طلا در آخرین روز از معاملات هفتگی بازار جهانی به زیر مرز ۱۷۵۰ دلاری سقوط کرد تا همچنان روزهای تیره فلز زرد ادامه داشته باشد؛ با ثبت معاملات دیروز، طلا دومین هفته نزولی خود را به ثبت رساند تا در آستانه ثبت دومین بازدهی ماهانه منفی در آغاز سال ۲۰۲۱ قرار بگیرد.

این در حالی است که طلا با ثبت بازدهی مثبت ۷/ ۶ درصدی در آخرین ماه از سال گذشته میلادی، امیدواری‌ها را برای سالی صعودی برای این فلز افزایش داده بود اما سقوط قیمت در ماه‌های ژانویه و فوریه سبب شد تا اکنون قیمت طلا به مقدار ابتدای ماه دسامبر بازگردد.

مهم‌ترین عامل ریزش ارزش طلا در هفته‌های اخیر افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری در آمریکا بوده که سبب افزایش هزینه‌فرصت نگهداری این فلز ارزشمند شده است. نرخ بازدهی اوراق با سررسید ۱۰ ساله در آمریکا روز گذشته در حوالی مرز ۵/ ۱ درصدی در حال نوسان بود در حالی که فدرال رزرو توانسته بود با اقدامات انبساطی خود برای حدود یک سال نرخ بازدهی این اوراق را زیر مرز یک درصد نگه دارد.

اما با آغاز فرآیند واکسیناسیون در اکثر نقاط جهان و بهبود چشم‌انداز اقتصادی، نرخ بازدهی این اوراق افزایش پیدا کرد. نرخ بازدهی اوراق ۱۰ ساله فقط در ماه فوریه بیش از ۳۶ درصد افزایش پیدا کرده است. میزان نرخ بازدهی اوراق هم‌اکنون در بالاترین سطح یک‌ساله خود قرار دارد. همچنین آمارها نشان می‌دهد مقدار دارایی بزرگ‌ترین صندوق قابل معامله در بورس با پشتوانه طلا در روزهای گذشته در پایین‌ترین میزان خود از ماه مه ‌۲۰۲۰ قرار گرفته است.

انتهای پیام/ع