کد خبر: ۲۸۵۸
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۴ - ۰۹:۵۰ ]

روایتی می شنویم از یک عکاس از روزهای انقلاب، عکاسی که فراخوان راهپیمایی سراسری دی ماه 57، سرآغازی برای شروع کارش می شود.

به گزارش نه وار نیوز؛ روایت های مختلفی از مبارزات مردم استان زنجان علیه رژیم طاغوت شنیده شده اما اینبار راوی این رشادت ها و حق طلبی های مردم در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، یک عکاس است که مشت های گره شده و فریادهای حق علیه باطل زنان و مردان آن روزها را از قاب دوربین خود ثبت کرده و برای نسل های امروز به یادگار گذاشته است.

نعمت الله صفاری، عکاس جوان روزهای 56 و 57 که با کار کردن در یک دوچرخه فروشی پول دوربینی که سال ها آرزوی خرید آن را داشته، تامین و راهی اصفهان می شود تا دستی در ثبت وقایع آن روزها داشته باشد، غافل از اینکه همان علاقه روزهای جوانی این عکاس انقلابی، امروز به یکی از مستندهای مهم و تاثیرگذار از حضور گسترده و باشکوه مردم زنجان در راهپیمایی های حمایت از امام راحل (ره) تبدیل شده است.

این عکاس انقلابی در گفت و گو با خبرنگار نه وار نیوز در زنجان می گوید: من اهل زنجان هستم، در سال 57 حدود 22 سال سن داشتم که در راهپیمایی های مردم علیه رژیم طاغوت شرکت داشتم.

نعمت الله صفاری اظهار می دارد: در شهرهای تبریز، اصفهان و تهران که اوج گرفت همزمان با آن شهرها، زنجان نیز راهپیمایی های خود را آغاز کرده بود، قبل از آن تظاهرات زیادی در خیابان سبزه میدان زنجان انجام می شد که آنچنان منسجم نبود، اکثر سخنرانی ها در مسجد ولیعصر کنونی که آن زمان با عنوان مسجد «ملا» معروف بود، انجام می شد و به نوعی این مسجد مبدا حرکت های ضد رژیم شاه بود.

وی می افزاید: آن زمان من در یک دوچرخه فروشی کار می کردم، وقتی که تظاهرات آغاز می شد همه مغازه های خود را به قصد شرکت در این حرکت انقلابی می بستند، من نیز بین جمعیت می رفتم، گاهی درگیری هایی رخ می داد، سعی می کردیم موانعی جلوی گاردی ها ایجاد کنیم تا نتوانند جلوی ما را بگیرند، مثلا لاستیک آتش می زدیم. در این راهپیمایی ها یک نفر بلندگو به دست می گرفت و شعار می داد، ما هم تکرار می کردیم که «مرگ بر این سلطنت پهلوی»، «مرگ بر شاه»، وقتی که نخست وزیر جدیدی روی کار می آمد، شعارها علیه وی تغییر پیدا می کرد.

این عکاس انقلابی می گوید: هنگامی که ماموران فرودگاه ها را بستند تا مانع ورود امام خمینی شوند، مردم زنجان در خیابان ها ریختند و شعارهای مختلفی همچون «قرآن بیزه هدف دی، سرمایه و شرف دی، شاپور بختیاری، شاه دان دا بی شرف دی» سر می دادند، روز 12 بهمن که امام راحل وارد کشور شدند، در چهار پایین زنجان (میدان 15 خرداد) راهپیمایی های گسترده ای شد، شهید مرتضایی و شهید زرندی در همین روزها به شهادت رسیدند.

محله های مختلفی همچون سبزه میدان، امیرکبیر، محله دباغ ها، مهدیه و ... در آن دوران فعالیت سیاسی علیه رژیم طاغوت داشتند، به گونه ای بود که ماموران شهربانی قادر به مقابله با مردم و تجمعات نبودند، برخی از گاردی ها تلاش می کردند مردم را سرکوب و تجمعات را از بین ببرند اما مردم مقابله می کردند.

وی ادامه می دهد: من از بچگی بلد بودم که مواد محترقه درست کنم، این مواد فقط صدا زا بود و بین گاردی ها وحشت می افتاد و از آن می ترسیدند.قرار بود در دی ماه 57 یک راهپیمایی در سراسر ایران برپا شود.

از همان دوران بچگی علاقه شدیدی به دوربین داشتم، دوربین ها گران بودند و من از نظر مالی نمی توانستم دوربین حرفه ای بخرم، اما با شنیدن راهپیمایی سراسری دی ماه، برای خرید دوربین راهی اصفهان شدم. بعد از خرید و برگشت به زنجان، استفاده از دوربین را بلد نبودم، آن زمان عکاس خانه ای به نام «افشین» بود که به آنجا رفتم، مسئول آنجا در دوربین من فیلم (نگاتیو) انداخت و نحوه کار با آن را به من آموزش داد و دوربین را هم برایم تنظیم کرد و این آغاز کار من شد.

صفاری می گوید: آن روزها علاقه زیادی به عکس انداختن داشتم و امروز می فهمم که کار درستی انجام داده ام چرا که در آن دوران عکاس زیادی در شهر زنجان نبود تا آن شکوه و عظمت و یک دلی مردم را در حمایت از امام خمینی (ره) به ثبت برساند. می گویم یک دلی چرا که جمیعت شهر زنجان در آن زمان کم بود اما مردم از روستاهای مختلف استان هم برای حضور و مشارکت در راهپیمایی راهی مرکز استان می شدند.

* نخستین عکس من از پلاکارد امام بود

وی ادامه  می دهد: عکس از پلاکارد امام اولین عکس من بود، در چهار راه سعدی راهپیمایی بود که روحانیون هم حضور داشتند، آن روزها دور میدان انقلاب کنونی (میدان پهلوی) سیم خاردار کشیده بودند تا از مجسمه شاه محافظت کنند، حتی تیربار هم گذاشته بودند. ازدحام آنقدر بالا بود که ماموران و گاردی ها از ترس مردم، رفتند.به کمک دو نفر سیم خاردار را بلند کردیم و من رد شدم تا عکاسی کنم، بالاخره موفق شدم عکس از آن صحنه هم بیندازم.

این عکاس انقلابی می گوید: روز 22 بهمن که رسید، عده ای شعارگویان راهی سبزه میدان شدند، هدفشان تصرف شهربانی بود (شهید اسماعیل فلاح نیز همانجا شهید شد)، پیروزی انقلاب اسلامی را که اعلام کردند، دایی ام به من شکلات داد تا پخش کنم، سمت گاردی ها و ماموران شهربانی هم گرفتم، یکی از آنها عصبانی شد و بالگد زد شکلات ها ریختند. دوستانش او را به زور داخل ماشین کشیدند آنها سعی داشتند مقاومت کنند اما مردم به قدری مصمم بودند که کاری از دستشان بر نمی آمد چرا که امام خمینی (ره) هم دستور داده بودند که مردم به خیابان ها بریزند.

*راهپیمایی زنان جزو خاطره انگیزترین عکسهایم است

وی بهترین صحنه ای که از آن دوران در قاب دوربین خود ثبت کرده را حضور گسترده بانوان در راهپیمایی آن هم در شرایط سخت زمستان و بچه به آغوش، می داند و ادامه می دهد: این عکس ها جزو خاطره انگیزترین و جالب ترین عکسای من است.

*یک خاطره

صفاری یکی از خاطره هایش را اینگونه شرح می دهد: یکی از روزهایی که همه در مسجد ملا جمع بودیم، آنجا سخنرانی شد، سپس مردم برای حضور در راهپیمایی تجمع کردند، در کوچه باشگاه جمع شدیم، یک ماشین جیپ و یک بلندگو آوردند، به چهار راه پهلوی (انقلاب فعلی) که رسیدیم شعارها تند و ضربی شدند، مردم با پایشان ضرب گرفته بودند و شعار می دادند « مرگ بر این سلطنت پهلوی»، ماموران شهربانی شروع به تیراندازی کردند و به سمت کوچه های فرعی فرار کردیم.

یک پیرزن درب خانه اش را باز کرد و به ما اره دو دسته داد ما هم درختی که در مسیر بود را بریدیم و خیابان بند شد و اینگونه مانعی برای حضور ماموران شدیم. این پیرزن حتی چوب دستی هم برای دفاع به دستمان داد.

آن زمان من حدودا 22 سال داشتم و این پیرزن مهربان و مبارز حدود 65 سال داشت، حتی با حرفا هایش ما را برای مبارزه با رژیم طاغوت تشویق می کرد.

* انقلاب اسلامی باید به جوانان تبیین شود

وی می گوید: در آن دوران جوانان نقش بسیار مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند، فردی که مجسمه شاه را آتش می زد 13 ساله بود، از نردبان بالا رفت و با بریدن پایه های مجسمه آن را منهدم کردند. همان نوجوان 13 ساله در دوران دفاع مقدس به شهادت رسید.

صفاری ادامه می دهد: امروز جوانان نیازمند هستند تا از انقلاب اسلامی بدانند، وظیفه همه است که به زبان های مختلف از جمله هنر همچون برگزاری نمایشگاه ها، انقلاب و دستاوردها و آرمان های آن را تبیین کنند.

«فاطمه حیدری»

انتهای پیام/ح

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۱۴ اسفند ماه
 • ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۹
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۴۴
 • اذان ظهر : ۱۲:۲۸
 • غروب آفتاب : ۱۸:۱۳
 • اذان مغرب : ۱۸:۳۱
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۶