کد خبر: ۲۸۹۲
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ - ۱۰:۵۷ ]
رئیس سازمان بسیج علمی کشور گفت: برخی از علوم جزو علوم تحولی و بدیع هستند که در صنعت دفاعی و نظامی کشور به خیلی از علوم تحولی دست یافته ایم و امروز در حوزه هوافضا، سایبری، علوم شناختی، علوم انسان ساز و دفاعی حرفی برای گفتن داریم.

سردار مهدی رحیمی امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار نه وار نیوز; در زنجان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب عرصه علم و پژوهش را در صدر هفت توصیه خود قرار داده اند.

وی با اشاره به اینکه زمانی که یک عرصه ای توسط بزرگانی در صدر یک سند قرار می گیرد، نشان می دهد که باید تمام همت ما تلاش سیاست گزاران و کسانی که در عرصه علمی کار می کنند معطوف به آن حوزه شود.

رئیس سازمان بسیج علمی کشور خاطر نشان کرد: پیرو منویات مقام معظم رهبری در راستای خیزش علمی در کشور، بسیج علمی در این راستا ذیل اسناد بالادستی کشور، نقشه جامع دفاعی و علمی، سند راهبردی بسیج و نقشه راه علمی10 ساله اش بر اساس بیانات مقام معظم رهبری در بیانیه گام انقلاب پیگیری و این سند را آماده می کند.

وی با تاکید بر اینکه این سند هفت لایه دارد که لایه راهبردی آن حاکم بر فعالیت های ما است، ادامه داد: لایه راهبردی در نقشه راه موجب می شود هدفگذاری ما در عرصه علم و فناوری در دو بعد انجام گیرد.

سردار رحیمی با بیان اینکه یکی از راهبردهای ما، خلق و تولید دانش و در نهایت پیشرفت کشور و رسیدن به مرجعیت علمی است که مقدمه رسیدن به تمدن نوین اسلامی است، افزود: برای تحقق این برنامه و برای رسیدن به مرجعیت علمی در افق بلند مدت، باید شاخص های این مرجعیت را در کشور فراهم کنیم که دو کار مهم در این راستا انجام می شود شامل استفاده ظرفیت های بسیج علم و فناوری و علمی کردن و تقویت بنیه علمی بسیجیان است.

وی با اشاره به اینکه وجود منابع انسانی و سرمایه های انسانی توانمند در تولید دانش یکی از راه های اصلی ما برای رسیدن به مرجعیت علمی است، اضافه کرد: این خلق دانش زمانی رخ می دهد که برنامه ریزی مدون توانمندسازی مدون و هوشمند از سرمایه های انسانی داشته باشیم تا طی 40 سال آینده دانشمندانی در انقلاب اسلامی تربیت کرده باشیم که بتوانند دانشمندان تراز اول جهان باشند به گونه ای که دانشگاه های مطرح جهان به این دانشمندان ما رجوع کنند.

رئیس سازمان بسیج علمی کشور ایجاد هسته های فکر و اندیشه، تولید نظریه های جدید و ... لازمه رسیدن به مرجعیت علمی است، ادامه داد: وجود نشریات مهم در کشور که دانشجویان تحصیلات تکمیلی و حرفه آموزان ما بتوانند مقالات خود را در آن منتشر کنند از دیگر اولویت ها به شمار می رود.

*نظام مسائل اولویت دار در استان ها شکل می گیرد

وی از احصاء مسائل و مشکلات نظام در موضوعات مختلف خبر داد و یادآور شد: با کمک سازمان های بسیج اقشار به ویژه بسیج دانشجویی همه این مسائل احصا و نیازهای کشور بررسی می شود و یک نظام مسائل اولویت دار در سطح شهرستان ها و استان ها شکل خواهد گرفت.

سردار رحیمی با بیان اینکه مسائل احصا شده به ویژه در عرصه هایی که می توانند موجب خلق ثروت و موجب رشد اقتصاد مقاومتی و تحقق طرح های دانش بنیان شوند، مد نظر است، اظهار کرد: برای رفع آن از کارگزاری های فعال همچون پایگاه های علمی، دانشگاه ها و ... استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم یک نقشه راه برای چهل سال آینده است، گفت: در حال حاضر بیش از 2 هزار و 800 دانشگاه در کشور وجود دارد در حالی که سال نخست انقلاب اسلامی این رقم 170 مرکز بود.

این مسئول تشریح کرد: ظرفیت لازم در کشور به صورت زیرساخت فراهم است اما برای اینکه فاصله تراز قدرت خود را با تراز قدرت تمدن غرب از بین ببریم با این برنامه و حرکت در کشور میسر نمی شود تا به مرجعیت علمی جهان دست یابیم و باید حرکت ما شتاب بیشتری بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه رتبه ما در تولید علم رتبه 16 در جهان است و رتبه اول منطقه اختصاص به ایران دارد و این نشان از جهش علمی کشور است، اما آیا این مقالات علمی منتشر شده، توانسته اند نقشی در رفع مشکلات مختلف کشور داشته باشند؟ افزود: مقاله یک سند مهم در کشور است ما بسیجی ها باید مشکلات ایجاد شده در کشور را رفع کنیم.

سردار رحیمی همچنین با بیان اینکه باید جهش علمی را تبدیل به جریان علمی کنیم و اتفاقات خوبی در این راستا رخ می دهد، افزود: تمدن غرب یک تمدنی است که اقتدار علمی دارد و در راستای جریان سازی اقدام می کنند.

وی با اشاره به اینکه 270 دانشمند در ایران داریم که جزو دانشمندان تراز اول جهان است، ادامه داد: تجمیع سرمایه ها گرد هم یکی از برنامه ها است.

این مسئول با بیان اینکه حرکت به سوی مرجعیت علمی آغاز شده اما شدت و سرعت آن پایین است، یادآور شد: ما در حال حاضر به بسیاری از فناوری های نوین و نوظهور به ویژه در حوزه دفاعی در کشور دست یافته ایم.

*دستیابی به علوم مرزشکن در اولویت است

وی خاطر نشان کرد: در حوزه غیر دفاعی هم اقدامات خوبی انجام می گیرد، اما باید به فرموده مقام معظم رهبری به علوم مرز شکن دست یابیم.

سردار رحیمی با بیان اینکه بیش از 5 هزار شرکت دانش بنیان در کشور راه اندازی شده و بسیج به عنوان حلقه اتصالی است تا با خلق اقتصاد دانش بنیان و اشتغالزایی مسائل را برطرف کنیم.

وی افزود: فناوری هایی را کار می کنیم که اشتغالزا و ثروت آفرین هستند و از سویی برخی از فناوری ها هم اقتدار آفرین هستند که ما را به مرجعیت علمی می رساند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه برخی از علوم جزو علوم تحولی هستند که در صنعت دفاعی و نظامی کشور به خیلی از علوم تحولی دست یافته ایم، ادامه داد: در حوزه هوافضا، سایبری، علوم شناختی، علوم انسان ساز و ... حرفی برای گفتن داریم و این امر نوید بخش این است که علم و فناوری بتواند مسائل و مشکلات کشور را هم رفع کند.

انتهای پیام/ح

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه
 • ۱۴۰۰/۲/۲۲
 • وضعیت جوی : نسیم
 • دمای فعلی : ۲۰ درجه
 • کمترین دما : ۱۱ درجه
 • بیشترین دما : ۲۴ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۳۴
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۲
 • غروب آفتاب : ۲۰:۱۳
 • اذان مغرب : ۲۰:۳۳
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۲۳