کد خبر: ۳۱۷۱
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۹:۱۱ ]
درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای تحریم بن سلمان، واکنش عربستان به گزارش دولت بایدن درباره قتل خاشقچی، تحریم 20 تبعه سعودی دخیل در ترور خاشقچی از سوی انگلیس، تکذیب همکاری دولت عراق با آمریکا در حمله به گروه‌های مقاومت و حمایت انگلیس از حمله آمریکا به خاک سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; گزارشگر ویژه سازمان ملل درخصوص قتل های فراقانونی از دولت جو بایدن خواسته تا تحریم هایی را علیه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در پرونده قتل جمال خاشقجی اعمال کند.

به گزارش رویترز، اگنس کامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل که رهبری تحقیقات بین المللی در مورد قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸ را به عهده داشت، از ایالات متحده خواست تا برای برقراری عدالت در مورد این پرونده اقدام به تحریم بن سلمان کند.

کالامارد پس از انتشار گزارش محرمانه سیا از دولت آمریکا خواست که دارایی های شخصی و فعالیت های بین المللی ولیعهد سعودی را هدف قرار دهد.

درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای تحریم بن سلمان|  واکنش عربستان به گزارش دولت بایدن درباره قتل خاشقچی| تحریم 20 تبعه سعودی دخیل در ترور خاشقچی از سوی انگلیس| تکذیب همکاری دولت عراق با آمریکا در حمله به گروه‌های مقاومت

محقق سازمان ملل در مورد قتل های فراقانونی و اعدام های خودسرانه ، گفت که ایالات متحده نباید به ولیعهد عربستان مصونیت در قبال دادخواست های مدنی بدهد و همچنین از دولت ریاض خواست که درباره جزئیات قتل خاشقجی در کنسولگری این کشور شفاف سازی کند.

این اظهارات کالامارد پس از آن ایراد شد که جمعه دفتر اطلاعات ملی ایالات متحده خلاصه ای از گزارش سیا را منتشر کرد که محتوای آن تاکید دارد محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان با ربودن یا کشتن خاشقجی موافقت کرده است.

ریاض در واکنش به گزارش سیا مدعی شده این گزارش "به هیچ وجه قابل قبول نیست و شامل مجموعه ای از اطلاعات نادرست و سایر نتیجه گیری های غیرواقعی است."

 واکنش عربستان به گزارش دولت بایدن درباره قتل خاشقچی

وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای به گزارش سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» که در آن ولی‌عهد سعودی به عنوان عامل ربوده شدن و قتل جمال خاشقچی معرفی شده است، واکنش نشان داد.

وزارت خارجه سعودی اعلام کرد: «قاطعانه آنچه را که در گزارش سازمان سیا درباره قتل خاشقچی که حاوی نتیجه‌گیری‌های نادرست و تفسیرات اهانت‌آمیز علیه رهبری سعودی است، رد می‌کنیم».

در بیانیه آمده است: «عربستان جنایت قتل خاشچقی را محکوم کرد و تدابیر لازم برای تضمین عدم تکراری چنین رویدادی اتخاذ کرده است».

وزارت خارجه عربستان افزود: «جای تأسف دارد که چنین گزارشی از آمریکا صادر شود و حاوی نتایج اشتباه و غیر قابل قبول باشد».

دولت سعودی تصریح کرد: « دستگاه قضایی احکام خود در حق مرتکبان قتل را صادر کرده است که با استقبال خانواده خاشقچی روبرو شد. ریاض هر اقدامی که به رهبری و حاکمیت و استقلال دستگاه قضایی آن ضربه بزند، بر نخواهد تابید».

وزارت خارجه سعودی در پایان بیانیه تأکید کرد که «روابط و همکاری عربستان و آمریکا قوی و مستحکم است».

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز جمعه در گزارشی درباره ترور جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود اعلام کرد که محمد بن سلمان ولیعهد پادشاه عربستان سعودی با «ربودن» یا «قتل» جمال خاشقجی در استانبول موافقت کرده بود.

خاشقجی در اکتبر 2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می‌کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

تحریم 20 تبعه سعودی دخیل در ترور خاشقچی از سوی انگلیس

وزارت خارجه انگلیس در واکنش به انتشار گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا درباره ترور «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی اعلام کرد: «انگلیس همواره درباره این موضوع شفاف بوده که قتل خاشقچی یک جنایت وحشتناک بود.»

وزارت خارجه انگلیس اضافه کرد: «ما خواستار تحقیقی شفاف و معتبر بوده تا کسانی که مسئول بودند مورد بازخواست قرار گرفته و انگلیس ۲۰ تبعه سعودی را که در این قتل دست داشتند تحریم کرده است.»

درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای تحریم بن سلمان|  واکنش عربستان به گزارش دولت بایدن درباره قتل خاشقچی| تحریم 20 تبعه سعودی دخیل در ترور خاشقچی از سوی انگلیس| تکذیب همکاری دولت عراق با آمریکا در حمله به گروه‌های مقاومت

گزارشی که دولت آمریکا درباره قتل جمال خاشقچی، منتقد سعودی منتشر کرده نشان می‌دهد این ترور با دستور مستقیم محمد بن سلمان انجام شده است.

این گزارش که دفتر اطلاعات ملی آمریکا آن را منتشر کرده می‌گوید «محمد بن سلمان» مجوز عملیاتی برای «دستگیری» یا «قتل» جمال خاشقچی را صادر کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی مجوز انجام عملیاتی در استانبول ترکیه برای دستگیری یا قتل روزنامه‌نگار سعودی، جمال خاشقچی را صادر کرد. ارزیابی ما بر این اساس قرار دارد که ولیعهد سعودی از سال ۲۰۱۷ کنترل تصمیم‌گیری‌ها در پادشاهی عربستان سعودی را به دست گرفته است.»

گزارش آمریکا تصریح دارد «ولیعهد سعودی، خاشقچی را تهدیدی مستقیم برای پادشاهی عربستان می‌دید و از اقدامات خشن برای ساکت کردن او حمایت می‌کرد.»

جمال خاشقچی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود.

خاشقچی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد.

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.

تکذیب همکاری دولت عراق با آمریکا در حمله به گروه‌های مقاومت

وزارت دفاع عراق ادعای وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در خصوص همکاری بغداد با این کشور در حمله به منطقه مرزی سوریه را تکذیب کرد.

وزارت دفاع عراق جمعه شب در واکنش به این ادعا بیانیه‌ای صادر کرد و گفت: «وزارت دفاع عراق از آنچه در اظهارات وزیر دفاع آمریکا مبنی بر تبادل اطلاعات استخباراتی با عراق قبل از هدف قرار دادن برخی از مناطق در اراضی سوریه آمده، ابراز تعجب می‌کند».

درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای تحریم بن سلمان|  واکنش عربستان به گزارش دولت بایدن درباره قتل خاشقچی| تحریم 20 تبعه سعودی دخیل در ترور خاشقچی از سوی انگلیس| تکذیب همکاری دولت عراق با آمریکا در حمله به گروه‌های مقاومت

به گزارش بغداد الیوم، در بیانیه‌ای که وزارت دفاع عراق منتشر کرده، آمده است: «ما در حین اینکه وقوع این مسئله (همکاری اطلاعاتی با آمریکا) را رد می‌کنیم، تأکید داریم که همکاری ما با نیروهای ائتلاف بین‌المللی منحصر در هدفی است که این ائتلاف برای آن به ویژه مقابله با گروه تروریستی داعش و تهدیداتی که علیه عراق داشته، تشکیل شده است و این همکاری به گونه است که حاکمیت و وحدت اراضی عراق را حفظ می کند».

وزارت دفاع آمریکا بامداد جمعه اعلام کرد ارتش این کشور به دستور «جو بایدن» مواضع متعلق به گروه‌های مقاومت را در شرق سوریه بمباران کرده است.

پیش از تأیید این خبر توسط پنتاگون ابتدا خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام مطلع مدعی شد آمریکا به مواضعی که گفته می‌شود متعلق به نیروهای هم‌پیمان با ایران در سوریه بوده‌اند حمله کرده است.

کانال تلگرامی «صابرین‌نیوز»، نزدیک به گروه‌های مقاومت هم گزارش داد هواپیمای آمریکایی بین «ابوکمال» و «القائم» در مرز سوریه و عراق را هدف قرار داد.

طبق گزارش این رسانه، گزارش‌های اولیه از به شهادت رسیدن یک نفر و زخمی‌شدن چند نفر دیگر حکایت دارد. صابرین‌نیوز همچنین نوشت آمریکا یک ساختمان خالی و نقطه دیگری را که متعلق به گروه‌های مقاومت بوده هدف قرار داد که به شهادت یک نفر و جراحت‌های جزئی چند نفر دیگر منجر شد.

بعد از این گزارش‌ها، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد ارتش آمریکا به دستور جو بایدن مواضعی را در شرق سوریه بمباران کرد.

حمایت انگلیس از حمله آمریکا به خاک سوریه

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس روز جمعه اقدام آمریکا در نقض منشور ملل متحد مبنی بر لزوم پرهیز از تجاوز به خاک یک کشور مستقل را تأیید کرد.

وزیر خارجه انگلیس در این باره نوشت: انگلیس از پاسخ هدفمند آمریکا علیه گروه‌های شبه‌نظامی که پایگاه‌های ائتلاف (به سرکردگی آمریکا) را در تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی در منطقه مورد هدف قرار می‌دهند، حمایت می‌کند.

درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای تحریم بن سلمان|  واکنش عربستان به گزارش دولت بایدن درباره قتل خاشقچی| تحریم 20 تبعه سعودی دخیل در ترور خاشقچی از سوی انگلیس| تکذیب همکاری دولت عراق با آمریکا در حمله به گروه‌های مقاومت

«دومینیک راب» در ادامه اضافه کرد: ما تهدید شبه‌نظامیان را تایید می‌کنیم و با آمریکا برای همکاری با شرکا به منظور کاهش تنش از موقعیت موجود هم هدف هستیم.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۲۱ مرداد ماه
 • ۱۴۰۱/۵/۲۱
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۵۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۰
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۱
 • غروب آفتاب : ۲۰:۱۲
 • اذان مغرب : ۲۰:۳۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۳