کد خبر: ۳۱۸۹
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۶:۵۸ ]
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: 2 هزار و ۵۰۰ کارت بازرگانی واحدهای غیرتولیدی که ارز حاصل از صادرات خود را بازنگرداندند در شهریورماه تعلیق شد.

به گزارش نه وار نیوز; احسان قمری شامگاه شنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان زنجان گفت: ایفای تعهدات ارزی که روند نزولی داشت برطرف و در زمان حاضر ۶۷ درصد تعهدات ارزی صادرکنندگان ایفا شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 2 هزار و ۲۰۰ صادر کننده در کشور ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را که رقمی بیش از ۱۶ میلیارد یورو بود را به چرخه اقتصادی کشور بازگرداندند، اظهار کرد: وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت، تسهیل و تسریع ایفای تعهدات ارزی است.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ما به هیچ عنوان کارت بازرگانی هیچ واحد تولیدی را تعلیق نکردیم، گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت همه صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند.

وی با بیان اینکه 2 هزار و ۵۰۰ کارت بازرگانی واحدهای غیرتولیدی که ارزشان را برنگرداندند در شهریورماه تعلیق شد، ابراز داشت: تاکنون نیز با بازگرداندن ارز در سقف اعلام شده یک هزار و ۷۵۰ کارت بازرگانی رفع تعلیق شده و طی چند ماه گذشته اتفاقات خوبی در حوزه صادرات کشور افتاده است.

قمری افزود: یکی از این اتفاقات این است که نوساناتی چند ماه قبل بود، اکنون مهار شده و آرامش در بازار حاکم شده است.

وی تصریح کرد: در سال جاری کشور با دو مشکل اساسی تحریم‌های ظالمانه و شیوع کرونا روبه رو بود.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: شیوع کرونا در ۶ ماه نخست امسال صادرات را تحت الشعاع قرار داد و در اواخر سال گذشته و اوایل امسال بسیاری از مرزهای کشورهای همسایه بسته شده بود و صادرکنندگان قادر به صدور کالا نبودند.

وی تصریح کرد: همسایگی ایران با ۱۵ کشور از ظرفیت مهم است و بر اساس مطالعه‌ای که در سازمان توسعه تجارت انجام شده، میزان واردات این ۱۵ کشور، هزار و ۶۰۰ دلار است، از مجموع این حجم واردات، ما ظرفیت تولید و صادرات ۱۰۰ میلیارد دلار آن را داریم در حالی امروز به این ۱۵ کشور فقط به میزان ۲۴ میلیارد دلار کالا صادر می‌کنیم و در سال‌های آینده این ۲۴ میلیارد دلار به ۴۸ میلیارد دلار افزایش پیدا کند و در بلند مدت نیز به ۱۰۰ میلیارد دلار برسیم.

قمری افزود: از آبان امسال مسئولیت ایفای تعهدات ارزی صادر کنندگان به وزارت صنعت، معدن و تجارت بازگشته است.

وی گفت: با تلاش‌های بخش خصوصی و مدیریت بخش دولتی، اکنون می‌توانیم بگوییم که همه مرزهای کشور باز است و تجارت خارجی کشور روند طبیعی خود را طی می‌کند.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه از مهرماه امسال روند رو به نزول صادرات در ۶ ماهه ابتدای سال، کند شد، افزود: میزان کاهش ۲۶ درصدی ۶ ماهه اول به کمتر از ۱۲ درصد رسیده و تا پایان سال این روند ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/ح

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۳۰ مهر ماه
 • ۱۴۰۰/۷/۳۰
 • وضعیت جوی : نسیم
 • دمای فعلی : ۱۱ درجه
 • کمترین دما : ۲ درجه
 • بیشترین دما : ۲۷ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۰۴
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۲۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۱
 • غروب آفتاب : ۱۷:۳۲
 • اذان مغرب : ۱۷:۵۱
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۱۸