کد خبر: ۲۹۶۸
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ - ۰۹:۰۳ ]
انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید، در دهه پنجم و در چهل و دومین سالگرد پیروزی خود نه‌تنها در برابر براندازی‌های سخت، نرم و هوشمند دشمنان مقاومت کرده، بلكه توانسته است به دستاوردهای قابل‌توجهی در عرصه‌های مختلف دست یابد.

به گزارش نه وار نیوز; انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و جهان غیراسلام دانست.

در جهان تنها پنج انقلاب اجتماعی رخ داده است، انقلاب کبیر و یا اجتماعی به معنای تغییر در همۀ شئون جامعه است.

جمهوری اسلامی ایران محل وقوع آخرین انقلاب اجتماعی، جزو پنج کشوری است که در آن یک انقلاب بزرگ به وقوع پیوسته است. در تاریخ بشر، تنها انقلاب کبیر فرانسه انقلاب بلشویکی روسیه، انقلاب دهقانی چین ، انقلاب شهری کوبا و انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان انقلاب‌های اجتماعی و یا فراگیر شناخته شده‌اند و این در حالی است که تاثیر انقلاب‌های بزرگ بر زندگی روزمرۀ بشر، انکار نشدنی است.

از سوی دیگر انقلاب اسلامی ایران اهداف و آرمان های بلندتری نسبت به سایر انقلاب ها داشته و آن برپایی و راه اندازی نظام اسلامی بوده است.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) از انقلاب اسلامی با عناوینی چون «معجزه قرن» و «انفجار نور» یاد کرده و همین کلمات برای توصیف عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی کفایت می‌کند.

دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه‌های گوناگون می‌باشد.

هرچه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله گرفته شود، اهمیت پرداختن به موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت تبیین دستاوردها و پیش‌رفت‌های جمهوری اسلامی بیش‌تر می‌شود.

یکی از اهداف راهبردی دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب و جمهوری اسلامی، ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه و به‌ویژه در نسل جوان نسبت به آینده از طریق سیاه‌نمایی، بزرگ کردن مشکلات، زیر سؤال بردن و یا کم‌ارزش جلوه دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادن نظام دینی است.

دشمنان تلاش می‌کنند تا از طریق قدرت رسانه‌ای خود، جلوی درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی از سوی جوانان ایرانی را گرفته و با نوع واقعیت‌پنداری برای آنان، در پشتوانه‌های مردمی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی خلل وارد سازند.

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید، در دهه پنجم و در چهل و دومین سالگرد پیروزی خود نه‌تنها در برابر براندازی‌های سخت، نرم و هوشمند دشمنان مقاومت کرده، بلكه توانسته است به دستاوردهای قابل‌توجهی در عرصه‌های مختلف دست یابد.
انقلاب اسلامی با نهادینه‌کردن روح معنویت و اندیشه دینی، جلوه‌های مهمی‌در ابعاد «احياء هویت دینی»، «مردم‌سالاری دینی»، «استقلال سیاسی»، «ثبات و امنیت داخلی» و «ترویج گفتمان مقاومت» داشته است. بدون‌ ترديد جمهوری اسلامي ایران بیش از همه یک انقلاب ارزشی و فرهنگي بود كه در مقابل فرهنگ الحادی و شیطانی غرب ايستاد.

*دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران

بنابراین نخستین و باارزش‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران ورود معنویت در عرصه زندگی مردم است.
دستاورد واقعی و بزرگ دیگری که انقلاب اسلامی ایران به ارمغان آورد، استقلال سیاسی برای کشور بود. به طوری که پروفسور «اشتاین باخ» کارشناس سیاسی آلمان معتقد است، مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی، رسیدن ایران به استقلال و اعطای خودباوری به مردم این کشور بوده است.
دستاورد مهم دیگر انقلاب اسلامی، استقرار مردم‌سالاری ديني در ایران و ‌ترويج آن به‌عنوان يك الگوي حكومتي در بين كشورهاي منطقه است. مردم‌سالاری دینی، ناظر به نمونه‌ای از حکومت است که بر مشروعیت الهی، مقبولیت مردم و در چارچوب مقررات الهی استوار است. بنابراین آنچه نظام جمهوري اسلامي را از ساير نظام‌های سياسي در جهان ممتاز و برجسته می‌سازد دستيابي به حكومتي مردم‌سالار توأم با آموزه‌های ديني در سایه رهبری تحت عنوان ولایت‌فقیه است.
یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی امنیت و ثبات داخلی است. قدرت‏های متخاصم طی چهار دهه گذشته سعی کردند به ‌اشکال مختلف ازجمله حمایت از سازمان‌های  ‌تروریستی، ایجاد و گسترش نافرمانی مدنی، ایجاد اعتراضات و آشوب‌های خیابانی و... جمهوری اسلامی ایران را با ناامنی داخلی مواجه سازند، اما امروز جمهوری اسلامی ایران امن‌ترین کشور در ناامن‌ترین منطقه جهان است.
یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی، تولید گفتمان مقاومت در منطقه غرب آسیا است. سیاستمداران جهان حتی دشمنان نظام جمهوری اسلامی به قدرت الهام‌بخش و اقتدار منطقه‌ای و جهانی ایران در ابعاد اسلامی، هویتی و تمدنی اذعان دارند. انقلاب اسلامی یک اندیشه‌ نو را در قالب گفتمان مقاومت تولید کرد. حزب‌الله در لبنان، گروه‌های مقاومت در فلسطین، حشدالشعبی در عراق، انصارالله در یمن، قوات‌الوطنی در سوریه از مهم‌ترین گروه‌های مقاومت در منطقه غرب آسیا هستند که با الهام از انقلاب اسلامی ایران تشکیل شده و امروز در زمره بازیگران تأثیرگذار منطقه‌ای محسوب می‌شوند.
در کنار دستاوردهای ذکر شده، جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته به پیشرفت‌های چشم‌گیری دست ‌یافته است.

در حوزه سلامت، ایران رتبه هفتم رشد امید به زندگی از سال 1960 تا 2017 (امید به زندگی در سال 1960: 45 سال و در سال 2017: 76 سال) را داشته است. امروز جمهوری اسلامی ایران در ردیف 10 کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان قرار دارد.

 در حوزه انرژی، ایران رتبه دوم شاخص توسعه انرژی (EDI)، در تولید نفت رتبه سوم، در تولید برق رتبه پانزدهم و در تولید بنزین رتبه شانزدهم جهان را دارد.

در حوزه فناوری ارتباطات، ایران با قریب به 50 میلیون کاربری که دسترسی به اینترنت دارند رتبه 17 جهانی را دارد. همچنین بنابر اظهارنظر موسسه فوترون، ایران یکی از 15 کشور از نظر توسعه فناوری فضایی است.

در عرصه هسته‌ای، ایران جزو 13 کشور دارای چرخه کامل سوخت هسته‌ای و جزو 14 کشوری است که توانایی غنی‌سازی اورانیوم را دارد. در فناوری تولید سلول‌های بنیادین، ایران رتبه دوم جهانی را دارد. در قدرت نظامی بنابر معیارهای Global Firepower (GFP) ایران رتبه سیزدهم جهان را دارد.

*توان بازدارندگی نظامی بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی
یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در 42 سال گذشته دستیابی به توان بازدارندگی دفاعی بالا است که رزمایش‌های اخیر نیروهای مسلح جلوه این قدرت بازدارندگی بود.

تارنمای روزنامه آمریکایی نیویورک‌پست طی گزارشی عنوان کرد: «ایران یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های موشکی خاورمیانه را دارد و به آن به‌عنوان عامل بازدارنده و اقدام متقابل در برابر اقدامات آمریکا و دیگر دشمنانش در صورت وقوع جنگ نگاه می‌کند.»
لازم به یادآوری است که انقلاب اسلامی در 42 سال گذشته در یک وضعیت عادی و محیط ژئوپلیتیکی آرام به این دستاوردها دست نیافته است.

انقلاب اسلامی در 42 سال گذشته با اقدام‌هایی از قبیل تجزیه‌طلبی، ‌ترور، جنگ هشت‌ساله، تحریم‌ها و فشارهای سیاسی درهم‌آمیخته رو‌به‌رو بوده است.

*دشمنی دیرینه آمریکا با ایران
اگر عملکرد آمریکا را از سال ۳۲ تا سال ۵۷ مرور کنیم، این حقیقت آشکار می شود که آمریکا در تمام سختی ها، تبعیدها، شکنجه‌ها، اعدام‌ها، چپاول‌ها، غارت‌ها، فاجعه‌ها در طول این ۲۵ سال، مستقیم و غیر مستقیم نقش داشته است.

در حقیقت «طرف قضیه اگرچه حکومت ظالم طاغوت و حکومت پهلوی بود، اما آمریکائی‌ها پشت سر این حکومت قرار داشتند؛ آنها بودند که آن را تقویت میکردند و به وسیله‌ی او بر همه‌ی امور کشور ما مسلط شده بودند.»

*راز اصلی دشمنی آمریکا با ملت ایران

رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کرده اند که «علّت مخالفت با نظام جمهوری اسلامی این است که جمهوری اسلامی آمد دستِ سلطه‌ی آمریکایی را از کشور کوتاه کرد؛ همه‌ی مسئله این است... اینها نوکر لازم دارند؛ جمهوری اسلامی عزّت خود را به رخ اینها کشیده و اینها نمیتوانند تحمّل کنند.»
*بیانیه گام دوم انقلاب، مسیری برای نابودی همیشگی استکبار

حال امروز ملت همیشه در صحنه ایران، با اهتمام برای عمل به توصیه های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، ثابت می کنند که برا ساختن تمدن نوین اسلامی استوار خواهند بود.

«فاطمه حیدری»

انتهای پیام/ح

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه
 • ۱۴۰۰/۲/۱۸
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۹ درجه
 • کمترین دما : ۸ درجه
 • بیشترین دما : ۱۷ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۴۰
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۱۶
 • اذان ظهر : ۱۳:۱۳
 • غروب آفتاب : ۲۰:۰۹
 • اذان مغرب : ۲۰:۲۹
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۲۴