کد خبر: ۲۸۸۶
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ - ۰۹:۰۹ ]
واکنش آمریکا به رای دیوان لاهه درباره رسیدگی به شکایت ایران، حمله جنگنده های اسرائیل به قنیطره سوریه، دستور «بلینکن» برای تشکیل تیم کارشناسان مذاکره با ایران، هدف قرار گرفتن یک پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان و عصبانیت امارات از خروج ناو «نیمیتز» از منطقه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از تابناک ؛ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به رای دیوان لاهه در رد اعتراض واشنگتن درباره عدم صلاحیت دیوان لاهه برای رسیدگی به شکایت ایران درخصوص تحریم‌ها واکنش نشان داد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد پنج شنبه در نشستی خبری ضمن ابراز تأسف و سرخوردگی از رأی دیوان لاهه در این خصوص، در عین حال گفت که واشنگتن برای این نهاد قضایی بین‌المللی «احترام زیادی» قائل است.

دستور «بلینکن» برای تشکیل تیم کارشناسان مذاکره با ایران| عصبانیت امارات از خروج ناو «نیمیتز» از منطقه| واکنش آمریکا به رای دیوان لاهه درباره رسیدگی به شکایت ایران| حمله جنگنده های اسرائیل به قنیطره سوریه

وی افزود: ما از اینکه دادگاه استدلال‌های صحیح ما مبنی بر اینکه شکایت ایران خارج از صلاحیت دادگاه است را نپذیرفت، دچار یاس شدیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتقاد از اینکه ایران از این رأی دیوان لاهه به عنوان یک پیروزی یاد می‌کند، گفت: دادگاه فقط یک حکم اولیه صادر کرده و تصمیم‌گیری نهایی در خصوص صلاحیت نیست.

وی ادامه داد: ما در مرحله بعدی تشریح خواهیم کرد که چرا ادعای ایران سزاوار نیست، ما تصریح کردیم که خطرات ناشی از اقدامات مخرب ایران چیست و به همین دلیل است که متعهد به دیپلماسی و رایزنی در این زمینه هستیم.

دادگاه عالی سازمان ملل مستقر در لاهه هلند (دیوان بین المللی دادگستری) (ICJ) با رد مخالفت واشنگتن، رای خود را درباره اینکه آیا صلاحیت دارد به شکایت ایران از آمریکا در خصوص اقدام واشنگتن در اعمال تحریم علیه ایران، رسیدگی کند یا خیر را اعلام کرد.

بر این اساس، دیوان لاهه اعتراض آمریکا در خصوص اینکه این دادگاه صلاحیت ندارد تا به شکایت تهران از واشنگتن در پرونده نقض عهدنامه مودت رسیدگی کند را رد کرد.

این دادگاه در جلسه چهارشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۷ خود دستور داد که آمریکا تحریم هایی که حمل و نقل هوایی غیر نظامی را برای ایران محدود می کند و همچنین تحریم هایی که دسترسی ایران به کالاهای بشر دوستانه از جمله محصولات کشاورزی، دارویی و … را محدود می کند؛ لغو شوند.

در جلسه روز مذکور، رئیس این دادگاه اعلام کرد: تصمیم ایالات متحده برای خروج از توافق هسته‌ای و احیای بخشی از محدودیت‌ها از جمله لغو مجوز واردات از ایران و مبادلات مالی با این کشور، می‌تواند برخی از حقوق ایران در پیمان مودت را محدود کند. دیوان معتقد است که صلاحیت رسیدگی به این پرونده را داراست. اظهارات شفاهی آمریکا مبنی بر اینکه واشنگتن تلاش می‌کند تحریم‌ها آثار منفی انسانی بر ایران نداشته باشد را «ناکافی» می دانیم. به عقیده دیوان همچنان چنین ریسکی وجود دارد. دیوان معتقد است که بر اساس تعهدات مصرح در پیمان مودت، ایالات متحده باید به نحو مقتضی محدودیت‌های اعمال شده در زمینه اقلام دارویی، بشردوستانه، هوانوردی و کشاورزی بر اساس تصمیم ۸ می ۲۰۱۸ علیه ایران را رفع کند.

بر اساس چند بند پیمان مودت ایران و آمریکا (سال ۱۹۵۵)، طرفین از اعمال محدودیت تجاری و مالی بر یکدیگر منع شده‌اند.

حمله جنگنده های اسرائیل به قنیطره سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) بامداد پنجشنبه از حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به جنوب قنیطره خبر داد.

سانا گزارش داد که سامانه‌های پدافند هوایی ارتش سوریه برای رهگیری موشک‌های شلیک شده از جنگنده‌های اسرائیلی فعال شده است.

شبکه «حلب تودی» نیز خبر داد که در این حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی، مواضع نظامی در حومه جنوب غربی دمشق هدف قرار داده شدند. این خبر هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

سانا در ادامه گزارش خود گفت که سامانه‌های پدافند هوایی ارتش سوریه در حال رهگیری و از بین بردن موشک‌های اسرائیلی در جنوب سوریه هستند.

دستور «بلینکن» برای تشکیل تیم کارشناسان مذاکره با ایران

وبگاه آکسیوس روز چهارشنبه در گزارشی ادعا کرد که وزیر خارجه آمریکا از نماینده ویژه این کشور در امور ایران خواسته است تا یک تیم از کارشناسان و دیپلمات‌های متخصص در حوزه‌های مختلف از جمله هسته‌ای را برای مذاکرات احتمالی آتی با ایران تشکیل دهد.

دستور «بلینکن» برای تشکیل تیم کارشناسان مذاکره با ایران| عصبانیت امارات از خروج ناو «نیمیتز» از منطقه| واکنش آمریکا به رای دیوان لاهه درباره رسیدگی به شکایت ایران| حمله جنگنده های اسرائیل به قنیطره سوریه

بر اساس ادعای این وبگاه، مقامات آمریکاییِ آگاه در این خصوص اعلام کردند که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا از «رابرت مالی» نماینده ویژه این کشور در امور ایران خواسته است تا کارشناسان مذکور با طیف متنوعی از دیدگاه های مختلف باشند.

بر اساس ادعای این وبگاه، وزیر خارجه آمریکا در صدد است تا با این اقدام به منتقدان خود نشان دهد که تنوع افکار و دیدگاه در این راستا مورد توجه قرار گرفته است.

وبگاه مذکور در ادامه به نقل از یک منبع نزدیک به دولت آمریکا می افزاید: «آنتونی بلینکن» از «رابرت مالی» خواسته است تا افراد بیشتری که «دیدگاه های متخاصمانه‌تری» در قبال ایران دارند را نیز در این تیم گرد هم بیاورد. «مالی» در صدد است تا پس از تشکیل این تیم جدید، به تدوین راهبرد خود در قبال ایران اقدام نماید.

گزارش ادعایی آکسیوس در این خصوص می افزاید: هم اکنون رابرت مالی در این باره در ارتباط با همتایان اروپایی خود نیز است.

هدف قرار گرفتن یک پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان

یک رسانه رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که یک فروند پهپاد ارتش این رژیم در آسمان جنوب لبنان هدف یک موشک ضد هوایی قرار گرفته است.

دستور «بلینکن» برای تشکیل تیم کارشناسان مذاکره با ایران| عصبانیت امارات از خروج ناو «نیمیتز» از منطقه| واکنش آمریکا به رای دیوان لاهه درباره رسیدگی به شکایت ایران| حمله جنگنده های اسرائیل به قنیطره سوریه

شبکه سیزدهم تلویزیون رژیم صهیونیستی به جزئیات بیشتری از این خبر اشاره نکرده است. پیش از این رسانه های رژیم صهیونیستی از وقوع یک انفجار در جنوب لبنان و مشاهده دود در این منطقه خبر داده بودند.

عصببانیت امارات از خروج ناو «نیمیتز» از منطقه

اقدام آمریکا در خارج کردن ناو هواپیمابر نیمیتز واکنش یک مقام سابق امارات عربی متحده را به همراه داشت.

«عبدالخالق عبدالله»، استاد دانشگاه، تحلیل‌گر و مشاور سابق ولی‌عهد ابوظبی در توییتی چهارشنبه‌شب به این اقدام آمریکا واکنش نشان داد و دولت جدید این کشور را احمق دانست.

دستور «بلینکن» برای تشکیل تیم کارشناسان مذاکره با ایران| عصبانیت امارات از خروج ناو «نیمیتز» از منطقه| واکنش آمریکا به رای دیوان لاهه درباره رسیدگی به شکایت ایران| حمله جنگنده های اسرائیل به قنیطره سوریه

او در توییت خود ضمن استفاده از واژه جعلی برای خلیج فارس و متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم نوشت: «وزیر دفاع جدید آمریکا دستور داده ناو هواپیمابر نیمیتز آب‌های "خلیج ..." را ترک کند. (وی برای خلیج فارس از نام مجعول استفاده کرده است.) اگر این اقدام نظامی از پیش‌برنامه‌ریزی شده برای کاهش تنش در منطقه باشد، فبها. ولی اگر این تصمیم، سیاسی و از نشانه‌های هروله‌ کردن دولت بایدن به سمت ایران ِ حامی تروریسم در دنیا باشد، این تصمیم اشتباه و حماقت سیاسی است».

امارات و عربستان سعودی بعد از عملیات پهپادی موفق ارتش یمن به تأسیسات نفتی سعودی در شرق این کشور، از بیم تکرار حملات مشابه از آمریکا درخواست کمک کردند و خواستار حضور نظامیان بیشتر این کشور در منطقه خلیج فارس شده‌اند.

هفته گذشته فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد که برای حمایت از عربستان سعودی و تأسیسات نفتی و حیاتی این کشور در غرب پایگاه‌های نظامی احداث خواهد کرد.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۲۷ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۲۷
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۶ درجه
 • کمترین دما : ۵ درجه
 • بیشترین دما : ۱۷ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۱۳
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۴۳
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۶
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۰
 • اذان مغرب : ۲۰:۰۹
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۲