کد خبر: ۳۱۷۹
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۰:۴۹ ]
سایه سنگین غفلت و رهاشدگی بر بازار زنجان مساله ای است که این روزها بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می خورد است، غفلتی که چهره شهر را زشت و بسیاری از واحدهای صنفی را ناراضی کرده و حتی عاملی بر شیوع ویروس کرونا می شود.

به گزارش نه وار نیوز; از بهمن ماه سال گذشته، کرونا، ویروس منحوسی که همچون میهمان ناخوانده ای وارد کشور شده و پس از گذشت یک سال سخت، هنوز هم زندگی مردم به ویژه سلامت و معیشت آنها را تحت تاثیر قرار داده است و گویی فعلا خیال رفتن هم ندارد.

طی اسفندماه سال گذشته متاسفانه تعطیلی اصناف و کسادی بازار شب عید موجب مشکلات اقتصادی برای بسیاری از کسب و کارها شد، اما امسال اصناف و مغازه داران در شهرهای زرد و آبی با امید و تلاش فراوان سعی دارند که شور و نشاط را با رعایت پروتکل های بهداشتی به بازار زنجان بازگردانند.

وجود بازارچه های کوچک همچون جمعه بازار و پنج شنبه بازار نیز از جمله مکان هایی بود که قبل از شیوع کرونا، حال و هوایی به بازار شب عید بخشیده و پذیرای مردم بود.

اما شیوع ویروس کرونا و دستورالعمل ستاد مبارزه با این ویروس منحوس مبنی بر تعطیلی این بازارهای سامان یافته دست فروشان، عاملی شده که این دست فروشان در خیابان های مختلف به ویژه مهم مرکز شهر بساطشان را گشوده و کسب درآمد کنند.

این روزها خیابان های شهر زنجان با هجوم تعداد زیادی از دست فروشانی مواجه است که کرونا طی این یک سال نانشان را آجر کرده است اما آنچه که در این میان به چشم می خورد غفلت مسئولان و عدم نظارت بر شیوه فعالیت این افراد و تجمعات دورشان است که علاوه بر شلوغی و بی نظمی در سطح شهر می توانند عامل انتشار ویروس منحوس کرونا نیز باشند.  

دست فروشانی که حتی بسیاری از آنها ماسکی بر صورت ندارند و خود فروشنده ماسک هستند! به جرات می توان گفت که جای ناظران بهداشتی در سطح خیابان های شهر زنجان خالی است و گویی مسئولان پشت تریبون ها و از روی کرسی هایشان اینبار حتی مساله ای به این مهمی را هم ندیده اند تا نطقی هر چند کوتاه در این باره ارائه کنند.

*افزایش تعداد دست فروشان در هسته مرکزی زنجان نگران کننده است

حبیب ملایی یگانه، شهردار زنجان در جلسه علنی شورای شهر به مشکلات ایجاد شده توسط دستفروشان در پیاده‌روهای شهر زنجان اشاره کرد و گفت: تقاضای اعضای شورا مبنی بر ساماندهی دست فروشانی که ایجاد سد معبر کرده‌اند درست است و در همین رابطه جلسه‌ای با اعضای شهرداری و شهرداران مناطق انجام گرفته است؛ متاسفانه طبق بازدیدهای میدانی به عمل آمده شاهد افزایش دست فروشان همزمان با شیوع کرونای انگلیسی هستیم و قطعا باید با سد معبر مقابله کنیم.

وی گفت: متاسفانه مسئولان ستاد ملی کرونا اجازه و بازگشایی و استفاده از جمعه بازار را ندادند چرا که اگر جمعه بازار بازگشایی می‌شد بسیاری از‌ دست‌فروشان اکنون در پیاده‌روها حضور نداشتند.

شهردار زنجان افزود: برای کنترل دست‌فروشان مستلزم همکاری و هماهنگی سایر نهادها از جمله نیروی انتظامی هستیم ولی متاسفانه همکاری ناجا با شهرداری بسیار ضعیف است.

*مردم به خاطر ترس از کرونا از محصولات دست فروشان استقبال نمی‌کنند

در این رابطه خبرنگار نه وار نیوز با یکی از دست فروشانی که یازده ساله بود به گفت و گو نشست و دلیل حضورش در این شلوغی ها و خطری که وی را تهدید می کند، گفت.

علی با بیان اینکه سه سال است در میدان انقلاب زنجان دستمال کاغذی می فروشد، گفت: این کار برای تامین هزینه های خانواده اش کمک بسیار بزرگی است و افتخار می کند با کار و تلاش روزی حلال به دست می آورد و آرزو می کند هرگز به کرونا مبتلا نشود چرا که پدر بیمارش قادر به تامین هزینه ها نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه کرونا کسب و کار آنها را کساد کرده است، افزود: از زمانی که زنجان به فهرست شهرهای زرد پیوسته، آنها دوباره کار را آغاز کرده اند اما باز هم همچون سابق مشتری ندارند.

این دست فروش نوجوان ادامه داد: زمان هایی که جمعه بازار فعال بود ما در آنجا بساط می کردیم و قبل از کرونا در روزهای وسط هفته نیز سعی می کردیم در اتوبوس های شلوغ محصولات خود را عرضه کنیم اما شیوع کرونا سفره اجازه فعالیت نداد.

امسال هم کرونا این مهمان ناخوانده لبخند را حتی از دست‌فروشان شهر گرفته و نگرانی ناشی از فروش محصولاتشان در چشمان آنها موج می زند. اما نمی توان نگرانی شیوع این ویروس را در شهر آن هم با وجود ویروس جهش یافته نادیده گرفت و امیدوار هستیم مسئولان شهری گامی در راستای ساماندهی دست فروشان بردارند.

انتهای پیام/ح

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۱۴ بهمن ماه
 • ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۸
 • اذان ظهر : ۱۲:۳۰
 • غروب آفتاب : ۱۷:۴۲
 • اذان مغرب : ۱۸:۰۲
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۶