کد خبر: ۲۹۳۳
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ - ۰۷:۴۰ ]
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: افزایش تعداد مراجعه کنندگان سرپایی کرونایی، هشداری مبنی بر افزایش شیوع ویروس کرونا محسوب می شود.

به گزارش نه وار نیوز; پرویز قزلباش در ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به وضعیت این بیماری در استان افزود: هم اکنون اشغال تخت های کرونایی بیمارستان های استان به ۱۴۵ نفر رسیده، این در حالی است که دردو ماه گذشته این میزان اشغال به ۷۰۰ نفر در روز رسیده بود.

وی اضافه کرد: در پیک بیماری در استان ۱۲۱ بیمار در بخش آی سی یو بیمارستان ها بستری بودند، خوشبختانه این تعداد به ۳۱ نفر کاهش یافته و از طرفی طی این پیک ۶۰ نفر از بیماران لوله گذاری شده بودند که این تعداد به ۱۱ نفر رسیده است.

این مسئول میانگین بستری های کرونایی استان در آبان امسال را ۱۰۲ نفر در روز اعلام کرد و گفت: این تعداد آذرماه ۶۷ نفر، دی ماه ۲۸ و در بهمن ماه امسال ۲۶ نفر ثبت شد که این مهم روند نزولی شدن بیماری و بطور تقریبی شکل افقی و پایداری را نشان می دهد که نتیجه همکاری مردم و تلاش دستگاه‌های اجرایی ومتولیان امر در راستای شناسایی پیگیری، رهگیری، آزمایش های وسیع و ایزوله کردن بیماران بوده است.

وی افزود: طی این مدت شیوع کرونا در استان، بیش از ۱۳۸ هزار نمونه گرفته شده و ۴۴ هزارو ۸۰۳ نفر موارد مثبت کرونایی به ثبت رسید و تاکنون بیش از ۱۹ هزار نفر در بیمارستان های استان بستری شدند.

وی با بیان اینکه طی هفته های گذشته افزایش شمار مراجعه کنندگان سرپایی در استان رخ داده است که در هفته دوم بهمن 4 هزارو ۳۹۳ مورد بود و این رقم در هفته سوم همین ماه به 4 هزارو ۶۸۵ مورد افزایش یافت و این مهم هشداری مبنی بر افزایش شیوع ویروس کرونا محسوب می شود.

قزلباش گفت: وقتی شمار بیماران سرپایی کرونایی افزایش می یابد، یک هشدار اولیه مبنی بر اینکه ممکن است در هفته های آینده درگیر موجی از بیماری باشیم و باید به این مقوله مهم بیش از گذشته توجه کرد.

وی اظهار داشت: روند بیماری در کل استان پایدار است و در مجموع باید گفت در هفته اول آذر امسال بیش از ۴۴ درصد موارد کرونایی مثبت بود که اکنون این مقدار به ۸.۳  رسیده و پیگیری ها نشان می دهد طی این مدت بیش از پنج برابر شده، یعنی اگر در مدت یاد شده ماه آذر ۲.۶ نفر پیگیری می شدند در زمان حاضر به بیش از ۹ نفر افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم گزشکی استان با اشاره به وضعیت کرونایی شهر زنجان افزود: روند بیماری در زنجان سیسنوسی بوده هر چند مختصر افزایشی داشته است اما باید به این شهر بیش از گذشته توجه کرد و در ارتباط با ابهر نیز باید گفت بیماری بطور مختصر روبه افزایش است که با پیگیری ها روند کاهشی خواهد گرفت.

وی وضعیت کرونایی خرمدره را نیز با شیب تندی عنوان کرد و گفت: یافته ها در رهگیری، پیگیری، آزمایش و تجارب نیز نشان می دهد این روند هشدار دهنده بوده و این در حالی  است که بر مبنای آمار در بحث سرپایی بیماری ۶ درصد بیماران در بخش بستری ۹.۵ درصد استان را به خود اختصاص داده اما سهمی که خرمدره از بیمار سرپایی کرونایی دارد حدود  ۶ درصد و بستری هم نزدیک به ۱۰ درصد است.

انتهای پیام/ح

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • سه شنبه ۳۱ فروردین ماه
 • ۱۴۰۰/۱/۳۱
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۱۶ درجه
 • کمترین دما : -۳۲ درجه
 • بیشترین دما : ۲۵ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۰۷
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۷
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۵
 • غروب آفتاب : ۱۹:۵۴
 • اذان مغرب : ۲۰:۱۳
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۰