کد خبر: ۳۵۲۲
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۲۸ - ۱۰:۱۲ ]
عصبانیت امارات از نتانیاهو، اتهام‌زنی مجدد شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران، حمله آمریکا به طالبان در جنوب افغانستان، گزارش سازمان ملل درباره ادامه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی و اعلام آمادگی ناتو برای همکاری با کشور‌های عربی خلیج فارس از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; امارات از بنیامین نتانیاهو که اخیرا سفر رسمی‌اش به ابوظبی را لغو کرد، عصبانی است. این سفر اولین سفر او به ابوظبی محسوب می‌شود.

 شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی، امارات از سوء استفاده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از اسم محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در تبلیغات انتخاباتی حزبش با نزدیک شدن انتخابات قانون‌گذاری در اسرائیل خشمگین است.

نتانیاهو روز دوشنبه گفته محمد بن زاید قصد سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد شکِلی (۱۲ میلیون دلاری) در اسرائیل دارد.

عصبانیت امارات از نتانیاهو| اتهام‌زنی مجدد شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران| حمله آمریکا به طالبان در جنوب افغانستان| گزارش سازمان ملل درباره ادامه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی| اعلام آمادگی ناتو برای همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس

او افزود: نتانیاهو مدعی شد، ولیعهد ابوظبی به او اطلاع داده که می‌خواهد شریکی در پروژه‌هایی باشد که به تقویت اقتصاد اسرائیل بعد از کرونا بینجامد.

اما وارد کردن نام محمد بن زاید در کمپین تبلیغات انتخاباتی نتانیاهو به مذاق ابوظبی خوش نیامده، به طوری که انور قرقاش، مشاور رئیس امارات امروز در این باره توییت کرد.

قرقاش افزود، از نظر امارات هدف از توافقات ابراهیم، ایجاد اساس استراتژیک قوی برای تقویت صلح و شکوفایی با اسرائیل و در کل منطقه است.

او اضافه کرد: امارات نه الان و نه هیچ وقتی در هیچ عملیات انتخاباتی داخلی اسرائیل مشارکت نمی‌کند.

شبکه ۱۲ اسرائیل افزود، مساله به این توییت ختم نمی‌شود و در پشت پرده عناصری در امارات با خشم و ناامیدی خود از سوءاستفاده نتانیاهو از اسم بن زاید در کمپین انتخاباتی‌اش صحبت می‌کنند.

این شبکه تاکید کرد: امارات خودش با دیدن اظهارات نتانیاهو درباره داوطلب بودن بن زاید در سرمایه‌گذاری اسرائیل غافلگیر و عصبانی شد و افزود، به هیچ وجه نمی‌خواهد خدمتی به هیچ یک از قطب‌های اسرائیل کرده و وارد رقابت سیاسی در اسرائیل شود.

پیشتر نتانیاهو در واکنش به این‌که فردا (پنج‌شنبه) به امارات می‌رود، تاکید کرد، قبل از انتخابات ۲۳ مارس به امارات نخواهد رفت.

نتانیاهو برای بار سوم سفرش به امارات را این بار به دلیل مخالفت امان با عبور هواپیمایش از حریم هوایی این کشور لغو کرد.

اتهام‌زنی مجدد شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

وزرای خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، امارات، بحرین، عمان، قطر، کویت) در یکصد و چهل و هفتمین دور نشست این شورا در ریاض شرکت کردند.

این نشست به ریاست «عبداللطیف بن راشد الزیانی» وزیر خارجه بحرین و رئیس دوره‌ای شورای وزارتی شورای همکاری خلیج فارس و با حضور «خلیفه شاهین المرر» وزیر مشاور امارات، «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی، «بدر بن حمد بن حمود البوسعیدی» وزیر خارجه عمان، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر و «احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر خارجه کویت برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در این نشست به بررسی تحولات منطقه از جمله یمن، سوریه و فلسطین پرداختند و در پایان نشست نیز بیانیه‌ای صادر شد که در آن بر ضرورت گسترش همکاری نظامی بین اعضای شورا تأکید شده و آمده است که امنیت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، جزئی جدایی‌ناپذیر از یکدیگر هستند.

عصبانیت امارات از نتانیاهو| اتهام‌زنی مجدد شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران| حمله آمریکا به طالبان در جنوب افغانستان| گزارش سازمان ملل درباره ادامه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی| اعلام آمادگی ناتو برای همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس

در این بیانیه که توسط «نایف الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس قرائت شد، بر پایبندی همه کشورها به مصوبات اجلاس العُلا و ضرورت همکاری در زمینه‌های اشتغال و امنیت غذایی تأکید شده است.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه با اشاره به تحولات نظامی در یمن، ایران را به اجرای اقدامات برای برهم زدن ثبات در منطقه متهم و ادعا کردند: «کشورهای عضو شورا از تمامی اقدامات عربستان سعودی برای تضمین امنیت و حفظ منافع خود حمایت می‌کنند؛ همچنانکه ایران نیز همچنان از شبه‌نظامیان مسلح حمایت و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.»

شورای همکاری خلیج فارس همچنین بر حمایت از دولت مستعفی یمن به بهانه پایان دادن به بحران یمن تأکید کرده و جنبش انصارالله را به حمله به غیرنظامیان در مأرب متهم کردند.

طبق گزارش وبگاه «الخلیج اونلاین»، شورای همکاری خلیج فارس همچنین انصارالله یمن را به مانع‌تراشی برای دستیابی به نفت‌کش «صافر» در سواحل یمن متهم کرده و خواستار دسترسی به این نفت‌کش به منظور اجتناب از وقوع فاجعه زیست‌محیطی در دریای سرخ شده است.

شورای همکاری خلیج فارس همچنین ایران را به قاچاق سلاح برای انصارالله یمن متهم کرد و افزود که «هر گونه مذاکرات آتی با تهران باید موشک‌های بالستیک و برنامه هسته‌ای ایران را شامل شود.»

در این بیانیه بر مخالفت شورای همکاری خلیج فارس با آنچه اشغال جزایر سه‌گانه توسط ایران خوانده شد، تأکید شده و آمده است که تمامی اقدامات ایران درباره این جزایر باطل است.

حمله آمریکا به طالبان در جنوب افغانستان

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان اعلام کردند در جریان ۴۸ ساعت گذشته مواضع طالبان در شهرستان‌های ژری و سپین‌بولدک قندهار را بمباران کرده‌اند.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی و خارجی روز چهارشنبه، بیست‌وهفتم حوت در توییتی نوشت که این حمله بر شبه نظامیانی انجام شده که بر مواضع نیروهای امنیتی افغانستان حملات تهاجمی را صورت می‌دادند.

عصبانیت امارات از نتانیاهو| اتهام‌زنی مجدد شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران| حمله آمریکا به طالبان در جنوب افغانستان| گزارش سازمان ملل درباره ادامه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی| اعلام آمادگی ناتو برای همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس

سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گفته است که براساس توافق‌نامه دوحه، از نیروهای امنیتی افغانستان دفاع می‌کنند.

وی هر نوع ادعا از سوی طالبان را بی‌اساس خواند.

همزمان با این حمله، طالبان نیز اعلام کرد که حمله نیروهای آمریکایی به مواضع طالبان در قندهار، که منجر به کشته شدن چندین عضو این گروه شده، نقض توافق دوحه است.

گزارش سازمان ملل درباره ادامه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی

کمیته کارشناسان لیبی در سازمان ملل از نقض ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی و تداوم آن توسط برخی کشورها از جمله، امارات، روسیه و ترکیه پرده برداشت.

به گزارش العربی الجدید، کمیته کارشناسان لیبی در سازمان ملل با ارائه گزارشی به سازمان ملل اعلام کرد که برخی کشورها قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و به ارسال سلاح و نیرو به لیبی ادامه می‌دهند.

در این گزارش ۵۵۵ صفحه‌ای آمده که تحریم تسلیحاتی لیبی کاملاً بی‌اثر است و تخلفاتی که توسط کشورهای حامی طرف‌های درگیر در لیبی انجام شده، کاملاً فاحش و آشکار است و این کشورها اقدامات تحریم را کاملاً نادیده می‌گیرند.

عصبانیت امارات از نتانیاهو| اتهام‌زنی مجدد شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران| حمله آمریکا به طالبان در جنوب افغانستان| گزارش سازمان ملل درباره ادامه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی| اعلام آمادگی ناتو برای همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس

طبق این گزارش، تعدادی از کشورها محموله‌های کشتی‌های تجاری یا هواپیماهای مشکوک عازم لیبی را بازرسی نمی‌کنند چه این کشورها خودشان مبدا آن محموله‌ها بوده یا صرفاً یک محل عبور برای آنها باشد. این کشورها شامل اردن، امارات، ترکیه، سوریه و مصر هستند.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به تداوم حضور نظامیان خارجی در لیبی آمده است: شرکت خدمات امنیت "بلاک شیلد" که مقر آن در امارات قرار دارد از طریق دو شرکت سودانی ۶۱۱ شهروند این کشور را برای اعزام به لیبی به خدمت گرفته است. این سودانی‌ها در اردوگاه "الغیاثی" در امارات و تحت نظارت افسران اماراتی آموزش دیده‌اند.

در ادامه این گزارش، به حضور مزدوران سوری در لیبی اشاره و شمار آنها حدود ۴۰۰۰ تا ۱۳ هزار تن تخمین زده شده است.

کمیته کارشناسان لیبی در سازمان ملل در ادامه تأکید کرد، شرکت‌های امنیتی دیگری نیز وجود دارند که در ارسال سلاح و سرباز به لیبی دست دارند، مقر این شرکت‌ها در امارات، روسیه و ترکیه است.

اعلام آمادگی ناتو برای همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس

دبیرکل ناتو در نشست مطبوعاتی به آمادگی برای همکاری با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اشاره کرد.

به گزارش وبگاه «ناتو» «ینس استولنتبرگ» دبیرکل ناتو با تمجید از مواضع «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت: «من از تعهد صریح بایدن برای بازسازی اتحاد و تقویت ناتو استقبال می‌کنم. اکنون فرصت داریم فصل جدیدی از روابط را بگشاییم و ما باید از آن استفاده کرده تا یک برنامه بلند پروازانه و آینده نگرانه در اجلاس ناتو در اواخر سال جاری تنظیم کنیم.»

وی درخصوص روابط با کشورهای خلیج فارس گفت، ما مشارکت با کشورهای خلیج فارس را بخشی از چارچوب « ابتکار همکاری استانبول» ـ که چند سال پیش توافق شد ـ می دانیم و از آن بسیار قدردانی می‌کنیم.

استولنتبرگ در خصوص مرکز آموزشی ناتو در کویت گفت: «ما البته از مرکز آموزش منطقه ای که در کویت داریم نیز استقبال می کنیم. من چندین بار افتخار بازدید از این مرکز را داشتم. از این واقعیت استقبال می‌کنم که ما در آن مرکز متحدان ناتو، شرکای منطقه را گردهم می آوریم و مشارکت خود را تقویت و در مورد طیف وسیعی از وظایف و موضوعات مشخص با هم همکاری می‌کنیم.»

عصبانیت امارات از نتانیاهو| اتهام‌زنی مجدد شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران| حمله آمریکا به طالبان در جنوب افغانستان| گزارش سازمان ملل درباره ادامه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی| اعلام آمادگی ناتو برای همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس

وی در ادامه گفت: «برای همکاری بیشتر با شرکای خود در منطقه خلیج فارس آماده هستیم؛ بنابراین، ما به مشورت و همکاری با شرکای مختلف در آن منطقه ادامه می‌دهیم، زیرا منطقه خلیج فارس، منطقه مدیترانه، هر دو منطقه مهم برای متحدان ناتو مهم و ما از این همکاری با بسیاری از کشورهای آن منطقه استقبال می‌کنیم.»

«طرح استانبول برای همکاری» مربوط به نشست ۲۰۰۴ اعضای ناتو است و کشورهای امارات، قطر، کویت و بحرین را شامل می‌شود و هدف از آن تقویت همکاری امنیتی بین ناتو و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است. اعضای ناتو در نشستی که در ژوئن ۲۰۰۴ در استانبول برگزار شد، تصمیم گرفتند با چهار کشور مذکور همکاری‌ داشته باشند.

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۱۰ تیر ماه
 • ۱۴۰۱/۴/۱۰
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : -۴ درجه
 • کمترین دما : -۷ درجه
 • بیشترین دما : ۰ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۱۲
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۰۰
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۰
 • غروب آفتاب : ۲۰:۳۹
 • اذان مغرب : ۲۱:۰۰
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۲۵