کد خبر: ۲۰۸۲
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۶ - ۱۰:۰۲ ]

خرامان خرامان در راه است، همان که از جنس سنت ها و آیین های دیرین آریایی ها بوده و نماد عشق و امید و محبت میان خانواده های ایرانی است.

به گزارش نه وار نیوز; خرامان خرامان در راه است، همان که از جنس سنت ها و آیین های دیرین آریایی ها بوده و نماد عشق و امید و محبت میان خانواده های ایرانی است.

یلدا، همان سفیدترین شب سال که درازایش به وسعت غزل های ماندگار حافظ است و به زیبایی گرمای وجود مادربزرگ ها و پدربزرگ هایی که گرد پیری نشسته بر چین و چروک صورتشان در پیچ و تاب ترمه های روی کرسی چوبی و لبخند گیرایشان گم می شود، نمایان است.

آری یلدا بلندترین شب سال در راه است، شبی که همواره طی سالیان دراز ایرانی ها بر اساس سنت دور هم جمع می شوند و دیداری تازه می کنند.

با اینکه چند روزی بیشتر به شب یلدا، بلندترین شب سال، این آیین ایرانیان که نشان از صفا و صمیمیت است باقی نمانده است، اما یلدای امسال متفاوت تر از سال های گذشته برگزار خواهد شد.

یلدای امسال با شیوع بیماری کرونا با سال های گذشته فرق دارد و با وجود نزدیکی دلها باید دورهمی هایش مجازی برگزار شود.

اما امسال یلدا تفاوت دیگری هم دارد و آن پنهان شدن موج گرانی ها در پس موج کرونا است، گرانی که در بازار بیداد کرده و تا چند ماه اخیر صدای مردم را درآورده بود اما اکنون آه از نهاد مردمانی در می آید که چاره ای جز شرمندگی و سربه زیری مقابل خانواده خود ندارند.

در این خصوص گشتی در بازار زده ایم، شاید شما هم این روزها که به یلدا نزدیک است سری به بازار زده باشید و نگاهی به قیمت ها انداخته باشید خواهید دید که افزایش چند برابری قیمت ها بویژه آجیل و میوه وشیرینی و خشکبار و ... برای خانواده ها نگران کننده است و چه بسیار خانواده هایی که قدرت خرید ندارند.

برای ثبت حال و هوای یلدایی چرخی در سبزه میدان زدیم و سراغ آجیل فروشی ها رفتیم، ویترین هایی که خیلی ها حتی نگاه گذرایی به آن نداشتند!

صاحب یک آجیل فروشی در زنجان از گرانی و قیمت های افسار گسیخته در بازار شکایت داشت و می گفت: نبود مشتری و خریدار بزرگترین مشکل این قشر در حال حاضر است.

این فروشنده افزود: پیک فروش ما در شب عید و شب یلدا است که متاسفانه مردم قدرت خرید ندارند و اندک خانواده هایی سراغی از آجیل می گیرند.

یک شهروند جوان زنجانی هم با انتقاد از قیمت بالای کالاها گفت: من یک زمانی برای خرید آجیل کیلویی اقدام می کردم اما امروز باید کمتر از 300 گرم خرید کرد.

این مادر جوان اشاره کرد: من به عنوان یک کارمند توان خرید ندارم چه برسد به افرادی که درآمد کارگری دارند و باید پاسخگوی خانواده باشند.

یک پدر جوان هم که از بازار عبور می کرد، در پاسخ به خبرنگار نه وار نیوز اظهار داشت: قیمت ها چنان بالاست که با حقوق یک کارگر حتی نمی شود مایحتاج زندگی را تامین کرد چه برسد به خرید آجیل!

*چشمانی پر از اشکی که نگران شرمندگی اش بود

به سراغ پیرمردی که با حسرت از پشت شیشه آجیل فروشی به قیمت های بالای آجیل ها خیره شده بود رفتم، صحبت کردیم و گپ و گفتی داشتیم وی با چشمانی پر از اشک از شرمندگی هایش در قبال خانواده و علی الخصوص نوه هایش می گفت.

در این میان به سراغ مادری رفتم که برای خرید برای نوه هایش به بازار آمده بود مادر از فضای کوچک اتاقش می گفت و دنبال خرید سنجد بر روی کرسی اتاقش بود.

*مادربزرگی که سنجد را جایگزین آجیل می کند!

این مادربزرگ می گفت: قدرت خرید آجیل ندارم، اما به جایش سنجد می خرم تا روی کرسی ام خالی نماند.

آجیل فروش دیگری هم که مغازه اش خالی از خریدار بود، گفت: خرید آجیل امسال 80 درصد کاهش داشته است.

ولی آیا کسی هست که پاسخ گوی چشمان پر از اشک پدری باشد که شرمنده  خانواده اش بود ؟

آیا کسی به بازار افسار گسیخته این روزها رسیدگی خواهد کرد ؟

تا کی مردم ما در انتظار تدابیری باشند که دیگر نه تنها رنگی از امید نداشته بلکه ناامیدی و بیچارگی را هدیه خانه ها کرده است، همان تدابیری که این روزها نام «تفسیر» به خود گرفته اند و صاحبانش همواره با لبخند پشت تریبون ها فقط نظاره گر هستند و گویی خبری از خدمت نیست!

گزارش: سمیه عسگری

عکس: امیرحسین مصطفوی

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۲ بهمن ماه
 • ۱۳۹۹/۱۱/۲
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۸ درجه
 • کمترین دما : -۹ درجه
 • بیشترین دما : -۱ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۷
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۲۶
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۷
 • غروب آفتاب : ۱۷:۲۹
 • اذان مغرب : ۱۷:۴۹
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۳