کد خبر: ۲۳۰۵
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۱ - ۰۷:۵۰ ]

رایزنی‌های عراقچی با وزرای خارجه و دفاع قطر، دعوت رسمی پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به ریاض، حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در مرز سوریه و انتقاد سازمان ملل از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه سوریه، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به فرودگاه صنعاء نیز اشاره کرد.

به گزارش نه وار نیوز;به نقل از تابناک ؛ رایزنی‌های عراقچی با وزرای خارجه و دفاع قطر، دعوت رسمی پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به ریاض، حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در مرز سوریه و انتقاد سازمان ملل از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه سوریه، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به فرودگاه صنعاء نیز اشاره کرد.

منابع محلی بامداد پنجشنبه از حمله هوایی ائتلاف سعودی ـ اماراتی به فرودگاه صنعاء خبر دادند.

شبکه «الجزیره» به نقل از منابع محلی خود گزارش داد که جنگنده‌های ائتلاف سعودی-اماراتی به فرودگاه بین‌المللی صنعاء حمله کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، گفته می‌شود در حملات جنگنده‌های سعودی-اماراتی، مواضع متعلق به انصارالله یمن در «ریمه حمید» و «سنحان» در جنوب صنعاء هدف قرار داده شده‌اند.

حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به فرودگاه صنعاء/رایزنی‌های عراقچی با وزرای خارجه و دفاع قطر/ دعوت رسمی پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به ریاض/ حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در مرز سوریه

شبکه الجزیره در خبر دیگری به نقل از وزیر بهداشت دولت مستعفی یمن نوشت، شمار تلفات انفجار عصر چهارشنبه در فرودگاه عدن، به ۲۵ کشته و ۱۱۰ مجروح افزایش یافته است.

بعدازظهر چهارشنبه بود که دقایقی پس از ورود اعضای کابینه جدید دولت مستعفی یمن به فرودگاه یمن، چند انفجار در این فرودگاه رخ داد.

«محمد البخیتی»‌ عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش انصارالله، تأکید کرد که انفجار‌های فرودگاه عدن هیچ ارتباطی به این جنبش ندارد.

«محمد قیزان» وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن نیز می‌گوید، شبه نظامیان جدایی‌طلب وابسته به امارات مسئول و عامل انفجارهای فرودگاه عدن هستند.

رایزنی‌های عراقچی با وزرای خارجه و دفاع قطر

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در رأس هیأتی به دوحه سفر و با «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر و همچنین «خالد العطیه»، معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدارها، طرفین درباره آخرین تحولات منطقه خلیج فارس و تهدیدات موجود بحث و تبادل نظر کردند.

در رایزنی‌های عراقچی با مقامات قطری، روابط دوجانبه و راه‌های تعمیق و گسترش مناسبات مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به فرودگاه صنعاء/رایزنی‌های عراقچی با وزرای خارجه و دفاع قطر/ دعوت رسمی پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به ریاض/ حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در مرز سوریه

پیش از این، خبرگزاری رسمی قطر (قنا) از دیدار عراقچی با وزیر خارجه قطر در دوحه خبر داد و اعلام کرد که دو طرف در این دیدار روابط دوجانبه و مسائل مورد اهتمام مشترک را بحث و بررسی کرده‌اند.

دعوت رسمی پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به ریاض

«نایف فلاح الحجرف»، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دعوت رسمی «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی را به «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر برای شرکت در چهل و یکمین جلسه شورای همکاری خلیج فارس تحویل داد.

این خبر را دبیرخانه عمومی شورای همکاری کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای در وب سایت رسمی خود اعلام کرد که نشان می‌دهد، چهل و یکمین جلسه شورای همکاری خلیج فارس در عربستان سعودی به ریاست سلمان بن عبدالعزیز و با مشارکت سران کشور‌های عضو خلیج فارس در ۵ ژانویه ۲۰۲۱ برگزار می‌شود.

در این بیانیه آمده است: امیر قطر از نایف فلاح الحجرف در کاخ دوحه استقبال و وی امیر قطر را از انجام مقدمات جلسه شورای همکاری کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس مطلع کرد.

 

حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به فرودگاه صنعاء/رایزنی‌های عراقچی با وزرای خارجه و دفاع قطر/ دعوت رسمی پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به ریاض/ حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در مرز سوریه

الحجرف نیز اعلام کرد که دعوت عربستان از قطر را برای شرکت در جلسه شورای همکاری خلیج فارس به امیر قطر تحویل داده و با وی در خصوص روند این جلسه و ایجاد دستاورد‌هایی برای ملت کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس در زمینه اجتماعی، اقتصادی و تجاری گفت‌وگو کرده است.

در چهل و یکمین جلسه شورای همکاری خلیج فارس درباره دستاورد‌های مشترکی که در سال ۱۹۸۱ توسط رهبران کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس ایجاد شد، از جمله ادغام اقتصادی با ایجاد منطقه تجارت آزاد در سال ۱۹۸۳، ایجاد اتحادیه گمرکی در سال ۲۰۰۳ و معرفی تعرفه گمرکی یکپارچه به جهان خارج بحث خواهد شد.

حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در مرز سوریه

خلوصی آکار، وزیر دفاع در راس هیئتی متشکل از ژنرال یاشار گولر، رئیس ستاد مشترک ارتش و فرمانده‌هان ارشد کل نیرو‌های مسلح ترکیه برای بازدید از یگان‌های مرزی مستقر در مرز ترکیه و سوریه در استان شانلی اورفا حضور یافتند.

آکار در این سفر از طریق ویدئو کنفرانس با فرمانده‌هان مرزی و مناطق عملیاتی در مورد تحولات اخیر گفت‌وگو کرد.

حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به فرودگاه صنعاء/رایزنی‌های عراقچی با وزرای خارجه و دفاع قطر/ دعوت رسمی پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به ریاض/ حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش ترکیه در مرز سوریه

وی با اشاره به فعالیت‌های موفقیت‌آمیز نیروهای مسلح در عراق و سوریه گفت: این موفقیت‌ها در نتیجه اقدامات قهرمانانه و فداکارانه رقم خوردند. در سال ۲۰۲۰ برای حفظ امنیت مرزها و شهروندانمان تلاش کردیم، امیدوارم در سال آینده نیز به گرفتن نتایج مطلوب ادامه دهیم.

وزیر دفاع با تاکید بر ادامه مبارزات علیه تروریسم، به تمامی پرسنل نظامی به دلیل عملیات موفق‌آمیز تبریک گفت و از آن‌ها قدردانی کرد.

انتقاد سازمان ملل از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه سوریه

«النا دوهان» گزارشگر ویژه سازمان ملل در ژنو، با صدور بیانیه‌ای خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه واشنگتن علیه سوریه شد و بیان کرد که در شرایط شیوع بیماری کرونا این تحریمها ناقض حقوق بشر هستند.

وی با اشاره به تاثیر منفی تدابیر قهری و یکجانبه بر موازین حقوق بشر تاکید کرد که تحریم‌های فزاینده غرب علیه سوریه به ویژه قانون قیصر (سزار) که از ژوئن گذشته به اجرا گذاشته شده، ناقض حقوق بشر و مانعی برای بازسازی سوریه است و فورا باید لغو شوند، به ویژه با توجه به شرایط کرونایی و شیوع آن.

«دوهان» گفت: در شرایط نبود بازسازی، سوری‌ها مجبور به زندگی در شرایط سخت هستند که طبق تعریف قانون بین المللی از آن می توان به شرایطی دشوار نام برد. هر آنچه به بازسازی مربوط می‌شود در معرض تحریم‌های آمریکایی قرار می‌گیرد، به ویژه کارکنان شرکت‌های خارجی و نمایندگان سازمان های بشردوستانه نیز در معرض تحریم هستند.

وی مراتب نگرانی خود از اعمال تحریم‌های یکجانبه بدون تصمیم دادگاه و عدم استیناف در قبال این اقدامات آن را ناقض حقوق افراد گنجانده شده در فهرست تحریم‌ها دانست.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۲۹ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۲۹
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۲۲ درجه
 • کمترین دما : ۸ درجه
 • بیشترین دما : ۲۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۰
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۴۰
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۶
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۲
 • اذان مغرب : ۲۰:۱۱
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۱