کد خبر: ۳۳۶۸
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۱۰:۰۱ ]
تردید و اماواگر بر سر بازار همچنان مسیر قطعی از پیش بینی بورس در روزهای آخر سال را غیراطمینان کرده است. پیش بینی کارشناسان از بورس 19 اسفند بر این پایه است.

به گزارش نه وار نیوز; روز میانی هفته بازار در یک وضعیت رفت و برگشت قرار گرفت؛ در حالی که از ساعت اولیه شاهد رشد تقاضا بودیم که در ادامه عرضه بر تقاضا مغلوب شد اما در راند آخر معاملات، این تقاضا بود که گوی سبقت را از عرضه ربود و در نهایت شاخص با 24 هزار واحد دوباره قد کشید. ناظران بازار با پایان یافتن ابهام ها درباره بورس و نزدیک شدن به پایان سررسید اوراق که در چند روز گذشته با فشار دولت برای تامین بودجه در روزهای آخر سال همراه شده بود، نسبت به بخث و اقبال دوباره بازار سهام امیدوار شدند.

 البته این رفتارها را نمی‌توان منطقی و در یک وضعیت قابل استمرار واکاوی کرد زیرا که رفتار بازیگران در یک سال گذشته نشان داده پُر از سیگنال‌های متناقضی بوده که به تناسب نوع رفتار و سهم بازیگران، مسیر بازار هم متفاوت بوده است. در کل آنچه از بازار مدت‌هاست فاصله گرفته، کاهش توان تحلیل در برابر توان رفتارهای هیجانی و غیرمنطقی بازیگران بوده است.

بر مبنای این تردیدهاست که تحلیلگران به دو روز گذشته خوش بین نیستند و منتظرند ببینند رفتار بورس بازان چقدر می‌تواند در این روزهای پایانی سال استقامت داشته باشد، چرا که فشار عرضه‌های بلوکی در روزهای آخر سال خود را بیشتر نشان خواهد داد.

سیگنال های متناقض

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

در مطالب قبلی اشاره گردید که بازار با فرم قوی بازاری است که اطلاعات به صورت تعدیل شده و انعکاس یافته در قیمت های سهام قابل مشاهده است. و به عبارت ساده تر گروه های مختلف با رانت اطلاعاتی نمی‌توانند انتفاع خاصی برای خود ایجاد کنند. اما وضعیت فعلی بازار متناقض فرم قوی در بازار، و یا حتی داشتن فرم خاصی است.

 

در طی روزهای اخیر شاهد معاملات حقوقی ها و خرید های حجیم در کف های مینور و ماژور بوده ایم‌. آیا این سیگنال مثبت به بازار محسوب میشود و یا حقوقی ها در راستای تعدیل فضای بازار قدم برمی‌دارند؟ آنچه واضح است سهامداران بیش از پیش نیازمند استراتژی در معاملات خود هستند‌ و باید سبدی متشکل از چندین سهم کوچک و بزرگ اختیار کنند.

خریدهای روز دوشنبه حقیقی ها و برخی حقوقی ها در زیر خط روند و حرکت مثبت شاخص در دو روز اخیر می‌توانست یک بوسه وداع به خط روند و ادامه مسیر نزولی باشد ولی با افزایش عرضه ها کمی بازار مجدد به سمت تعادل و فاز بی اعتمادی سوق داده شد و مجدد عرضه ها هیجانی شد تا جایی که سهامی که دیروز صف خرید بودند تا صفر تابلو و منفی هم تو بعضی نمادها رفتند ولی مجدد بعد از ۱ساعت با افزایش تقاضا مواجه شد و مجدد به بازه ی مثبت برگشتند.

امیدواری ما این است بعد از جابجایی حجم قابل توجه سهم ها مجدد روند صعودی به خود بگیرند و مجدد شاهد روزهای خوب بازار باشیم

در انتظار یک اتفاق

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

کولاک شاخص‌سازها در معاملات روز دوشنبه به رشد 24 هزار واحدی نماگر بازار ختم شد و به این ترتیب شاخص‌کل به مرز کانال 1.2 میلیون واحد رسید. معاملات دیروز چند نکته مهم داشت، از یک سو برخی نمادهای شاخص‌ساز و لیدر بازار به صف خرید رسیدند و علی‌رغم حجم بالای عرضه‌ها، صف خرید آن‌ها تا پایان بازار حفظ شد. گروه پالایشی با توجه به رشد قابل توجه قیمت نفت در این زمینه پیشتاز بودند.

از سوی دیگر جمع‌آوری صف فروش چندباره برخی نمادهای مطرح، امیدواری به بهبود جو کلی بورس را در معاملات روزهای آتی افزایش داد. در این راستا حجم معاملات «خساپا» بعد از مدت‌ها از مرز یک میلیارد سهام فراتر رفت و ارزش معاملات خرد نیز نسبت به روز گذشته رشد قابل توجهی داشت.

 به نظر می‌رسد تصویب بودجه 1400 و احتمال  پایان فروش اوراق بدهی دولتی و همچنین رکود بازارهای موازی باعث شده بار دیگر توجه برخی از سهامداران به سمت بازار سرمایه جلب شود. اما نباید از یاد برد که هنوز بیش از نیمی از نمادهای بازار سرمایه گرفتار صف فروش هستند. در واقع نمادهای کوچک نیاز به اعتماد و محرک‌های قوی‌تری دارند تا بتوانند به تعادل برسند.

 

از نظر تکنیکالی شاخص‌کل بورس با رشد قابل توجه روز دوشنبه به خط روند نزولی بلندمدت خود رسیده است و اگر بتواند این خط را شکسته و جایگاه خود را بالاتر از آن تثبیت کند، می‌توان به بهبود شرایط کلی بازار امیدوار شد.

پیش بینی بازار سه شنبه

احمد بزرگی | کارشناس بازار سرمایه

به روزهای آخر سال کم کم نزدیک میشویم و فقط هفت روز کاری تا آخر سال باقی مانده هستش از طرفی دولت همچنان در حال فروش اوراق و از طرفی هم سهام با قیمت های جذاب بازار رو مشغول خودش کرده؛ به طوری که حقیقی های بزرگ در این روزها کم کم شروع به خرید میکنند تا در بهار سال آینده بازده خوبی را بگیرند.

همین طور که عرض شد از روز دوشنبه به مراتب بازار بهتر  و مثبت تری رو نسبت به روز یکشنبه داشتیم؛ به گونه ای که سهام لیدر پالایشی و بانکی و شستا با صف خرید به کار خودشون پایان دادند.

 

فعلا بالا و پایین کردن شاخص توسط سهام خود دولت رخ میدهد و بقیه سهام به حال خودشان گذاشته شده است البته بازیگر سهام کوچک هم حق دارن چون دولت چند بار بهشون ضربه زده و بدعهدی کرده و تا صداقت در گفتار و رفتار دولت نبینند محتاط تر عمل میکنند.

در مورد بازار سه شنبه انتظار میرود بازار در محدوده مثبت معامله شود واگر صف های خرید سهام لیدر  قوی و پایدار باشند  انتظار دارم صف های فروش سهام کوچیک برچیده شود. لازم است سهامداران قبل از انجام خرید و یا فروش به وضعیت کلی بازار توجه ویژه داشته باشند و پس از آن دست به معامله بزنند.

پیش بینی بر آن است که پس از انسجام وضعیت کلی بازار و آرام گرفتن شاخص کل، حرکت در شاخص هموزن هم آغاز شده و سهم های کوچک خودنمایی کنند. فراموش نکنیم که پارادایم اصلی در بازار سرمایه صبر و سهامداری است، پس با صبر و تمرکز فراوان به معاملات خود باید ادامه بدهیم.

اقتصاد نیوز انتهای پیام/ع 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۲۱ مرداد ماه
 • ۱۴۰۱/۵/۲۱
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۵۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۰
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۱
 • غروب آفتاب : ۲۰:۱۲
 • اذان مغرب : ۲۰:۳۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۳