کد خبر: ۲۷۶۱
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ - ۱۰:۵۲ ]
افزایش قیمت مواد اولیه تولید شیرینی جات موجب شده که برخی از قنادی ها ورشکست شده و بسیاری نیز برای حفظ کسب و کار کم سود این روزهای خود دست به تعدیل نیرو بزنند و اینبار هم دیوار کارگران کوتاه است!

به گزارش نه وار نیوز; اگر بگوییم حتی شیرینی هم این روزها کام کسی را شیرین نمی کند، اغراق نکرده ایم.

متاسفانه شرایط معیشتی و سطح پایین درآمدهای مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر از یک سو و شرایط ویژه کرونایی از سوی دیگر موجب شد تا سبد غذایی و سفره بسیاری از مردم استان زنجان هم تحت تاثیر از شرایط کشور، کوچک تر از قبل شود.

اما همین درآمد پایین هم که چشم امید بسیاری از خانواده های ضعیف و سطح پایین اقتصادی بود، به یک آرزو تبدیل شده است و اصطلاح «تعدیل نیرو» و «بیکاری» میهمان سفره های خالی آنها است.

کارگران قنادی یکی از گروه های آسیب دیده از وضعیت کرونا و گرانی های اخیر در استان زنجان به شمار می روند، افرادی که برخی از آنها حتی بدون بیمه مشغول به کار بودند و مشکلات معیشتی آنها را وادار ساخته بود تا برای تامین نیازهای اولیه خانواده خود هم که شده با درآمدی اندک و بدون بیمه در برخی از قنادی ها و شیرینی پزی های زیرزمینی یا خانگی مشغول به کار شوند.

یکی از این کارگران با بیان اینکه پس از شیوع کرونا در استان زنجان و با تعطیل شدن قنادی ها، دیگر مسئول قنادی توان پرداخت هزینه های کارگران را نداشت، اظهار داشت: حدود شش ماه است که بیکار شده است و برای تامین معاش مجبور به روی آوری به اشتغال کاذب همچون جمع آوری ضایعات شده است.

وی با بیان اینکه هزینه های زندگی بالا رفته است و با وجود دو فرزند، بسیاری از مواقع قادر به برآورده کردن کوچکترین خواسته آنها نبوده است، افزود: نداشتن امنیت و ثبات شغلی یکی دیگر از دغدغه هایی است که هر روز مرا نگران تر می کند.

این کارگر بیکار شده با بیان اینکه امیدوار هستیم که شرایط جامعه همچون سال های قبل شده و مشکلات برطرف شود تا کارگرانی همچون من، دوباره با رونق کسب و کارها مشغول به کار شویم، ادامه داد: سه ماه تمام به هر قنادی یا هر کسب و کاری برای استخدام سر زدم، همه سر تکان دادند و ابراز شرمندگی می کردند.

وی اذعان کرد: در نهایت با دیدن وضعیت زندگی و سختی خانواده ام به کاری چون جمع آوری ضایعات مردم روی آورده ام تا شاهد گرسنگی فرزندانم نباشم.

این فرد با بیان اینکه کارگری درآمد پایینی برای ما داشت اما من رضایت داشتم از اینکه نان حلالی بر سر سفره خانواده ام می آورم، افزود: وضعیت کنونی اقتصاد باعث شده اکثر مردم به ویژه کارگران امید چندانی نداشته باشند.

وی ادامه داد: از مسئولان تقاضا دارم وقتی تصمیمی می گیرند ابتدا شرایط اقشار ضعیف را هم در نظر بگیرند، ما بدون هیچ پشتوانه ای و به امید یک حقوق اندک کارگری روزگار سپری می کردیم که آن را هم از دست داده ایم.

او در ادامه قادر به حرف زدن نبود، دست های سیاه و خاکی اش نشان از این بود که ساعت ها در کوچه پس کوچه ها و حتی سطل آشغال ها دنبال ضایعات و کارتون هایی بوده است که فروش آنها نان شب فرزندان را تامین کند.

اما اینبار من نیز قادر به ادامه نیستم، اشک در چشمانش را که می بینم از خود شرمنده شدم که با یادآوری سختی ها و تلخی ها، وی را آزرده خاطر کرده ام.

خواستم بی صدا از کنارش عبور کنم که صدایم زد و گفت: «خانم پس جواب سوال آخرت چی؟»...

من بازگشتم و سوال آخرم را «انتظارت از مسئولان چیست؟» تکرار کردم.

وی گفت: مسئولان دولت را قسم می دهم هر تصمیمی که می گیرند فقط یک بار در یکی از کارگاه ها حضور پیدا کنند از حال و روز کارگران جویا شوند و بعد سرنوشت ما را به بازی بگیرند.

این کارگر قنادی امیدوار است که روزی همه شرایط به همان روزهای قبل از گرانی ها برگردد تا شاید وی یکبار دیگر هم بتواند با کیک های کوچکی که گاهی صاحب کارش برای دستخوش و خوشحالی فرزندان کوچکش به وی می داد، به خانه برود.

رئیس اتحادیه قنادان استان هم در گفت و گو با نه وار نیوز ضمن اعتراض به گرانی بیش از حد مواد اولیه شیرینی در استان اظهار داشت: طی چند ماه گذشته مواد اولیه بین 100 تا 300 درصد افزایش قیمت داشته و این موضوع ادامه کار را برای بسیاری از فعالان این صنف مشکل ساخته است.

رسول محمدی با بیان اینکه روغنی که کیلویی 8 هزار و 750 تومان خریداری می شد امروز با قیمت 28 هزار و 125 تومان تهیه می کنیم، اضافه کرد: با وجود افزایش سه برابری قیمت، این محصول، در بازار هم پیدا نمی شود و با کمبود مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه شکر، خامه، روغن و سایر مواد اولیه دچار افزایش قیمت شده اند، افزود: از سویی بازار با کمبود مواد اولیه مواجه بوده و قنادان دچار مشکل شده اند.

این مسئول با اشاره به اینکه گرانی ها و شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های بلند مدت به دلیل مبارزه با این ویروس موجب ورشکستگی و تعطیلی تعدادی از قنادی ها شد، یادآور شد: بسیاری از قنادی ها هم به تعدیل نیرو روی آوردند که متاسفانه بیکاری کارگران را شامل می شد.

امیدوار هستیم با حمایت های مجلس انقلابی و نمایندگان فعال و از سویی تلاش شبانه روزی گروه های جهادی بسیج و همکاری دولت، وضعیت نابسامان اقتصادی بهبود پیدا کند.

«فاطمه حیدری»

انتهای پیام/ح

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۱۰ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۱ درجه
 • کمترین دما : -۳ درجه
 • بیشترین دما : ۹ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۴۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۰۹
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۷
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷