کد خبر: ۲۴۶۰
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۱ - ۱۱:۴۵ ]

تصمیم گیران حوزه سلامت و مسئولین ارشد کشور گرفتار جو روانی حاصل از عملیات روانی رسانه های معاند و بی تفاوت داخلی و گاها صاحب سود نشوند و بر اساس منافع ملی ما تصمیم گیری نهایی را انجام دهند.

به گزارش نه وار نیوز; در رابطه با واکسن کرونا و خوب و بد بودن آن و مزیت ها و آسیب های این حوزه دانشمندان و افرادی که در این حوزه فعالیت دارند، باید نظر بدهند اما اخیرا مطالب و پیام هایی در خصوص واکسن کرونا در رسانه های ارتباط جمعی داخلی و خارجی منتشر می شود.

جهان امروز یک جهان رسانه ای شده است چرا که این رسانه ها هستند که مشخص می کنند چه چیزی بد و چه چیزی خوب است و چه چیزی را برجسته کنند و چه چیزی را سرپوش بگذارند. 

زمانی که یک مساله ای خیلی مهم در جهان پیش می آید رسانه ها با توجه به منبعی که به لحاظ مالی آنها را تغذیه می کند یعنی وابستگی مالی که دارند نسبت به گروه ها جناح ها و کشورها صف آرایی می کنند. 

در مورد واکسن کرونای ایرانی هم صف آرایی شده است، که به چند مورد می توان اشاره کرد:

 «ابتدا در مورد رسانه هایی که همگام هستند با نظام جمهوری اسلامی ایران:  

*گزارشگر لبنانی تارنمای العهد در مورد واکسن ایرانی مطالبی نوشته که در جمع بندی مطالب خود ایران را سرآمد کشور های آسیایی در حوزه بهداشت و درمان دانسته است.  

*رادیو نور لبنان ایران را سر آمد منطقه می داند. 

*خبرنگار روسیا الیوم یا راشیا تودی در رابطه بحث واکسن ایرانی و رونمایی موفق این واکسن می نویسد.  *روزنامه فلسطین آنلاین در رابطه با واکسن ایرانی نوشته هیچگونه عوارض انسانی نداشته است.

 *روزنامه مصر در رابطه افتخارات ایران می نویسد. *روزنامه الیوم سابع مصر نوشته است که ایرانی ها با وجود تمامی تحریم های سخت و ظالمانه توانسته اند با تمام توان و اتکای به توان داخلی واکسن را بسازند.

 *نشریه عمانی، نوشته ایرانی ها موفق خواهند بود که ویروس کرونا را در داخل کشور کنترل کرده و به سایر کشورهای اسلامی نیز کمک کنند.

 اما همه ی رسانه ها اینگونه نیستند و سیاه نمایی کردند: * مثل گزارشگر الاتحاد امارات که گفته ایران کشوری هست خارج از سیاره و ایران در توهم است چون کشورهای بسیار پیشرفته نتوانستند واکسن را بسازند ایرانی ها چطور می توانند واکسن بسازند آنها یک واکسن قلابی ساختند و تبلیغ می کنند. 

*گزارشگر شبکه العربی عربستان با کمرنگ جلوه دادن واکسن کرونا نوشته بسیاری از مطالب رسانه های ایران و دست آورد های ایران را شنیده ایم هیچ کدام واقعیت خارجی ندارند.  

اما شبکه العربی فراموش کرده است که در مورد موشک های نقطه زن همین مطلب را نوشته بود و گفته بود ایرانی هرگز به این تکنولوژی دست نخواهند یافت.

 در شبکه های اجتماعی به دلیل عدم وابستگی مالی به دولت ها کاربران به راحتی می توانند، اظهار نظر کنند.  

در اکثر شبکه های اجتماعی عرب زبان در رابطه با واکسن کرونای ایرانی مطالب ستایش آمیزی نوشته شده است.  

در این رابطه شخصی به نام حسین ربیعی یکی از کاربران عرب زبان می نویسد: شکوه و عظمت و بزرگواری از آن ایرانی ها و انقلاب اسلامی است و این مایه افتخار جهان اسلام است که برای اولین بار در بین کشورهای اسلامی واکسن کرونا را کشف و تولید کنند. 

روزنامه ها و رسانه های داخلی هم دو موضع گرفتند:  یک موضع مثبت نسبت به واکسن کرونای ایرانی و یکی هم موضع در رابطه لزوم واردات واکسن فایزر و سایرواکسن های خارجی. 

اما مسئولین ارشد نظام هم حساسیت هایی نسبت به واردات واکسن های خارجی دارند دلیلش هم بی اعتمادی به کشورهای غربی به ویژه آمریکا است. 

امروزه ما شاهد استفاده رسانه های غربی از روش های مختلف عملیات روانی که مهمترین روشی که امروزه استفاده می کنند بحث تحقیر و تضعیف و کوچک شمردن دستاوردهای کشور رقیب است.  اکثر رسانه های غربی در مورد کرونای ایرانی نظر منفی می دهند همان طور که در مورد سایر دستاورد های ایرانی ها نظرات منفی دادند تا افکار عمومی را اقناع کنند.  

بعد از مدت ها ثابت شده است که همه ادعاهای ایران در رابطه با نانوها، پهبادها، موشک های نقطه زن واقعیت داشته است. امیدواریم تصمیم گیران حوزه سلامت و مسئولین ارشد ما گرفتار جو روانی حاصل از عملیات روانی رسانه های معاند دشمن و بی تفاوت داخلی و گاها صاحب سود نشوند و بر اساس منافع ملی ما تصمیم گیری نهایی را انجام دهند.

 «جاوید حاتمی، کارشناس رسانه »

 انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۹ بهمن ماه
 • ۱۳۹۹/۱۱/۹
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۸ درجه
 • کمترین دما : -۴ درجه
 • بیشترین دما : ۱۰ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۴
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۲۱
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۷:۳۷
 • اذان مغرب : ۱۷:۵۶
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۵