کد خبر: ۲۱۲۰
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۹ - ۱۱:۵۷ ]

سالیان درازی نبود که شهر زنجان به یکباره تبدیل به بازاری بزرگ از محصولات و تولیدات صنایع دستی شده و دغدغه بزرگی به نام بیکاری را رفع می کرد، اما این روزها کرونا بر گلوی این صنعت قدیمی ولی تازه رونق یافته چنگ انداخته و آن را از نفس انداخته است.

به گزارش نه وار نیوز; صنعت مس از دیرباز در استان زنجان رونق بسیار زیادی داشته و تولید آن در این استان پیشینه درخشانی دارد، اما طی سال‌های اخیر صنعت مس استان بیش از پیش در بازارهای مختلف مورد اقبال قرار گرفته است.

سالیان درازی نبود که شهر زنجان به یکباره تبدیل به بازاری بزرگ از محصولات و تولیدات صنایع دستی شده، تولیداتی که به جرات می توان گفت اشتغالزایی زیادی به دنبال داشته و دغدغه بزرگی به نام بیکاری را رفع می کرد، اما این روزها کرونا بر گلوی این صنعت قدیمی اما تازه رونق یافته چنگ انداخته و آن را از نفس انداخته است.

اوج هنر فلز‌کاری دوره اسلامی مربوط به سلجوقیان است که در این دوره زنجان در کنار مراکزی همچون خراسان، موصل، همدان، اصفهان و ری یکی از مهم‌ترین قطب‌های فلزکاری محسوب می‌شد.

مس علاوه بر زیبایی و اصالت هویت، دارای خواص درمانی بسیاری است، به‌گونه‌ای که بسیاری از پزشکان استفاده از ظروف مسی را به بیماران خود توصیه می‌کنند.

هم‌اکنون با توجه به رویکرد دوباره در استفاده از ظروف مسی، این هنر- صنعت پس از چندین دهه افول، جان تازه‌ای یافته بود که باز هم با شیوع ویروس کرونا دچازر مشکلات زیادی شده است که صنعتگران را با نگرانی های شدیدی مواجه می کند.

کرونایی که از سال گذشته تاخت و تاز داشته و هنوز هم حریفی برایش پیدا نشده است، متاسفانه در بازار صنعت مس زنجان و تولیدات این محصول اثرات منفی شدیدی داشته است.

در مجموع می توان گفت که صنعت مس زنجان نیز همانند سایر بخش ها از تبعات کرونا در امان نمانده است و در پس شیوع این ویروس در جامعه رکود شدید در بازار این صنعت کهن ایجاد شده است به نوعی که با تعطیلی فعالیت ها در بخش های مختلف واحدهای تولید و فروش با تعطیلی های به وجود آمده و نبود بازار خرید و فروش با انبارهای پر از مس مواجه شده اند.

از طرف دیگر افزایش قیمت مواد اولیه صنعت مس گری را به شدت تهدید می کند.

این روزها صدای چکش های مسگران علاوه بر بازارچه مسگرها از سایت کارگاهی هم به گوش می رسد.

در این خصوص به سراغ یکی از صنعت گران مس رفته ایم تا مشکلات موجود را از زبان صنعتگران این عرصه پیگیر باشیم.

وارد کارگاه شدم جوانانی را دیدم که کنار کوره ای که با شعله هایش فضای کارگاه را گرم کرده بود سرگرم هنر آفرینی بودند.

ظهیر پیری یکی از صنعتگران این عرصه در خصوص رکود این صنعت گفت: با اینکه مواد اولیه مس در زنجان موجود است اما با بالا رفتن قیمت ها صنعت گران مس در تهیه مواد اولیه دچار مشکل شده اند.

وی با بیان اینکه صنعت مسگری زنجان با بیش از یک هزار سال پیشینه تاریخی به دلیل بی توجهی در سال های گذشته از شرایط نامطلوبی برخوردار بوده ولی طی چند سال اخیر جایگاه خود را پیدا کرده است اما ادامه داشتن این وضعیت باعث زمین گیر شدن صنعت مس زنجان خواهد شد.

پیری در ادامه اظهار کرد: ممنوعیت سفر و نبود گردشگر و مسافر در زنجان و تعطیلی کارگاه ها وفروشگاه های مس باعث بی رونقی کسب و کار در این حرفه شده است.

این صنعتگر عرصه مس بیان کرد: پایین بودن قدرت خرید مردم و نبودن خرید و فروش یکی از مشکلات این عرصه است.

پیری تاکید کرد: ادامه پیدا کردن این وضعیت کرونا و گرانی مواد اولیه نه تنها صنعت گران را دچار مشکل کرده است بلکه باعث بی کار شدن تعدادی از جوانان نیز شده است.

یکی از صنعتگران دیگر هم ضمن گلایه از عدم حمایت از صنایع کوچک و رو به رشد در استان، اظهار داشت: مس جزو صنایعی بود که تولیدات به خارج از کشور هم صادر می شد و طی سال های آینده در این زمینه استان می توانست اشتغالزایی خوبی داشته باشد.

این هنرمند افزود: با شرایط پیش آمده صنعت مس زنجان دوباره روند رو به افولی پیش گرفته و بازار با رکود شدید مواجه است.

*کرونا موجب کاهش فروش محصولات مس شد

مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: صنعت مس بیش از یک هزار و ۵۰۰ سال  در استان زنجان قدمت دارد، این استان یک هزار و ۲۵۰ کارگاه مسگری دارد که بیش از 8 هزار تن مس در استان تولید می کنند.

وی افزود: در حال حاضر کارگاه‌های صنایع‌دستی استان فعالیت می‌کنند وهر چند تولیدات در شرایط کنونی با حجم کمی صورت می‌گیرد و صنعت مس بیشترین خسارت از کرونا را دیده است.

امیر ارجمند ادامه داد: نبود واحدهای فرآوری مس مهمترین بخش افزایش بهره وری است و فعال شدن معادن مس کلید حل مشکل مسگر زنجانی باشد. فروش صنایع‌دستی به‌ویژه مس به صورت فصلی است و در ایام عید و فصل تابستان شاهد پیک استقبال از تولیدات در این عرصه هستیم، اما شرایط کرونایی باعث شد تا فروش این تولیدات کاهش پیدا کند.

وی بیان کرد: مسگری یکی از رشته‌های صنایع دستی اصیل و بومی استان زنجان است که قدمت زیادی دارد و مس و ظروف مسی طی سالیان دراز جایگاه بالایی در صنایع دستی استان داشته و یکی از شناخته شده‌ترین محصولات صنایع دستی استان در بین مردم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان بر لزوم برند سازی مس زنجان اشاره کرد و یادآور شد: مس استان به صورت سنتی تولید می شود و این امر باعث شده در کشور مطرح باشد. 

وی افزود: تمام کارگاه های بزرگ مسگری زنجان با برندهای ثبت شده فروش مس خود را انجام می دهند.

اما گذشته از بازار فروش محصولات و مشکلات گران بودن مواد اولیه که صدای بسیاری از تولیدکنندگان را درآورده، اجاره بهای کارگاه های مسگری و عدم اختصاص تسهیلات به فعالین این حوزه از جمله مشکلاتی است که نیازمند توجه مسئولان ذی ربط می باشد.

سمیه عسگری/ فاطمه حیدری

انتهای پیام/

 

112 هزاز نفر در حوزه صنعت و معدن زنجان تحت پوشش بیمه هستند

افزایش 40 درصدی قیمت آجیل و خشکبار در زنجان/ کاهش قدرت خرید مردم

صفحه نخست نه وار نیوز

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۹ بهمن ماه
 • ۱۳۹۹/۱۱/۹
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۳ درجه
 • کمترین دما : -۴ درجه
 • بیشترین دما : ۹ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۴
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۲۱
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۷:۳۷
 • اذان مغرب : ۱۷:۵۶
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۵