کد خبر: ۲۱۱۴
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۹ - ۰۹:۰۰ ]

کارشناس مسائل سیاسی ایران و جهان گفت: کشورهای عربستان سعودی، کویت امارات و ... اگر واقعا می خواهند با جمهوری اسلامی ایران مسائل خود را حل کنند مستقیما با خود ایران حرف بزنند نه اینکه از دریچه نتانیاهو وارد شوند.

پیروز مجتهدزاده امروز در گفت و گو با خبرنگار نه وار نیوز; در زنجان اظهار داشت: اسرائیل بر اساس ترس ناشی از شدت تعصبات صهیونیستی اقدام به تحریک کردن دولت ایران با دست زدن به اقداماتی همچون ترور شخصیت های علمی و دانشگاهی صنعت هسته ای ایران و تحریک کردن عربستان سعودی کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه این تحریکات صهیونیست ها که علنی است و سبب شد که عده ای هم در کشورهای حوزه خلیج فارس ادعا کنند آنها هم می خواهند در مذاکرات ایران و آمریکا مداخله داشته باشند، تصریح کرد: حال این کشورها ادعا می کنند ایران اجازه نم دهد ما در مذاکرات شرکت کنیم

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: اقای شیخ سلمان شما ابتدا ثابت کنید و که مشارکت در مذاکرات یک اقدام صلح طلبانه نه یک اقدام خصمانه است و سپس اجازه حضور بگیرید.

وی با بیان اینکه در صورتی که نه جمهوری اسلامی ایران و نه آمریکا تمایلی به مذاکره ندارند، اما باز هم اگر عربستان می خواهد در مذاکرات شرکت کند معنی آن ابراز دوستی است، ادامه داد: آنها به جای اینکه ایران را محکوم کنند که مخالف حضورشان در مذاکرات است ابتدا روشن کنند که این مذاکرات اصلا ارتباطی به آنها دارد یا نه؟!

مجتهدزاده خطاب به عربستان سعودی با تاکید بر اینکه همه گفته های خصم بزرگ منطقه یعنی نتانهایو را نباید پذیرفت، اضافه کرد: ممکن است اقتضائات استراتژیکی و حتی ژئوپولیتیکی منطقه ایجاب کند که خواهان دوستی با اسرائیل باشید اما باید این درک را داشته باشید که اسرائیل نتانیاهو از هیبت دشمنی با عرب و جمهوری اسلامی ایران خارج نشده و بگذارید ابتدا دوستی اش را ثابت کند.

وی یادآور شد: کشورهای عربستان سعودی، کویت امارات و ... اگر واقعا می خواهند با جمهوری اسلامی ایران مسائل را حل کنند مستقیما با خود ایران حرف بزنند نه اینکه از دریچه نتانیاهو وارد شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی ایران و جهان با تاکید بر اینکه عربستان سعودی اگر در زمینه تفاهم با ایران صداقت دارد ابتدا خود وارد مذاکره شود، اذعان داشت: بعد به عنوان دوستان دو طرف وارد مذاکرات برجام شوند.

وی ادامه داد: مگر ما علم سیاست و مملکت داری و دانش دیپلماسی نداریم، شما بروید مسائلتان با ایران را حل کنید و بعد ادعا کنید برای کمک به ایران و آمریکا و ایجاد امنیت در منطقه دوست دارید در مذاکرات شرکت کنید.

مجتهدزاده اردوغان در ترکیه و بن سلمان در عربستان را بازیگران عمده منطقه خاورمیانه برشمرد و گفت: امیدوار هستم برخوردهای تشنج آفرین به دست فراموشی سپرده شود.

انتهای پیام/

 

بیشتر بخوانید 

اختلاف ولیعهد و پادشاه عربستان سعودی بر سر آشکار سازی روابط با اسراییل

کابوس انتخاب بایدن برای عربستان، امارات و بحرین

نه وار نیوز صفحه اصلی

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۲۸ دی ماه
 • ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۴ درجه
 • کمترین دما : -۱ درجه
 • بیشترین دما : ۶ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۸
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۲۷
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۶
 • غروب آفتاب : ۱۷:۲۵
 • اذان مغرب : ۱۷:۴۵
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۲