کد خبر: ۲۶۴۸
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۲ - ۰۸:۴۹ ]
کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه گفت:ترکیه معمولا یکی به نعل و یکی به میخ میزند و سیاست واحد و ثابتی ندارد .

 سعید ثاقبی امروز در گفتگو با خبرنگار  نه وار نیوز; با بیان اینکه ترکیه از نظر جغرافیایی جزء اروپا محسوب می شود اما تلاش ترکیه این است که عضو اتحادیه اروپا شود، عنوان داشت: پارلمان اروپا ترکیه را قبول ندارد.

وی با اشاره به اینکه ترکیه دارای سیاستی است که سعی می کند همانند عربستان برتری منطقه ای خود را حفظ کند، تصریح کرد: ترکیه معمولا یکی به نعل و یکی به میخ میزند و سیاست واحد و ثابتی ندارد سعی میکند از تنش ها استفاده کند.
کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با بیان اینکه ترکیه ازحمله داعش به سوریه و عراق حمایت کرده و محل رفت و آمد گروهک تروریستی و تکفیری داعش بود، تاکید کرد: پیشتیبانی از گروه تکفیری داعش از اردن و ترکیه بوده است.
ثاقبی با اشاره به اینکه اتفاقات رخ داده بین روسیه و ترکیه بعد ها باعث گرایش ترکیه به ایران شد، افزود:این اتفاقات سبب عقب نشینی ترکیه و گرایش این کشور به سمت ایران شد .
کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با بیان اینکه ما هیچ اعتمادی به کشور ترکیه نیست و نمی شود روی ترکیه حساب باز کرد، یادآور شد: ترکیه از زمان های قدیم همانند امپراطوری عثمانی و همانند اجداد خود که در قضیه بیزانس به سمت اروپا رفته و فتح و فتوحاتی داشتند خیالاتی بر سر دارد اما نتیجه وخروجی این خیالات فروپاشی امپراطوری عثمانی بود.
وی خاطرنشان کرد: امپراطوری عثمانی فروپاشی شده اما خیالات برپایی دوباره این امپراطوری همچانان در افکار دولت ترکیه قرار دارد.
کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه در مناظره قره باغ با ارمنستان اردغان با خواندن شعری گذشته را مطرح کرد که این ها بحث ناسیونالیسم ترک است، عنوان داشت:اردغان در برابر این شعر خوانی با پاسخ قاطع ملت ایران و ترک ها مواجه شد که باعث عقب نشینی ظاهری وی شد.
ثاقبی با بیان اینکه ترکیه دنبال تنش است و حتی گاهی به سمت آمریکا و اسرائیل کشیده می شود بعضی مواقع جنگ زرگری راه می اندازد، تصریح کرد: ما ایرانی ها طبق تحلیل گذشته و حال و طبق تجربه ای که داریم روی ترک ها حساب باز نمیکنیم اما چون همسایه هستیم و فرهنگ قدیمی دارد ما با آنها مدارا می کنیم.
وی با اشاره به اینکه ترکیه مورد قبول اروپا نیست و کاری نمی تواند انجام دهد، گفت: ترکیه کاملا در اشتباه است همان کودتایی که در ترکیه برپا شد اروپا از این کودتا حمایت کرد تا اردغان را از میان بردارد.
کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه با بیان اینکه ترکیه اگر ثبات داشت و در کنار ایران و مقاومت می ماند به جایی رسیده بود، افزود: متاسفانه سیاست چند گانه ترک ها همیشه برای خودشان و منطقه مشکل سازبوده و است.
ثاقبی با اشاره به اینکه ترکیه سعی میکند از منطقه باج بگیرد و به همین دلیل مدتی با ایران ، روسیه ،عربستان و داعش همراه شد، عنوان کرد:ترکیه ثباتی ندارند و هیچکس روی آنها حساب باز نمیکند و قابل اعتماد نیست.
ور در پایان خاطرنشان کرد: ترکیه دنبال تنش است و آمریکا نیز آن را حمایت می کند.
انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه
 • ۱۴۰۰/۲/۱۸
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۸ درجه
 • کمترین دما : ۸ درجه
 • بیشترین دما : ۱۷ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۴۰
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۱۶
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۳
 • غروب آفتاب : ۲۰:۰۹
 • اذان مغرب : ۲۰:۲۹
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۲۴