کد خبر: ۲۰۹۲
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۷ - ۰۸:۰۰ ]
واکنش ایران به حادثه انفجار و آتش‌سوزی یک نفتکش در دریای سرخ، تحریم ۵ شرکت خارجی به بهانه ارتباط با ایران، طرح ترکیه برای تمدید حضور نظامی در افغانستان و هدف گرفته شدن کاروان نیروهای ائتلاف آمریکا در نزدیکی بغداد از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به ساقط شدن پهپاد ارتش عراق از سوی آمریکا نیز اشاره کرد

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از تابناک ؛ واکنش ایران به حادثه انفجار و آتش‌سوزی یک نفتکش در دریای سرخ، تحریم ۵ شرکت خارجی به بهانه ارتباط با ایران، طرح ترکیه برای تمدید حضور نظامی در افغانستان و هدف گرفته شدن کاروان نیروهای ائتلاف آمریکا در نزدیکی بغداد از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به ساقط شدن پهپاد ارتش عراق از سوی آمریکا نیز اشاره کرد.

 احمد خلف، ستوان پلیس عراق اعلام کرد، سامانه‌های دفاع هوایی آمریکا مستقر در سفارت واشنگتن در منطقه الخضرا پهپاد فرماندهی عملیات بغداد را اشتباها ساقط کردند.

خلف تصریح کرد: سفارت آمریکا فورا از ارتش عراق عذرخواهی و تاکید کرد که تصور کرده پهپاد متعلق به گروه‌های مسلحی است که حملات موشکی به سفارت آمریکا و هیئت‌های دیپلماتیک در منطقه الخضرا انجام می‌دهند.

واکنش ایران به حادثه انفجار و آتش‌سوزی یک نفتکش در دریای سرخ

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی در خصوص حادثه انفجار و آتش سوزی یک نفتکش در دریای سرخ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تحرک و اقدام تخریبی علیه امنیت و سلامت دریانوردی و آزادی تجارت بین‌المللی را مردود می‌شمارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر موضع همیشگی جمهوری اسلامی ایران بر حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای، ابراز امیدواری کرد کشورهای منطقه مساعی خود را در تقویت همکاری‌ها در خصوص تامین امنیت دریانوردی، مبارزه با دزدان دریایی و مقابله با تجارت مواد ممنوعه برای نیل به امنیت پایدار منطقه‌ای افزایش دهند.

ساقط شدن پهپاد ارتش عراق از سوی آمریکا/واکنش ایران به حادثه انفجار و آتش‌سوزی یک نفتکش در دریای سرخ/ تحریم ۵ شرکت خارجی به بهانه ارتباط با ایران/ طرح ترکیه برای تمدید حضور نظامی در افغانستان

به گزارش فارس، در نخستین ساعات از بامداد روز دوشنبه (۱۴ دسامبر)، حمله‌ای به کشتی حامل سوخت متعلق به یک شرکت انگلیسی با پرچم عربستان سعودی در بندر جده رخ داد که بر اثر انفجار ناشی از آن به یکی از مخازن این نفتکش آسیب وارد شد. تلویزیون عربستان سعودی نیز در این زمینه اعلام کرد که یک کشتی حامل سوخت در بندر جده این کشور هدف حمله یک قایق بمبگذاری شده قرار گرفته است.

وزارت انرژی عربستان سعودی نیز خبر حمله به یک نفتکش در بندر جده را تایید کرد و در عین حال اعلام کرد که این حادثه تلفات جانی یا مالی نداشته است.

منابع خبری نیز از تعطیلی بندر جده عربستان سعودی به دنبال حمله به یک نفتکش در این بندر خبر دادند. سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس (UKMTO) هم اعلام کرد که بندر جده عربستان که بزرگترین بندر این کشور است، پس از انفجار نفتکش انگلیسی بسته شد.

تحریم ۵ شرکت خارجی به بهانه ارتباط با ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا چند شرکت را به بهانه حمایت از فروش محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد چهار شرکت مستقر در امارات متحده عربی و چین را به بهانه تسهیل فروش محصولات پتروشیمی شرکت «تریلیانس» در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

در بیانیه خزانه‌داری آمریکا آمده است: «این شرکت‌های مستقر در چین و امارات اقدام به ارائه خدمات کشتی‌رانی یا انجام مبادلات مالی از طرف این شرکت کرده و تریلیانس را قادر به ادامه واسطه‌گری برای صادرات پتروشیمی ایران و انتقال آن کرده‌اند.»

ساقط شدن پهپاد ارتش عراق از سوی آمریکا/واکنش ایران به حادثه انفجار و آتش‌سوزی یک نفتکش در دریای سرخ/ تحریم ۵ شرکت خارجی به بهانه ارتباط با ایران/ طرح ترکیه برای تمدید حضور نظامی در افغانستان

استیون منوشین، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «بخش‌های نفت و پتروشیمی ایران جزو منابع اصلی تأمین مالی برای رژیم ایران هستند. ایران از این منابع برای حمایت از برنامه‌های مخرب داخلی و خارجی خود استفاده می‌کند.»

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد همزمان با تحریم‌های وزارت خزانه‌داری علیه ۴ شرکت مستقر در امارات و چین، یک شرکت مستقر در ویتنام را به دلیل نقش‌آفرینی در انتقال محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش از این در شهریورماه هم اعلام کرده بود ۳ فرد و ۱۱ شرکت دیگر را به بهانه ارتباط با شرکت پتروشیمی تریلیانس و تسهیل مبادلات مربوط به محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرده بود.

این نهاد آمریکایی ۱۳ شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرده دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه و وزارت خارجه آمریکا ۱۱ شرکت و ۳ فرد را به دلیل حمایت از شرکت پتروشیمی «تریلیانس» که ژانویه ۲۰۲۰ در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته تحت تحریم قرار داده است.

در این بیانیه آمده بود: «فروش محصولات پتروشیمی جزو منابع درآمدی کلیدی رژیم ایران است و به این رژیم برای کسب منابع مالی جهت حمایت بی‌ثبات‌کننده از رژیم‌های فاسد و گروه‌های تروریستی در سراسر خاورمیانه و اخیراً ونزوئلا کمک می‌کند.»

طرح ترکیه برای تمدید حضور نظامی در افغانستان

دولت ترکیه طرحی را به پارلمان این کشور ارسال کرده که بر مبنای آن، زمان حضور نیروهای نظامی این کشور در افغانستان 18 ماه دیگر تمدید می‌شود.

نیروهای نظامی ترکیه در قالب نیروهای حافظ صلح در افغانستان فعالیت دارند؛ این نیروها از سال 2015 با تعداد 1079 نفر کار خود را آغاز کردند و در سال 2018 با 1206 نفر به‌کار خود ادامه دادند. اکنون نیز حضور آنها برای 18 ماه آینده منوط به تأیید پارلمان ترکیه است.

ساقط شدن پهپاد ارتش عراق از سوی آمریکا/واکنش ایران به حادثه انفجار و آتش‌سوزی یک نفتکش در دریای سرخ/ تحریم ۵ شرکت خارجی به بهانه ارتباط با ایران/ طرح ترکیه برای تمدید حضور نظامی در افغانستان

اوایل هفته جاری نیز دولت ترکیه درخواست تمدید حضور نیروهای نظامی ترکیه در لیبی را به پارلمان ارسال کرده بود.

هدف گرفته شدن کاروان نیروهای ائتلاف آمریکا در نزدیکی بغداد

یک کاروان نظامی لجستیکی متعلق به نیروهای آمریکایی هنگام عبور از منطقه‌ای در نزدیکی بغداد (پایتخت عراق) مورد هدف قرار گرفت.

ساقط شدن پهپاد ارتش عراق از سوی آمریکا/واکنش ایران به حادثه انفجار و آتش‌سوزی یک نفتکش در دریای سرخ/ تحریم ۵ شرکت خارجی به بهانه ارتباط با ایران/ طرح ترکیه برای تمدید حضور نظامی در افغانستان

المیادین لبنان در این باره گزارش داده است که گروهی تحت عنوان «قاصم الجبارین» مسئولیت این حمله به نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده آمریکا را برعهده گرفته است.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • شنبه ۴ بهمن ماه
 • ۱۳۹۹/۱۱/۴
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۴ درجه
 • کمترین دما : -۱۶ درجه
 • بیشترین دما : -۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۶
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۲۵
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۸
 • غروب آفتاب : ۱۷:۳۱
 • اذان مغرب : ۱۷:۵۱
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۴