کد خبر: ۲۰۵۱
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۱۲:۰۸ ]
کارشناس مسائل سیاسی ایران و جهان گفت: اردوغان بداند که پاشنه دهن را کشیدن و به هر کسی، هر چیزی گفتن به معنی دیپلماسی نیست.

پیروز مجتهدزاده امروز در گفت و گو با نه وار نیوز; در زنجان اظهار داشت: برای من جای تاسف فراوان دارد که یک سیاستمدار کهنه کار همچون رجب طیب اردوغان در یک سفر خارجی خود به جای اینکه در این دیدارها کمک به صلح مردم مسلمان منطقه کند، حرف هایی می زند که فقط تنش و کشمکش میان ملت های مختلف را دامن می زند.

وی تصریح کرد: اینطور که از گفته های وزیر امور خارجه کشورمان، استنباط می شود، اردوغان در باکو یک بیت شعری خواند که در این شعر در اصل جدایی آذربایجان را تقبیح می کند.

کارشناس مسائل سیاسی ایران و جهان با بیان اینکه بنابر استنباط وزیر امور خارجه، ظاهرا مربوط به تقبیح کردن جدایی منطقه ای که امروز جمهوری باکو است، بوده که اگر واقعا شعر این شکلی باشد این همان تایید حاکمیت همیشگی ایران بر آن منطقه قفقاز است، ادامه داد: اما نمی دانم این شعر به چه صورتی بیان شده که استنباطی مخالف به دنبال داشت.

وی یادآور شد: به نظر می رسد که این استنباط مخالف ناشی از جنجال هایی است که برخی از پان ترک ها و جدایی خواهان استان های جمهوری آذربایجان به وجود آورده اند و آنها بودند که به دنبال حرف اردوغان وعده دادند به زودی سربازهای ترکیه در خیابان های تبریز رژه خواهد رفت این یک استنباط خصمانه و جنگ طلبانه بوده و کاملا محکوم است.

مجتهدزاده با بیان اینکه اما اگر ترکیه ادعا کند که سوء تفاهمی از طرف ایران پیش آمده و یا اگر جمهوری اسلامی ایران ادعا کند که سوء تفاهمی از طرف ترکیه شده است، به نظر من هر دو درست است چرا که اردوغان باید آنقدر مهارت دیپلماسی می داشت تا بداند که کجا و چگونه صحبت کند.

وی با تاکید بر اینکه مساله قره باغ فقط مورد حساسیت این دو کشور آذربایجان و ارمنستان نیست بلکه مورد حساسیت کشورهای همسایه هم است، افزود: اردوغان اگر به عنوان یک سیاستمدار کار کشته، نظر سوئی نداشت باید دقت می کرد درباره این حسیاست ها و سخنی نمی گفت که این حساسیت ها تحریک شود.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: تصور می کنم این کار اردوغان نادرست است و باید به این کار اعتراض شود، اما از سویی معتقدم اگر چه وزارت خارجه ایران این یکبار را به موقع عمل کرد ، ولی کاش دیپلماتیک تر برخورد می کرد.

وی گفت: هر کشوری سفیر کشوری را احضار کند، دولت مقابل هم سفیر وی را احضار می کند و نمی توان از دولت اردوغان خرده گرفت که چرا سفیر ایران را احضار کرده است، از دستگاه دیپلماسی ایران گله وجود دارد که دپلماسی تر اقدام می کردند و شخص وزیر خارجه کلمات خشنی به کار گرفت باید به زبان دیپلماتیکی حرف می زد.

مجتهدزاده یادآور شد: امیدوار هستم خود آقای اردوغان یک نتیجه عبرت آموز از این حادثه بگیرد نه نتیجه عجولانه و تلافی جویانه یا خصمانه و در منطقه قفقاز احساسات تند افراد را تحریک نکند چرا که پاشنه دهن را کشیدن و به هر کسی هر چیزی گفتن به معنی دیپلماسی نیست.

وی ادامه داد: کسانی که این وسط وقت تلف کردند تا جدا شوند و تبریز را به سربازهای ترکیه دهند امیدوارم این حادثه سبب شده باشد تا چشمشان را باز کنند و بفهمند که پیگیری این بحث ها جنگ های وحشتناک منطقه ای درست می کند و مطرح کردن شعارهای ضد ایرانی و جهل مرکب سبب جنگ های منطقه ای بزرگی شود.

این کارشناس سیاسی گفت: آقایانی که سیبیل تیز می کنند و شعار می دهند، از دید خود بچه بازی می کنند اما همین بچه بازی ها عاقبت ناخوشایندی می تواند داشته باشد.

وی گفت: ملت های این منطقه آنقدر درایت و هوشیاری دارند که از تاریخ درس عبرت بگیرند و بدانند که قدرت های بزرگ تر در ورای منطقه به قیمت از دست رفتن جان و مال و ناموس امنیت منطقه، مشغول ماهیگیری هستند.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۳۰ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۳۰
 • وضعیت جوی : نسیم
 • دمای فعلی : ۲۲ درجه
 • کمترین دما : ۹ درجه
 • بیشترین دما : ۲۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۰۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۵
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۳
 • اذان مغرب : ۲۰:۱۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۱