم چوب بی تدبیری ها و بی مسئولیتی ها در چشم مردم می رود و امید مردم برای تامین حداقل ها، همانند صدای «طرح تامین کالای اساسی» توسط دولت ناتوان در نطفه خفه می شود.

«فاطمه حیدری»

 انتهای پیام/

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۲ بهمن ماه
 • ۱۳۹۹/۱۱/۲
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۹ درجه
 • کمترین دما : -۹ درجه
 • بیشترین دما : -۱ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۷
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۲۶
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۷
 • غروب آفتاب : ۱۷:۲۹
 • اذان مغرب : ۱۷:۴۹
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۳