کد خبر: ۳۰۹۹
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۰:۴۴ ]

رئیس کانون وکلای دادگستری استان زنجان گفت: افزایش تعداد وکلا، خود موجب فساد است چرا که اگر وکیلی نتواند تامین معیشت کند، دعوا تراشی شده و فضای دلالی در خارج از محکمه توسعه پیدا می‌کند.

به گزارش نه وار نیوز; مهدی خلیلی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ضمن گرامیداشت هفتم اسفند ماه، روز وکیل و روز استقلال کانون وکلای دادگستری، اظهار داشت: این روز یک مناسبت تقویمی بی معنا نبوده و مناسبتی ارزشمند محسوب می شود که با حقوق ملت عجین است، به همین مناسبت باید این جشن بزرگ را به مردم و مدافعان بی دفاع تبریک بگوییم.

وی با بیان اینکه 68 سال از روز استقلال کانون وکلا می‌گذرد، اضافه کرد: در مقوله وکالت سه دوره تاریخی شامل نظام دادگستری نوین، دوره وکالت مدنی و دوره تصویب قانون وکالت مطرح است.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان زنجان با اشاره به اینکه در این دوره هم وکیل در فعالیت های خود مستقل نیست اما در هفتم اسفندماه سال 1331 استقلال کانون وکلا به رسمیت شناخته شد، افزود: اکنون 68 سال است که جامعه وکالت استقلال دارد.

وی با بیان اینکه برخی ها به غلط اینگونه تبلیغ می کنند که وکلا استقلال از حاکمیت را دنبال می کنند اما این مطلقا غلط است و هدف ما استقلال حرفه ای و استقلال دادرسی است، ادامه داد: خود انتظامی و خود بسندگی و عدم وابستگی به دولت از اهداف ماست.

خلیلی با بیان اینکه وکیل مستقل وکیلی است که بدون دغدغه نسبت به آینده شغلی خود و حتی در تقابل با دولت از حقوق مردم دفاع کند و این استقلال لازمه دفاع از مردم و دادرسی عادلانه است، یادآور شد: در قانون اساسی ما اصل 34 و اصل 35 به حق دادرسی عادلانه و حق داشتن وکیل اشاره دارد.

وی با اشاره به اینکه دادرسی عادلانه بدون حضور وکیل دادگستری اساسا محقق نخواهد شد، بیان داشت: حق داشتن وکیل دادگستری از حقوق اساسی ملت است و حساسیت کانون های وکلای دادگستری هم در زمینه استقلال به همین دلیل است.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان با بیان اینکه وکالت امری صرفا مادی و مالی نیست بلکه آن را عجین با حقوق ملت می دانیم، افزود: استقلال جوهر ذاتی وکالت به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه 68 سال از تصویب لایحه استقلال کانون وکلا می‌گذرد و کانون های وکلا کارنامه درخشان و قابل دفاعی هم دارند، گفت: با این همه سال ها است که کانون های وکلا در آماج هجمه ها قرار گرفته اند و هر دوره با اسم رمز مشخصی که حقوق ملت را نشانه می گیرد، دنبال می شوند.

خلیلی با بیان اینکه برداشتن ظرفیت پذیرش وکلا، کمبود تعداد وکلا و بالا بودن پرونده های قضایی، توسعه موسسه های حقوقی و ... اقداماتی است که با هدف از بین بردن استقلال کانون وکلا انجام شده است، ادامه داد: فضای بدی که صدا و سیما در قالب برنامه های مختلف ایجاد کرده است با همین هدف است.

وی با اشاره به اینکه برخی از رسانه ها هم به این اهداف دامن می زنند، گفت: امیدواریم نگاه ها به این مقوله عوض شود.

این مسئول با اشاره به طرح های اخیر مجلس شورای اسلامی به ویژه مصوبه تلقی شدن شغل وکالت به عنوان کسب و کار، نیز به نوعی در همین راستا است، تصریح کرد: طرح استفاده از نماینده های حقوقی در بنگاه های خصوصی از دیگر برنامه های مجلس به شمار می رود که ورشکستی برخی از واحدها، گران بودن حق الوکاله و ... مقدماتی است که برای این طرح مطرح می شود.

وی با تاکید بر اینکه کانون های وکلای دادگستری آماده عقد تفاهم نامه با سازمان صمت استان زنجان است تا هر بنگاه اقتصادی که نیازمند خدمات ما است، کانون وکلا خدمات مشاوره ای انجام دهد، اما هیچ بنگاهی به دلیل نداشتن وکیل یا مشاور حقوقی ورشکست نمی شود و این خلأ وجود ندارد.

خلیلی با بیان اینکه کانون های وکلای دادگستری به عنوان یک نهاد مدنی، سال ها است که درگیر هجمه هایی است که بدون هیچ منطقی متوجه کانون ها است، گفت: بیشتر تمرکز ما به سمت این هجمه ها در راستای حفظ حیاتمان می رود و از رسالت واقعی که دفاع از مردم است دور می شویم.

وی با اشاره به اینکه کانون وکلای دادگستری به عنوان یک نهاد مدنی، یک رسالت اجتماعی با عنوان پاسداری حقوق اجتماعی مردم دارد، افزود: با همین نگاه فعالیت های معاضدتی ما صورت می گیرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان با بیان اینکه کانون های وکلای دادگستری به رایگان خدمات معاضدتی را انجام می دهند، اضافه کرد: تعداد وکالت های معاضدتی بسیار فراتر از تکالیف قانونی وکلا است.

وی با اشاره به اینکه در قالب تفاهم نامه های مختلف با انجمن های خیریه، سازمان زندان ها و اقدامات تامینی، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی و ... خدمات مشاوره ای و سایر خدمات ارائه می شود، اظهار کرد: شرایطی فراهم شده که زندانیان از خدمات رایگان بهره مند شوند.

خیلی با بیان اینکه نگاه جامعه نسبت به جامعه وکلا در برخی مواقع اگاهانه نیست، افزود: وکالت، کاری کاملا تخصصی بوده و پیچیدگی های خاصی دارد بنابراین فرهنگ سازی وکالت یکی از وظایفی است که متوجه مسئولان بوده و اصحاب رسانه نیز می توانند مردم را با این مساله آشنا کنند تا قبل از اعمال حقوقی، با مشاوره حقوقی مانع بروز مشکلات شوند.

وی با بیان اینکه باید مراجعه مردم به وکلای دادگستری برای انجام امور حقوقی تبدیل به فرهنگ شود، ادامه داد: نگاه مردم نسبت به مقوله وکالت به عنوان یک مقوله مادی صرف درست نبوده و با وجود اینکه وکالت حرفه است و هدف وکلا انجام رسالت و دفاع از مردم است.

این مسئول وی با اشاره به اینکه استقبال جوانان با همان نگاه مادی به عرصه وکالت و افزایش تعداد دانش آموختگان رشته حقوق، موجب شده که بسیاری از کارآموزان این رشته در حال حاضر بیکار باشند، گفت: میزان مداخله تعداد وکلا در پروندع ها، برای هر وکیل دو پرونده است که این موضوع از نظر معیشتی همکاران را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: از سویی نحوه جذب وکلا هم باید به گونه ای باشد که به هنگام وارد شدن به عرصه، معیشت وی تامین شود.

خلیلی با اشاره به سند چشم انداز قوه قضاییه، یادآور شد: بخش هایی از آن که به حوزه وکالت مربوط می شود نیاز به تغییراتی است.

وی با اشاره به اینکه در سند تحول مواردی است که کانون های وکلا در احیای آن می توانند نقش مهمی داشته باشند که از جمله آن می توان به مقوله مبارزه با فساد یا نظارت بر اجرای قانون اشاره کرد، گفت: این اهداف با آرمان های کانون های وکلا هم همخوانی داشته و کانون‌ها در این راستا می توانند گام های موثری بردارند که در این راستا باید زمینه های مشارکت با دستگاه قضا فراهم شود.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه بین 6 تا هفت میلیون پرونده در دستگاه قضایی وجود دارد که کمتر از 15 درصد از پرونده ها وکیل دارند، افزود: اما صرف اینکه کسی دانش آموخته حقوق هست نمی تواند بدون احراز قابلیت های لازم وارد عرصه وکالت شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش تعداد وکلا، خود موجب فساد است چرا که اگر وکیلی نتواند تامین معیشت کند، دعوا تراشی شده و فضای دلالی در خارج از محکمه توسعه پیدا می‌کند، ادامه داد: عمدتا فضای دلالی را موسسات حقوقی مباشرت می کنند و اکثرا وکلای کم کار جذب این موسسات غیر قانونی می شوند.

خلیلی با اشاره به اینکه کارآموزان ما گاهی حتی در طول 18 ماه، یک پرونده هم نداشته اند، افزود: افزایش ظرفیت برای جذب وکلا کار درستی نیست.

وی با اشاره به فعالیت 550 نفر وکیل و کارآموز زیر نظر کانون وکلای استان زنجان، افزود: صدور مجوز برای بازنشستگان آسیب بزرگی به ویژه برای اشتغال جوانان است.

این مسئول با بیان اینکه نمی توان به وکالت نگاهی کسب و کاری و مادی داشت،  گفت: در این زمینه مقررات ماده یک قانون پروانه وکالت همچنان پابرجا است و در صورت تغییر باید مسائل مختلفی مد نظر باشد.

وی یادآور: 400 وکیل پایه یک در استان زنجان وجود دارند.

انتهای پیام/ح

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • چهارشنبه ۱۳ مهر ماه
 • ۱۴۰۱/۷/۱۳
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۴۹
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۵
 • غروب آفتاب : ۱۷:۵۶
 • اذان مغرب : ۱۸:۱۴
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۲۲