کد خبر: ۲۱۸۹
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۰۳ - ۱۲:۰۰ ]

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: بیش از 18هزار واحد مسکونی در 153 روستای استان بر روی گسل قرار دارند.

به گزارش نه وار نیوز; رضا خواجه ای امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پنجم دی ماه "روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی" نامیده شده و هدف از آن جلب نظر و توجه عمومی به عواقب ناشی از وقوع پدیده های طبیعی، شناسایی عوامل پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن و گسترش فرهنگ ایمنی در جامعه می باشد.

وی با اشاره به اینکه، در کشوری زندگی می کنیم که به تناوب شاهد وقوع حوادث و بلایای طبیعی و گاها غمبار و تاسف آور هستیم که جبران خسارات برخی از این حوادث به ویژه خسارات جانی غیرممکن می باشد، افزود: زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می آورد و همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین زلزله را دو چندان می کند، که در این راستا  بنیاد مسکن با توجه به تجربیات گذشته و اهمیت فاکتورهای متعددی همچون فراهم نمودن اسکان موقت و دائم، سرعت احداث، افزایش مقاومت و کاهش هزینه ها در بحث بلایای طبیعی، توجه به سیستم های ساختمانی مقاوم در برابر زلزله را یکی از ضروریات صنعت ساختمان می داند.

مدیر کل بنیاد مسکن استان زنجان تصریح کرد: آموزش عمومی، حمایت از ابتکارات و فعالیت‌های علمی، نظارت بر ساخت و سازها، ظرفیت سازی نهادی و نیروی انسانی، بکارگیری تجهیزات و ابزارهای لازم، استفاده از فناوری‌های نوین، توسعه سیستم‌های هشدار و پایش و اتخاذ سیاست‌های راهبردی، مواردی است که زمینه را برای نیل به اهداف مورد نظر فراهم می‌آورد.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن استان برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی، عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونت گاه های آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه همواره در دستور کار خود قرار داده است، گفت: در سطح استان زنجان 92 هزار و 678 واحد مسکونی روستایی شناسایی شده است که می توان گفت تاکنون 53 درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان معادل 49 هزار و 301 واحد در مقابل زلزله مقاوم سازی شده اند که امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم سازی ساخت و سازها در مناطق روستایی، این میزان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به آنالیزهای انجام شده، 153 روستا در استان زنجان روی گسل بوده است، اظهار کرد: 18 هزار  و 734 واحد مسکونی نیز در این روستاها بر روی گسل قرار دارند که از این تعداد تقریبا 5 هزار و 921 واحد مسکونی که 33درصد واحدها را شامل می شود، مقاوم سازی شده اند.

خواجه ای یادآور شد: تا پایان امسال ۵ هزار واحد مسکونی روستایی در استان با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان مقاوم سازی خواهد شد .

وی خاطر نشان کرد: وجود بافت های فرسوده در مناطق مختلف روستا، شبکه های ارتباطی ناکافی و یا نامناسب در سطح روستا به ویژه در مناطقی که دارای بافت فرسوده است، عدم وجود فضا های باز و کافی در سطح محلات مختلف روستا و عدم آگاهی و توجه کافی به مسئله مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در طرح ها و برنامه ریزی های شهری و روستایی مشکلاتی را در برابر مقابله با تهیدات و عوامل طبیعی به وجود آورده است.

وی با تاکید بر اینکه استاندارد سازی مصالح ساختمانی نیز از اصلی ترین اركان مقاوم سازی است و باید تلاش شود مصالح ساختمانی استاندارد تولید و استفاده شود، ادامه داد: در برنامه ايمن سازي در برابر زلزله، ايمني ساختمانها و كليه بناها از اولويت و اهميت بسيار زيادي برخوردار است. زيرا بناها به هنگام وقوع زلزله هاي شديد در صورت عدم استحكام و مقاومت لازم آسيب مي بينند و به ساكنين آنها صدمه جاني وارد مي شود. به همين دليل تعيين محل مناسب براي ساخت بنا (دور از گسل هاي فعال و روي زميني كه مقاومت خاک آن مناسب است).

طراحي صحيح و مقاوم در برابر زلزله توسط مهندسان با صلاحيت، استفاده از مصالح مناسب ساختماني، ساخت ساختمان با بكارگيري كارگران آموزش ديده و نهايتا نظارت بر ساخت و كنترل كيفيت توسط سازمان هاي مسؤول و مهندسان ناظر براي ساختمان هاي جديد، تعمير و مقاوم سازي ساختمانهاي موجود و اصول بسياري ضروري براي ساخت بناهاي مقاوم در برابر زلزله هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان تاکید کرد: اگر بحث مهندسی و کیفیت ساخت و ساز را جدی بگیریم با رعایت اصول فنی می توانیم به بسیاری از مولفه های پیچیده پدافند غیرعامل پاسخ دهیم.

انتهای پیام/ح

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۳۰ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۳۰
 • وضعیت جوی : باد ملایم
 • دمای فعلی : ۲۳ درجه
 • کمترین دما : ۹ درجه
 • بیشترین دما : ۲۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۰۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۵
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۳
 • اذان مغرب : ۲۰:۱۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۱