کد خبر: ۳۳۸۶
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۰۹:۳۴ ]
اعلام نخستین تحریم های دولت بایدن علیه ایران، درخواست 140 نماینده مجلس آمریکا برای گفتگوی موشکی با ایران، گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آلمان و اسرائیل درباره ایران، واکنش ترکیه به حملات علیه خاک عربستان و گفتگوی ولی‌عهد عربستان سعودی با فرستاده ویژه پوتین درباره سوریه از مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از تحریم دو مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بهانه آنچه «نقض حقوق بشر» خواند، خبر داد.

به گزارش تارنمای رسمی وزارت خارجه آمریکا، این وزارتخانه ایالات متحده شامگاه سه شنبه (به وقت واشنگتن) در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو تن از مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نامهای «علی همتیان» و «مسعود صفدری» را به دلیل آنچه «نقض حقوق بشر» می‌خواند، در فهرست تحریم‌ها گنجانده است.

«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه مدعی شد: «ما امروز در شورای حقوق بشر در ژنو، نگرانی‌های خود را بابت ادامه سوء رفتار حکومت ایران با شهروندانش از جمله بازداشت غیرمنصفانه تعداد زیادی تحت شرایط اسفناک بیان کردیم. ایالات متحده به پاسخگو ساختن افرادی که مسئول این چنین اقداماتی هستند، متعهد است. از این رو، من گنجاندن نام علی همتیان و مسعود صفدری، دو تن از مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش ۷۰۳۱ (ج) وزارت خارجه را به دلیلِ مشارکت آنها در نقض فاحش حقوق بشر اعلام می‌کنم.[طبق این تحریم جدید] ورود این افراد و بستگان درجه یک آنها به خاک ایالات متحده ممنوع می‌شود».

در بخشی دیگر از این بیانیه، وزیر خارجه ایالات متحده د ر ادامه ادعاهای خود می‌افزاید: «ما به بررسی تمام ابزارهای مناسب جهت تحمیل هزینه بر افرادی که مسئول نقض حقوق بشر و سوء رفتار در ایران هستند، ادامه خواهیم داد. ما با متحدان خود برای پاسخگو ساختن [افراد] در برابر این گونه موارد نقض [حقوق بشر] و سوء رفتار همکاری خواهیم کرد. ایالات متحده به حمایت از حقوق مردم در ایران ادامه می‌دهد و از حکومت ایران می‌خواهد که با مردم خود با رعایت شأن و احترام رفتار کند».

گفتنی است که دولت تحت اداره «جو بایدن» رئیس جمهور دموکرات ایالات متحده در شرایطی به وضع تحریم علیه این دو مقام نظامی ایران مبادرت کرد که در لفاظی‌های عوام فریبانه خود از تمایل به بازگشت به برجام و در پیش گرفتن رویه دیپلماسی برای حل تعارضات سخن می‌گوید.

درخواست 140 نماینده مجلس آمریکا برای گفتگوی موشکی با ایران

در شرایطی که دولت کنونی ایالات متحده با وجود ابراز تمایل به بازگشت به برجام عملاً از برداشتن گامی هرچند کوچک در این مسیر خودداری کرده و در عوض با اتخاذ رویکردی قلدرمآبانه و یکجانبه، ایران را به برداشتن گام نخست ملزم می‌کند، گروهی ۱۴۰ نفره و دوحزبی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای سرگشاده خطاب به «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور کاخ سفید را به اتخاذ رویکردی «فراگیرتر» در قبال ایران ترغیب کردند.

اعلام نخستین تحریم های دولت بایدن علیه ایران| درخواست 140 نماینده مجلس آمریکا برای گفتگوی موشکی با ایران| گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آلمان و اسرائیل درباره ایران| واکنش ترکیه به حملات علیه خاک عربستان

در نامه مذکور، این نمایندگان خواستار آن شدند که در صورت برگزاری مذاکره میان واشنگتن و تهران، نه تنها برنامه هسته‌ای ایران بلکه سایر موضوعات نیز مورد توجه و بررسی قرار گیرد. امضاءکنندگان این نامه سرگشاده از مقامات واشنگتن مصرانه خواستند تا به «طیفِ کاملی از تهدیدهای [ادعایی]» از سوی ایران رسیدگی شود.

در این نامه آمده است: «ما به عنوان اعضای دموکرات و جمهوریخواه از تمام طیف‌های سیاسی، در جلوگیری از [تولید] سلاح هسته‌ای توسط ایران و رسیدگی به گستره وسیعی از رفتارهای غیرقانونی ایران متحد شدیم».

گفتنی است که تاکنون، اعضای دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا در حصول یک وحدت نظر پیرامون سیاست واشنگتن در قبال تهران شکست خورده‌اند. حال ۷۰ نماینده دموکرات به همراه ۷۰ نماینده جمهوریخواه نامه‌ای را امضا کرده‌اند که در آن از «اِجماعی دوحزبی» خود بر سر طیفی از موضوعات خبر می‌دهند.

این ۱۴۰ قانونگذار آمریکایی در نامه خود تأکید کردند که هرگونه توافق جدید و احتمالی میان ایالات متحده و ایران باید در وهله اول موضوعاتی را مورد رسیدگی قرار دهد که برای مدت زمانی طولانی مایه نگرانی واشنگتن بوده است؛ موضوعاتی از قبیل: احتمال دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای، برنامه موشک بالستیک ایران، و حمایت تهران از نیروهای نیابتی مختلف در منطقه.

این در حالی است که مقامات تهران بارها به صراحت اعلام کردند از آنجا که دستیابی به جنگ افزارهای هسته‌ای خلافِ موازین شرع مقدس اسلام است، ایران درصدد کسب تسلیحات هسته‌ای نیست. تهران همچنین هرگونه تلاش برای گنجاندن بحث برنامه موشک‌های بالستیک را در هر توافقی از جمله توافق هسته‌ای رد کرده و می‌گوید که توسعه اینگونه تسلیحات راهبردی جزء حق حاکمیتی کشورهاست و اینکه بُرد موشک‌های ایران تهدیدی علیه ایالات متحده بشمار نمی‌رود.

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آلمان و اسرائیل درباره ایران 

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان و گابی اشکنازی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه به‌صورت تلفنی در خصوص موضوعات مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای گفتگو کردند.

اعلام نخستین تحریم های دولت بایدن علیه ایران| درخواست 140 نماینده مجلس آمریکا برای گفتگوی موشکی با ایران| گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آلمان و اسرائیل درباره ایران| واکنش ترکیه به حملات علیه خاک عربستان

وزارت امور خارجه آلمان در پیامی توئیتری در خصوص گفتگوی تلفنی هایکو ماس و گابی اشکنازی اعلام کرد: «وزیر امور خارجه [آلمان] هایکو ماس امروز با همتای اسرائیلی خود گابی اشکنازی درباره همکاری‌های دوجانبه در زمینه مبارزه با کرونا و همچنین در خصوص مسائل منطقه‌ای صحبت کرد. آنها در خصوص مسائل مختلف مرتبط با ایران از جمله تلاش‌های دیپلماتیک [طرف‌های برجام] برای احیای کامل برجام تبادل نظر کردند.»

واکنش ترکیه به حملات علیه خاک عربستان

ترکیه روز سه شنبه از همبستگی خود با عربستان و ایستادگی‌اش در کنار کشور "برادر" سعودی و مردم آن در مقابل حملات ارتش یمن خبر داد.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما نسبت به حملات اخیر به عربستان به ویژه حمله به بندر رأس تنوره و تاسیسات آرامکو در الدمام واقع در عربستان در هفتم مارس ۲۰۲۱ نگرانی خود را ابراز می‌داریم.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد: ما خواهان توقف هرچه سریع‌تر این حملات بوده و بهترین آرزوهای خود را برای کشور برادر عربستان و ملت آن ابراز می‌داریم.

اعلام نخستین تحریم های دولت بایدن علیه ایران| درخواست 140 نماینده مجلس آمریکا برای گفتگوی موشکی با ایران| گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آلمان و اسرائیل درباره ایران| واکنش ترکیه به حملات علیه خاک عربستان

پیشتر جنبش انصارالله یمن از انجام عملیاتی گسترده در عمق عربستان خبر داده و بر انهدام تاسیسات حیاتی و نظامی در عربستان تاکید کرده بود.

گفتگوی ولی‌عهد عربستان سعودی با فرستاده ویژه پوتین درباره سوریه

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی شامگاه سه‌شنبه در ریاض با «الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه دیدار و درباره تازه‌ترین تحولات سوریه گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی(واس)، این دیدار در حضور «عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز»، «فیصل بن فرحان بن عبدالله» و «مساعد بن محمد العیبان» که به ترتیب وزیر کشور، وزیر خارجه و وزیر مشاور و عضو هیئت دولت عربستان سعودی هستند برگزار شد.

اعلام نخستین تحریم های دولت بایدن علیه ایران| درخواست 140 نماینده مجلس آمریکا برای گفتگوی موشکی با ایران| گفتگوی تلفنی وزرای خارجه آلمان و اسرائیل درباره ایران| واکنش ترکیه به حملات علیه خاک عربستان

از طرف روسی نیز «سرگئی کوزولوف» سفر روسیه در ریاض و «سرگئی اواناسیف» نائب رئیس ستاد کل وزارت دفاع روسیه حضور داشتند.

در این دیدار روابط دو جانبه میان عربستان و روسیه و تازه‌ترین تحولات در عرصه سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

 انتهای پیام/ع

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۱۱ آذر ماه
 • ۱۴۰۰/۹/۱۱
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۶ درجه
 • کمترین دما : ۳ درجه
 • بیشترین دما : ۷ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۳۹
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۰۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۵
 • غروب آفتاب : ۱۷:۰۰
 • اذان مغرب : ۱۷:۲۱
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۲۰