کد خبر: ۲۵۰۸
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۲:۰۰ ]

سال ها است که موضوع حفاری غیر مجاز به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های میراث فرهنگی مطرح و مورد پیگیری بوده اما با وجود برنامه ریزی ها و اقدامات مختلف باز هم یک پای حرف و عملشان به این مقوله که می رسند، لنگ می زند.

به گزارش نه وار نیوز; ماجراجویی های گنج یابان، از گذشته تاکنون قصه شبانه بسیاری از کودکان و نوجوانانی بود که درس محافظت از میراث ملی و فرهنگی و تاریخ و هویت را مشق می کردند.

اما گویی در این میان کسانی هم هستند که به جای حفاظت از این میراث ارزشمند، دست به غارت هویت تاریخی و فرهنگی زده و این میراث دزدان و تاراج کنندگان فرهنگ از سر خودخواهی و زیاده خواهی چنان آسیبی به سایت های فرهنگی و باستانی وارد می کنند که جبران ناپذیر است.

اما در این میان نباید از غفلت و حتی کوتاهی مسئولان امر هم غافل شد، چرا که این معضل بزرگ سال های سال است در سطح کشور مطرح بوده و هنوز چاره جویی اساسی در اینباره نشده است.

رهاشدگی برخی از سایت های تاریخی گاهی راه را برای غارت و تاخت و تاز حفاران غیر مجاز باز می گذارد و مسیر برای کاوش های غیر اصولی و شبانه و مخفیانه هموار می شود.

اما با وجود کم کاری مسئولان، در این میان برخی از میراث دوستان و مردم علاقمند به میراث فرهنگی، زنگ خطر حضور این غارت گران را به صدا در می آورند.

طی چند روز اخیر تصاویری از حفاری غیر مجاز از منطقه قره پشتلو توسط یکی از اهالی این روستا به دست پایگاه خبری نه وار نیوز رسید که نشان دهنده رهاشدگی و عدم حفاظت از این سایت است.

این سایت که در منطقه ای با عنوان «صحرای گومشچو» ما بین روستای «حاج سیران و بیرون ده» واقع شده است، توسط حفاران غیر مجازی کاوش شده است.

به گفته اهالی این منطقه، این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی بوده و حفاران به صورت غیر مجاز و غیر قانونی اقدام به حفاری در این مجموعه تاریخی کرده اند.

شایان ذکر است، اندازه گودال حفر شده در این سایت: ارتفاع ۲ متر به طول ۴ متر و عرض ۳ متر بوده است.

*محوطه های تاریخی زنجان پایش مستمر می شود

امیر ارجمند، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان امروز در گفت و گو با نه وار نیوز در در زمینه مشاهده حفاری های غیر مجاز در نقاط مختلف استان، اظهار داشت: در صورت گزارش اقدام به حفاری غیر مجاز، یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی بلافاصله در محل حضور پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه اگر موردی از احتمال حفاری غیر مجاز در استان باشد با همکاری نیروی انتظامی و پاسگاه محلی کشف می شود، تصریح کرد: در صورت وقوع حفاری، محل حفر شده جزو آثار ثبت شده، نیست.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه 100 درصد محوطه های تاریخی ثبت شده به صورت مستمر توسط نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، نیروهای انتظامی و محلی پایش می شود، اضافه کرد: مردم محلی هم در قالب میراث بانان افتخاری ساماندهی شده و در این راستا همکاری می کنند.

وی با تاکید بر اینکه همه آثار ثبتی استان زنجان حفاظت می شوند، افزود: معمولا آثار غیر ثبتی مورد حفاری غیر مجاز قرار می گیرند.

حال سوال اینجاست که آیا همه آثار و محوطه های تاریخی استان زنجان شناسایی و بررسی شده اند؟ چندین سال است که متاسفانه اعتبار آنچنانی برای شناسایی و بررسی محوطه های تاریخی اختصاص پیدا نمی کند و بر این اساس برخی از محوطه ها امکان دارد که هنوز شناسایی نشده و دست غارت گران به سمت آنها دراز شود.

گزارش: فاطمه حیدری

انتهای پیام/ح

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۳۰ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۳۰
 • وضعیت جوی : نسیم
 • دمای فعلی : ۲۲ درجه
 • کمترین دما : ۹ درجه
 • بیشترین دما : ۲۳ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۰۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۵
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۳
 • اذان مغرب : ۲۰:۱۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۱