کد خبر: ۲۳۶۱
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ - ۱۰:۲۴ ]

متاسفانه با شیوع ویروس کرونا، تالارها و رستوران ها جزو آن دسته از صنوفی بودند که اجازه فعالیت نداشتند و همین امر و عدم حمایت از آنها، موجب ورشکستگی بسیاری از فعالان این حوزه شده است.

به گزارش نه وار نیوز; ورشکستگی این روزها تنها واژه تکراری است که در میان صنوف مختلف و در زبان ها می چرخد اما همچنان چاره ای برای رهایی از آن نشده و در این میان رستوران داران و صاحبان تالارهای پذیرایی بیش از هر گروه دیگری از این بلای اقتصادی ضربه خورده اند.

در واقع تالارها و رستوران ها، از زمان شیوع ویروس کرونا، در معرض این خطر بزرگ قرار گرفته اند، اما عدم حمایت دولت از این بخش و عدم پیش بینی میزان خسارت و عدم مدیریت دقیق بحران، موجب شده که رستوران داران و صاحبان تالارها نیز همچون بسیاری از مشاغل آسیب شدیدی دیده و حتی برخی ها تعطیل شوند.

در این زمینه رئیس اتحادیه تالار و رستوران داران زنجان گفت: تالارهای پذیرایی حداقل ماهیانه ۱۰۰ میلیون تومان ضرر کرده‌اند.

محمد بازرگان با بیان اینکه تعطیلی یک ساله تالارهای پذیرایی خسارت بسیاری به این واحدها وارد کرده است و همین امر موجب تعطیلی تعدادی از واحدها در این بخش شده است، افزود: با تغییر رنگ زنجان از وضعیت نارنجی به زرد بازگشایی تالارها در استان مجاز شده است اما با این حال تالار و رستوران‌ها فقط مجاز به فعالیت با یک سوم ظرفیت هستند.

وی از بازگشایی تالارهای پذیرایی با ۳۰ درصد ظرفیت در زنجان خبر داد و گفت: بر اساس پروتکل ابلاغی یعنی ۳۰ درصد مراسمات خود را می توانند برگزار کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه خسارت وارد شده به رستوران ها و تالارها قابل جبران نیست، چون حتی از امروز که بازگشایی تالارها اعلام شده، فعلا عروسی برگزار نخواهد شد.

وی با ابزار تاسف از وضعیت به وجود آمده برای تالارهای پذیرایی، ابراز داشت: این صنف تقریبا هیچ فعالیتی نداشته و شرایط سبب شده تا هر روز یکی از تالارها از گردونه فعالیت و چرخه اقتصادی خارج شود.

بازرگان با اشاره به اینکه تعداد تالارهای پذیرایی فعال در استان زنجان قبل از شیوع کرونا 55 باب بود، افزود: به علت فشارهای اقتصادی که طی یک سال گذشته به این صنف وارد شد، 12 تالار پروانه خود را ابطال کرده و 14 تالار نیز با وجود منقضی شدن مجوزشان اقدام به بازگشایی و تمدید نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه تعداد کارگران فعال در تالارهای پذیرایی حدود یک هزار و 500 نفر است، افزود: تعطیلی‌های مکرر موجب بیکاری بسیاری از کارگران شده است.

حال با شرایط پیش آمده نیز جبران خسارت های وارد شده به این صف زمان بر بوده و شاید هم قابل جبران نباشد، چرا که کسب درآمد برای این مجموعه ها اکثرا از محل برگزاری مراسمات از جمله عروسی ها است که با قرار گرفتن در ایام فاطمیه عملا ممکن نخواهد بود.

از سویی بیکاری کارگران این مجموعه ها، خود مشکل بزرگی بوده است و حال با آغاز فعالیت 30 درصدی تالارها، باز هم همه کارگران اجازه برگشتن به محیط کاری و اشتغال را نخواهند داشت.

متاسفانه کرونا با حضور خود ضربه های مهلکی بر اقتصاد استان زنجان وارد ساخته است که بسیاری از آنها شاید در نگاه نخست جزئی یا فردی باشد، اما قابل جبران نیست.

انتهای پیام/ح

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۳۰ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۳۰
 • وضعیت جوی : باد ملایم
 • دمای فعلی : ۲۳ درجه
 • کمترین دما : ۹ درجه
 • بیشترین دما : ۲۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۰۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۵
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۳
 • اذان مغرب : ۲۰:۱۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۱