کد خبر: ۲۷۲۷
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۰۸:۱۴ ]
افشای طرح بایدن برای گفتگوی مستقیم با ایران، اعلام معافیت تحریمی آمریکا علیه انصارالله یمن، تعویق افتتاح سفارت امارات در اسرائیل، اعتراضات گسترده در یمن علیه آمریکا و گفتگوی بایدن و مرکل درباره ایران از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز;به نقل از تابناک ؛ خبرنگار شبکه «اسکای نیوز عربی»، روز دوشنبه، به نقل از منابعی در پنتاگون از طرح جدید دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران خبر داد.

اسکای نیوز به نقل از منابع یادشده در این خصوص نوشت: «دولت بایدن از طریق میانجی‌های اروپایی ابتکاری به راه خواهد انداخت برای گفت‌و‌گوی مستقیم با تهران».

این گزارش در حالی منتشر شده است که روز گذشته نیز کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌و‌گویی تلفنی با «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در خصوص مسائل مرتبط با ایران، روسیه و چین گفت‌و‌گو کرده است.

پیشتر، جو بایدن در زمان رقابت‌ انتخاباتی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفته بود که قصد دارد در صورت بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام، آمریکا را به توافق هسته‌ای بازگرداند.

با این حال، او در اظهاراتی مبهم گفته این مسئله را مبنایی برای آغاز مذاکراتی جدید بر سر «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» برجام قرار خواهد داد.

«آنتونی بلینکن»، گزینه پینشهادی بایدن برای تصدی سمت وزیر خارجه آمریکا هم در جلسه استماع مجلس سنا برای تأیید صلاحیت خود تصریح کرد دولت بایدن قصد دارد بازگشت به برجام را «سکویی» برای تقویت و تمدید برجام و پرداختن به سایر حوزه‌های مختلف با ایران قرار دهد.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده هیچ گونه پیش‌شرطی را برای بازگشت آمریکا به برجام نخواهد پذیرفت.

اعلام معافیت تحریمی آمریکا علیه انصارالله یمن

وزارت خزانه داری آمریکا شامگاه دوشنبه معافیت تحریمی موقت برای جنبش انصارالله یمن صادر کرد.

طبق تصمیم وزارت خزانه‌داری آمریکا، مجوز مبادلات با جنبش انصارالله یمن تا ۲۶ فوریه (۸ اسفند) صادر شده است.

این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا اخیراً از آغاز بازنگری درباره تروریستی اعلام کردن جنبش انصارالله یمن خبر داده بود.

افشای طرح بایدن برای گفتگوی مستقیم با ایران| اعلام معافیت تحریمی آمریکا علیه انصارالله یمن| تعویق افتتاح سفارت امارات در اسرائیل| اعتراضات گسترده در یمن علیه آمریکا

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که این وزارتخانه بازنگری درباره تروریستی اعلام شدن جنبش انصارالله یمن توسط دولت ترامپ را آغاز کرده است.

وی همچنین افزود که این وزارتخانه در حال بررسی این موضوع در سریع‌ترین وضعیت ممکن است تا درباره این روند نتیجه گیری و اتخاذ تصمیم کند.

گفتنی است که وزارت خزانه داری دولت ترامپ در روزهای پایانی این دولت جنبش انصارالله یمن را در فهرست ادعایی گروه‌های تروریستی قرار داد.

تعویق افتتاح سفارت امارات در اسرائیل

وزارت خارجه امارات روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که افتتاح سفارت این کشور در تل‌آویو به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات(وام)، امارات عربی متحده ادعا کرد که افتتاح سفارت این کشور در تل آویو تحت تأثیر محدودیت‌های پیشگیرانه اعمال شده توسط رژیم صهیونیستی برای مقابله باغ شیوع ویروس کرونا قرار گرفته و امیدوار است که این اقدام به زودی انجام شود.

وزارت امور خارجه و همکاری بین المللی امارات امروز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت که در حال حاضر با همتای اسرائیلی خود در مورد افتتاح سفارت امارات در اسرائیل در حال هماهنگی است.

در این بیانیه آمده است:« روند گشودن سفارت در حال حاضر تحت تأثیر محدودیت‌های فعلی اعمال شده برای محدود کردن شیوع بیماری همه گیر Covid-19 است.»

افشای طرح بایدن برای گفتگوی مستقیم با ایران| اعلام معافیت تحریمی آمریکا علیه انصارالله یمن| تعویق افتتاح سفارت امارات در اسرائیل| اعتراضات گسترده در یمن علیه آمریکا

وی ابراز امیدواری کرد که با ادامه تلاش‌های امارات و اسرائیل برای انجام واکسیناسیون، وضعیت، بهبود پیدا کرده و روند گشودن سفارت به زودی تکمیل شود.

دولت امارات روز یکشنبه اعلام کرد که شورای وزیران این کشور با افتتاح سفارت در رژیم صهیونیستی ردر چارچوب پیمان صلحی که بین دو طرف منعقد شده است، موافقت کرد.

این در حالی است که «لیور حیات» سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی روز یکشنبه خبر داد که سفارت این رژیم با ورود هیئت دیپلماتیکی اسرائیل، به طور رسمی در ابوظبی افتتاح شد.

اعتراضات گسترده در یمن علیه آمریکا

استان‌های صنعاء، عمران، صعده، الحدیده، الضالع، تعز، ذمار، ریمه و دیگر مناطق یمن عصر روز دوشنبه شاهد سیل جمعیت در حمایت از جنبش انصارالله بود.

به نوشته رسانه‌های یمنی، میلیون‌ها نفر در این تجمعات با دست داشتن پلاکاردها و دست‌نوشته‌هایی به محکومیت اقدام دولت آمریکا در تروریستی نامیدن جنبش انصارالله و تعدادی از رهبران این گروه پرداختند.

در برخی شهرها از جمله «إب» در جنوب یمن این اولین بار است که تجمعی در این وسعت برای حمایت از انصارالله یمن برگزار می‌شود، به طوریکه برخی کاربران یمنی به کنایه از دولت آمریکا از آن جهت که عامل اصلی این تجمعات شده، تشکر کرده‌اند.

تجمع کنندگان آمریکا را منبع تروریسم و عامل اصلی جنگ و محاصره مردم یمن دانسته و خواستار تحریم کالاهای آمریکایی و اسرائیلی شدند.

در صنعاء در ۲۰ نقطه مختلف این شهر تجمعات برگزار شد و بسیاری از دیگر مناطق این استان برای حضور در مراسم، خود را به این شهر رسانده بودند.

افشای طرح بایدن برای گفتگوی مستقیم با ایران| اعلام معافیت تحریمی آمریکا علیه انصارالله یمن| تعویق افتتاح سفارت امارات در اسرائیل| اعتراضات گسترده در یمن علیه آمریکا

در بیانیه پایانی تجمع گسترده صنعاء آمده است که تروریسم حقیقی همانی است که آمریکا علیه یمن به کار گرفته و از ائتلاف سعودی حمایت سیاسی، نظامی و لجستیکی می‌کند و مردم یمن را در محاصره کامل قرار داده است.

این بیانیه می‌افزاید: «ائتلاف متجاوز آمریکایی در حقیقت همپیمانی تروریست‌هاست، به طوریکه که القاعده و داعش نیز در صف کشورهای متجاوز و زیر پرچم آن‌ها می‌جنگند.»

تجمع کنندگان در این بیانیه تأکید کردند که دوره تصمیم‌گیری کشورهای خارجی برای یمن و استعمار گذشته است و کشورهای متجاوز دیگر باید از اینکه طرح‌های خصمانه و فشارهای سیاسی و اقتصادی آن‌ها می‌تواند یمن را به عقب بازگرداند، نا امید شوند.

گفتگوی بایدن و مرکل درباره ایران

«جو بایدن»، رئیس جمهور جدید آمریکا نخستین گفتگوی تلفنی خود را با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان پس از تصدی این سمت انجام داد.

بر اساس این گزارش، دو طرف در این تماس تلفنی پیرامون ایران، افغانستان، شیوع کرونا و تغییرات آب و هوایی رایزنی کردند.

دفتر مرکل در بیانیه ای اعلام کرد که صدراعظم آلمان و رئیس جمهور آمریکا پیرامون موضوعات خارجی بویژه ایران و افغانستان و نیز سیاست‌ها درباره تجارت و آب و هوا گفتگو نمودند.

این بیانیه افزود که مرکل و بایدن درباره اینکه پیروزی مقابل کرونا تنها از طریق همکاری مستحکم بین المللی امکان پذیر است، توافق کردند.

افشای طرح بایدن برای گفتگوی مستقیم با ایران| اعلام معافیت تحریمی آمریکا علیه انصارالله یمن| تعویق افتتاح سفارت امارات در اسرائیل| اعتراضات گسترده در یمن علیه آمریکا

طبق این بیانیه، مرکل همچنین بر آمادگی آلمان برای عمل به مسئولیت‌هایش در قبال موضوعات بین المللی با همکاری ناتو و شرکای اروپایی تاکید کرد.

صدراعظم آلمان همچنین از بایدن دعوت کرد تا پس از مساعد شدن شرایط کرونا، به این کشور سفر کند.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۱۱ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۸ درجه
 • کمترین دما : -۳ درجه
 • بیشترین دما : ۸ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۳
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۴۸
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۱۰
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۸
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷