کد خبر: ۲۸۲۴
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۲۰:۰۰ ]

عضو کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال برای سامانه های مالیاتی اعتبار خوبی اختصاص داده ایم که بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان صرف زیرساخت این سامانه ها خواهد شد تا مالیات ها آن لاین محاسبه شده و جلوی فرار مالیاتی گرفته شود.

مصطفی طاهری امروز در گفت و گو با نه وار نیوز; در زنجان اظهار داشت: سند بودجه مهمترین سند اداره کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه دولت لایحه بودجه را در زمان معین تحویل مجلس شورای اسلامی داده سات اما انتقادهای جدی به این لایحه داشتیم، تصریح کرد: همه نمایندگان در رد لایحه دولت توافق نظر داشتند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کلیات لایحه بودجه رای آورد تا اصلاحات اساسی توسط نمایندگان مجلس ایجاد شود، افزود: ما دنبال اصلاح امور و وضعیت نابسامان اقتصادی کشور هستیم.

وی با تاکید بر اینکه اعداد و ارقام بودجه نسبت به 10 سال گذشته مورد مقایسه قرار گرفت، ادامه داد: رشد هزینه یکی از شاخص های مورد نظر بوده که به طور میانگین سالانه 19 درصد افزایش هزینه داشته ایم اما در بودجه 1400 حدود 46 درصد رشد هزینه داریم و این رقم بیش از دو برابر میانگین 10 ساله است.

طاهری همچنین با بیان اینکه درآمدهای دولت به طور میانگین 17 درصد رشد داشته است، افزود: پیش بینی های میزان درآمد در بودجه سال آینده 10 درصد بوده و نشان دهنده کاهش است.

وی میزان تراز عملیاتی را در 10 سال گذشته به صورت میانگین 30 درصد اعلام کرد و گفت: این شاخص در بودجه سال آینده 117 درصد است که رقم مطلق آن 320 هزار میلیارد تومان می شود که باید این هزینه ها از جای دیگر باید جبران شود و تنها راه جبران این هزینه ها فروش دارایی ها نفت است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نفت دارایی همه مردم است و دولت نمی تواند آن را بفروشد تا درآمد کسب کند، ادامه داد: رقم حقوق کارکنان دولتی هم رقم درشتی شده است.

وی در زمینه هزینه های عمرانی و مصارف عمومی اذعان کرد: هر چه هزینه عمرانی بالا باشد نشان دهنده پیشرفت است اما میانگین 10 ساله این شاخص 20 درصد بوده است و در لایحه 1400 این رقم به 123 درصد رسیده است، یعنی 88 درصد بودجه برای مصارف در نظر گرفته شده است.

طاهری گفت: در حال حاضر اصلاح ساختار بودجه که مقام معظم رهبری بر آن تاکید کرده اند، محقق نشده و ما فقط در چارچوب لایحه ارائه شده توسط دولت اصلاحاتی داده ایم.

وی با بیان اینکه در برنامه هفتم سعی می کنیم که بودجه واقعی و عملیاتی تعریف شود، یادآور شد: اگر به جایی برسیم که هزینه های دولت به نفت و معادن وابسته نباشد یک بودجه واقعی خواهد بود.

این مسئول با بیان اینکه اگر برویم به سمتی که کشور را با مالیات اداره کنیم، پیشرفت خواهیم داشت، اظهار کرد: فرارهای مالیاتی در کشور ما، نشان دهنده این است که قانون مالیات به درستی در کشور اجرایی نشده است

وی با اشاره به اینکه میلیون2.5 کارتخوان داریم که پرونده مالیاتی ندارند، ابراز ساخت: مالیات بر ثروت، مالیات بر عائدی سرمایه و ... محقق می شود و کشور به راحتی با مالیات ثروتمندانی که الان واریز نمی دهند، می چرخد.

طاهری اظهار کرد: امسال برای سامانه های مالیاتی اعتبار خوبی اختصاص داده ایم که بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان صرف زیرساخت این سامانه ها خواهد شد تا مالیات ها آن لاین محاسبه شده و جلوی فرار مالیاتی برخی از ثروتمندان همچون پزشکان و ... گرفته شود.

انتهای پیام/ح

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۷ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۷
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۶ درجه
 • کمترین دما : -۶ درجه
 • بیشترین دما : ۰ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۲۸
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۵۳
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۹
 • غروب آفتاب : ۱۸:۰۶
 • اذان مغرب : ۱۸:۲۵
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷