کد خبر: ۲۱۶۲
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ - ۰۸:۴۰ ]
فشای گزارش «فوق سری» عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل، افزایش احتمال سقوط کابینه نتانیاهو، دیدار رئیس ستادمشترک ارتش عربستان با فرمانده آمریکایی و مذاکره دوجانبه ترکیه و روسیه درباره «عین عیسی» سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست روسیه و چین از آمریکا برای بازگشت بدون پیش شرط به برجام نیز اشاره کرد

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از تابناک ؛ افشای گزارش «فوق سری» عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل، افزایش احتمال سقوط کابینه نتانیاهو، دیدار رئیس ستادمشترک ارتش عربستان با فرمانده آمریکایی و مذاکره دوجانبه ترکیه و روسیه درباره «عین عیسی» سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست روسیه و چین از آمریکا برای بازگشت بدون پیش شرط به برجام نیز اشاره کرد.

 وزارت امور خارجه روسیه دوشنبه شب طی بیانیه‌ای از طرف سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد که بازگشت آمریکا به برجام باید بدون پیش‌شرط انجام شود.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه که ساعاتی پس از پایان نشست مجازی غیررسمی وزرای خارجه کشورهای عضو برجام صادر شده، آمده است: «مسکو با بررسی شرایط موجود به این نتیجه رسیده است که بازگشت ایالات متحده به برجام برای حل‌وفصل [اختلافات پیرامون] برنامه هسته‌ای ایران باید بدون هرگونه پیش‌شرطی انجام شود.»

وزارت خارجه روسیه افزوده است: «ما و شرکایمان آماده‌ایم تا در این زمینه با یکدیگر همکاری و به آمریکایی‌ها کمک کنیم که مسیر درست را در پیش بگیرند. این به نفع همه ماست.»

درخواست روسیه و چین از آمریکا برای بازگشت بدون پیش شرط به برجام/افشای گزارش «فوق سری» عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل/ افزایش احتمال سقوط کابینه نتانیاهو/ دیدار رئیس ستادمشترک ارتش عربستان با فرمانده آمریکایی

در ادامه این بیانیه، وزارت امور خارجه روسیه با قدردانی ابراز آمادگی ایران برای بازگشت فوری به اجرای کامل برجام در صورت اینکه آمریکا نیز چنین کاری انجام دهد، تأکید کرده است: «ما امیدواریم که این سیگنال نه تنها توسط اعضای کنونی برجام بلکه توسط آمریکایی‌ها نیز دریافت شود. رعایت کامل مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل برای طرف آمریکایی یک مسئله انتخابی نیست، بلکه یک اجبار برای هر کشوری است که به ماده 25 منشور ملل متحد احترام می‌گزارد.»

در پایان این بیانیه نیز تصریح شده است: «هدف طرف روسی این است که همکاری‌های خود با دیگر اعضای برجام در راستای اجرای سیستماتیک برجام در همه ابعاد آن با تکیه بر توازن منافع و اصل عمل متقابل به‌شدت تقویت کند.»

«وانگ یی» وزیر خارجه چین نیز در نشست مجازی وزرای خارجه گروه ۴+۱  و ایران خواستار بازگشت بدون پیش‌شرط آمریکا به برجام شد.

او گفت: آمریکا باید بدون پیش‌شرط و در اولین فرصت به برجام بازگردد، زیرا خروج یک جانبه آمریکا از این توافق عامل اصلی کاهش تعهدات تهران بوده است. 

«وانگ یی» ادامه داد سیاست «فشار حداکثری» واشنگتن علیه تهران برنامه هسته‌ای ایران را به نقطه بسیار بااهمیتی رسانده است و اکنون باید واشنگتن تحریم‌های خود را لغو کند تا تهران به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد.

افشای گزارش «فوق سری» عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل

 «خالد الحمیدان» رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی یک گزارش فوق محرمانه شامل ارزیابی امنیتی درباره روند عادی سازی میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و چگونگی استفاده عربستان از رژیم اسرائیل، به دیوان عربستان ارائه کرد.

این گزارش شامل برجسته ترین اقدامات صورت گرفته در مسیر عادی سازی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با رژیم اسرائیل از دهه 1990 تاکنون است و به شرح مطالبی درباره روابط نزدیک این کشورها با رژیم صهیونیستی و چگونگی استفاده عربستان سعودی از اسرائیل می پردازد.

درخواست روسیه و چین از آمریکا برای بازگشت بدون پیش شرط به برجام/افشای گزارش «فوق سری» عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل/ افزایش احتمال سقوط کابینه نتانیاهو/ دیدار رئیس ستادمشترک ارتش عربستان با فرمانده آمریکایی

این گزارش محرمانه تحت عنوان «اسرائیل و خلیج فارس و حدود استفاده خلیج فارس از اسرائیل» به شکل خلاصه در زیر آمده است:

روابط کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل در هفته گذشته شاهد سه رخداد مهم بود. نخست، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل به سلطان نشین عمان سفر کرده و سپس یک هیئت ورزشی اسرائیلی برای شرکت در مسابقات جهانی ژیمناستیک راهی قطر شد. پس از آن وزیر ورزش و فرهنگ اسرائیل نمایندگان این رژیم در مسابقات قهرمانی جودو در ابوظبی را همراهی کرد. همچنین در عمان و قطر و امارات پرچم اسرائیل بالا رفته و سرود این رژیم پخش شد. در این میان اطلاعات حاکی از قریب الوقوع نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دوحه است.

در همین زمینه وب سایت بی بی سی گزارشی تحت عنوان «آسمان خلیج فارس به دلیل شمار زیاد مهمانان اسرائیلی در حال تنگ شدن است» را منتشر کرد که موضوع آن را از روزنامه لبنانی الاخبار کپی برداری کرده بود. در آن زمان شایعات حاکی از این بود که نتانیاهو هم‌زمان با افتتاح سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین در حال آماده‌سازی سفر به منامه است. این گزارش در تاریخ 29 اکتبر 2018 منتشر شده بود.

24 ژوئن 2018 یک هیئت صهیونیستی در جلسات کمیته آثار جهانی که توسط یونسکو و با همکاری اداره فرهنگ و آثار باستانی بحرین سازمان دهی شده بود مهمان بحرینی ها شد. پیش از آن نیز در ماه مه 2017 منامه میزبان یک هیئت اسرائیلی برای شرکت در جلسات مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی فوتبال «فیفا» بود. قبل از آن نیز در دسامبر 2016 یک هیئت صهیونیستی برای برگزاری مراسم سوم عید موسوم به «حانوتا» به بحرین سفر کرده بود و در مقابل یک هیئت بحرینی متشکل از 24 نفر از اعضای انجمن «این بحرین است» در دسامبر 2017 به اراضی اشغالی سفر کرد.

افزایش احتمال سقوط کابینه نتانیاهو

رسانه‌های صهیونیستی گزارش داده‌اند طرح پیشنهادی «بنیامین نتانیاهو»، رئیس حزب «لیکود» و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتز»، رئیس «ائتلاف آبی و سفید» در خصوص بودجه این رژیم در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) رد شده است. 

نمایندگان کنست رژیم صهیونیستی با ۴۹ رأی مخالف و ۴۷ رأی موافق این طرح را رد کردند تا بیست و سومین دوره پارلمان رژیم صهیونیستی فردا منحل و فلسطین اشغالی آماده برگزاری چهارمین دور انتخابات در روز ۲۳ مارس شود. 

پیش از این بامداد دوشنبه گزارش شده بود دو حزب لیکود و آبی‌وسفید برای تمدید زمان بررسی لایحه بودجه سالیانه توافق کردند.

درخواست روسیه و چین از آمریکا برای بازگشت بدون پیش شرط به برجام/افشای گزارش «فوق سری» عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل/ افزایش احتمال سقوط کابینه نتانیاهو/ دیدار رئیس ستادمشترک ارتش عربستان با فرمانده آمریکایی

روزنامه «هاآرتص» بامداد دوشنبه نوشته بود که گانتز و نتانیاهو درباره برنامه‌زمانی جدیدی برای بودجه سال ۲۰۲۰ که قرار است در تاریخ ۳۱ دسامبر به رأی گذاشته شود، توافق کردند.

در این توافق همچنین، دو طرف روز پنجم ژانویه ۲۰۲۱ را زمان رأی‌گیری بر سر بودجه سال جدید میلادی در نظر گرفته بودند. 

بودجه پیشنهادی حزب لیکود یک ساله و با فراگیری کمتری بود در حالی که حزب آبی‌وسفید تاکید داشت لایحه بودجه باید دو ساله و مطابق با توافقات کابینه تنظیم شود.

بر اساس این گزارش‌ها، چنانچه هر کدام از این لوایح بودجه به تصویب پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) نمی‌رسید کنست منحل شده و در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۲۱ انتخابات سراسری جدید در فلسطین اشغالی برگزار می‌شد.

دیدار رئیس ستادمشترک ارتش عربستان با فرمانده آمریکایی

رسانه‌های سعودی از دیدار رئیس ستاد کل ارتش عربستان با فرمانده نیروی دریایی آمریکا مستقر در منطقه خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری «واس» سرلشکر «فیاض بن حمید الروایلی» رئیس ستاد کل ارتش عربستان روز دوشنبه با دریادار «ساموئل پاپار» فرمانده نیروی دریایی آمریکا مستقر در منطقه و هیات همراه دیدار و گفت‌وگو کرد. این دو در این دیدار بر همکاری و هماهنگی مشترک بین دو کشور به ویژه در زمینه‌های دفاعی و نظامی تاکید کردند و مدعی شدند این همکاری برای تضمین امنیت و ثبات منطقه است.

درخواست روسیه و چین از آمریکا برای بازگشت بدون پیش شرط به برجام/افشای گزارش «فوق سری» عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل/ افزایش احتمال سقوط کابینه نتانیاهو/ دیدار رئیس ستادمشترک ارتش عربستان با فرمانده آمریکایی

این دو مقام نظامی ارشد سعودی و آمریکا همچنین در مورد موضوعات مشترک مورد علاقه طرفین رایزنی کردند. دریادار«ساموئل پاپارو» چندی قبل طی مراسمی در بحرین، مقر ناوگان پنجم دریایی آمریکا جایگزین «جیمز مالوی» شد. ریاض و واشنگتن همکاری نظامی بسیاری با هم دارند و شماری از جنگنده‌ها و هواپیماهای سوخترسان آمریکایی در یکی از پایگاه‌های هوایی عربستان مستقر هستند. این دو کشور سالی چند نوبت رزمایش مشترک برگزار می‌کنند.

مذاکره دوجانبه ترکیه و روسیه درباره «عین عیسی» سوریه

شبکه «المیادین» گزارش داد که مقامات روسیه و ترکیه نشستی در ارتباط با درگیری‌ها میان کردهای سوریه و گروه‌های تروریستی وابسته به ترکیه در شهر «عین عیسی» داشته‌اند.

براساس گزارش المیادین، مقامات ترکیه و روسیه درباره سرنوشت شهر عین عیسی و مناطق حومه آن به بحث و تبادل نظر پرداخته اند.

آنکارا همچنین اصرار کرده استکه در ازای متوقف کردن حملات خود، شبه‌نظامیان کرد موسوم به نیروهای قسد، «روژاوا» و نیروهای آسایش باید به طور کامل از شهر خارج شوند.

شهر«عین عیسی» در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) که از حمایت های آمریکا برخوردار هستند قرار دارد.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۳۰ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۳۰
 • وضعیت جوی : باد ملایم
 • دمای فعلی : ۲۳ درجه
 • کمترین دما : ۹ درجه
 • بیشترین دما : ۲۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۰۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۵
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۳
 • اذان مغرب : ۲۰:۱۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۱