کد خبر: ۳۵۴۰
[ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ - ۰۸:۵۹ ]
حملات پهپادی یمن به آرامکوی عربستان، پاسخ روحانی به نامه امیر قطر، طرح های جدید در کنگره برای اخلال در بازگشت بایدن به برجام، درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری در یمن و تاسیس پایگاه جدید ارتش ترکیه در شمال سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; نیروهای مسلح یمن روز جمعه بیانیه‌ای را درباره عملیات گسترده در عمق عربستان سعودی منتشر کرد.

به گزارش شبکه خبری المسیره یمن، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای گفت: ما در عملیات "ششم شعبان" با ۶ پهپاد، شرکت آرامکو را در ریاض هدف قرار دادیم که با دقت بالایی به اهداف آنها اصابت کرد.

وی گفت، فرماندهی کل نیروهای مسلح تاکید می‌کند که عملیات آنها تا زمانی که تجاوز و محاصره ادامه یابد ، مستمر بوده و تشدید می‌شود.

حملات پهپادی یمن به آرامکوی عربستان/ پاسخ روحانی به نامه امیر قطر/ طرح های جدید در کنگره برای اخلال در بازگشت بایدن به برجام/ درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری در یمن

وی در ادامه تاکید کرد: ما مجددا از همه شرکت‌های خارجی و شهروندان خواستار دور شدن از اهداف حیاتی و نظامی هستیم، زیرا آنها به اهداف قانونی نیروهای ما بدل شده‌اند.

نیروی هوایی یمن روز گذشته موفق شد یک هدف مهم نظامی را در فرودگاه بین المللی "أبها" در عربستان با دقت بالا هدف قرار دهد.

عملیات نیروهای مسلح یمن در اعماق عربستان با موشک‌های بالستیک، اهداف نظامی و حیاتی را هدف قرار می‌دهد که به عنوان پاسخ طبیعی قانونی به تجاوزات و محاصره مردم یمن از سوی سعودی‌ها است.

نیروهای مسلح یمن در تاریخ 7 مارس، عملیات توازن بازدارندگی ششم را انجام دادند که با 14 هواپیمای بدون سرنشین و هشت موشک بالستیک عمق عربستان سعودی را هدف قرار داد.

پاسخ روحانی به نامه امیر قطر

«حمیدرضا دهقانی پوده» سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه در توئیتی از تقدیم پاسخ حسن روحانی رئیس جمهور به نامه اخیر «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر خبر داد.

وی در این باره نوشت: «امروز پاسخ دکتر روحانی رئیس جمهور محترم کشورمان به نامه امیر قطر جناب آقای شیخ تمیم بن حمد آل ثانی که آقای شیخ محمد بن عبد الرحمن آل ثانی به تهران آورده بود را به مقامات وزارت خارجه تقدیم کردم. گفت‌وگوی جمعی، منطقه قوی و امن بر مبنای تفاهم و همکاری هدف دو کشور است.»

حملات پهپادی یمن به آرامکوی عربستان/ پاسخ روحانی به نامه امیر قطر/ طرح های جدید در کنگره برای اخلال در بازگشت بایدن به برجام/ درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری در یمن

شیخ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر ۲۷ بهمن ماه در رأس هیأتی متشکل از وزیر راه این کشور به تهران سفر کرد. وی در این سفر با حضور در محل وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن به دیدار حسن روحانی رفت و پیام کتبی امیر قطر را تقدیم وی کرد.

«محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره سفر وزیر خارجه قطر به ایران گفت: در دنیای امروز ارتباط بین همسایگان و کشورهای دوست رایج است و سفر غیرمترقبه معنایی ندارد. سفر وزیر امور خارجه قطر درباره روابط دوجانبه و آینده منطقه با توجه به تغییرات در روابط آنان با عربستان بود. در این سفر گزارشی به ما دادند و نظر ما را نسبت به آینده برجام و شرایطی که به وجود آمده به عنوان یک موضوع مهم پرسیدند. نه پیغامی برای ما داشتند و نه ما پیغامی به آنان دادیم.

طرح های جدید در کنگره برای اخلال در بازگشت بایدن به برجام

قانونگذاران ارشد کنگره آمریکا در راستای تلاش‌ها برای ایجاد اخلال در بازگشت احتمالی دولت آمریکا به برجام ۲ طرح قانونی جدید معرفی کرده‌اند. با این اقدام، شمار طرح‌هایی که با همین هدف در کنگره معرفی شده‌اند به ۱۰ می‌رسد.

گزارش «واشنگتن‌فری‌بیکن» که از پایگاه‌های نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکایی است حاکی است یکی از این دو طرح خواستار قرار دادن گروه‌های مقاومت عراق در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» است و طرح دیگر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه‌های «حقوق بشری» را دنبال می‌کند.

حملات پهپادی یمن به آرامکوی عربستان/ پاسخ روحانی به نامه امیر قطر/ طرح های جدید در کنگره برای اخلال در بازگشت بایدن به برجام/ درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری در یمن

این دو طرح یک روز بعد از دیدار مجازی اعضای «کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان» (به عنوان بزرگترین گروه محافظه‌کاران در نهادقانونگذار) با «مورگان اورتاگوس» و «برایان هوک»، سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا و نماینده سابق دولت آمریکا در امور ایران معرفی شده است.

حاضران در آن نشست به ارائه راهکارهایی درباره نحوه دفاع از سیاست موسوم به «فشار حداکثری» شدند که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه ایران معرفی شده بود، پرداختند.

این دو طرح، شمار طرح‌های قانونی معرفی‌شده از سوی قانونگذاران کنگره برای اخلال در بازگشت آمریکا به برجام را به ۱۰ می‌رساند.

پایگاه واشنگتن‌فری‌بیکن هفته پیش توضیحاتی درباره ۸ طرح جاری تا آن زمان با هدف اخلال در بازگشت به برجام ارائه کرده بود.

تشدید تحریم‌ها علیه ایران، اعلام عدم حمایت از برجام، مخالفت با کاهش تحریم‌ها و تلاش برای جلوگیری از پیوستن دوباره آمریکا به این توافق موضوعات کلی آن هشت طرح را تشکیل می‌دهند.

پایگاه «جوئیش‌اینسایدر» نوشته برخی از این طرح‌ها از حمایت چندانی برخوردار نیستند اما برخی دیگر با حمایت قانونگذاران جمهوری‌خواه روبرو شده‌اند.

در مجلس سنا، طرحی که سناتور جمهوری‌خواه «بیل هاگرتی» ارائه کرده و به دنبال نظارت بر هر گونه اقدام از سوی دولت برای رفع تحریم‌ها است از حمایت ۲۷ سناتور دیگر برخوردار شده است.

طرح دیگر، قطعنامه‌ای است که سناتور افراطی ضد ایرانی، «جو کاتن» معرفی کرده و به مخالفت با هر شکل از کاهش تحریم، مگر در صورت حصول توافقی جدید با ایران جهت رسیدگی به تمامی زمینه‌های اختلافات با این کشور اعم از برنامه هسته‌ای، موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای می‌پردازد. این قطعنامه از حمایت ۳۱ سناتور برخوردار شده است.

موازی همین دو طرح در مجلس نمایندگان هم معرفی شده‌اند. در آن مجلس طرح موازی هاگرتی ۲۴ حامی و طرح موازی کاتن ۳۰ حامی دارند.

در مجلس نمایندگان یک نماینده جمهوری‌خواه به نام «اندی بار» طرحی معرفی کرده که از دولت جو بایدن می‌خواهد هر گونه توافق با ایران را برای تصویب در سنا به این مجلس ارائه کند.

ششمین طرح، قطعنامه‌ای است که هفته پیش در مجلس نمایندگان صادر شده و مورد حمایت ۵ نماینده دموکرات و یک نماینده جمهوری‌خواه است. آنها در این قطعنامه برنامه هسته‌ای ایران را محکوم کرده‌اند.

دو طرح دیگری که در مجلس نمایندگان معرفی شده‌اند از حمایت نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برخوردار هستند. یکی از این دو طرح خواستار انجام بررسی‌های لازم درباره امکان اعمال تحریم‌های جدید علیه مقام‌های ایران است. طرح دوم خواستار برقراری یک حکومت «دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای» در ایران است.

درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری در یمن

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای خواستار برقراری آتش‌بس در سراسر یمن شد.

اعضای شورای امنیت در بیانیه‌ای از آنچه به ادعای آنها تشدید تنش‌ها در مأرب خوانده شده ابراز نگرانی کردند. آنها همچنین بدون اشاره به جنایت‌های جنگی ائتلاف سعودی در یمن، «حملات برون‌مرزی به عربستان سعودی» را محکوم کرده‌اند.

اعضای شورای امنیت خواستار برقراری آتش‌بس سراسری به شرح مندرج در قطعنامه‌های ۲۵۳۲ و ۲۵۶۵ شدند. در این بیانیه همچنین از همه طرف‌ها خواسته شده بدون پیش‌شرط با نماینده سازمان ملل در امور یمن بر سر برقراری آتش‌بس سراسری همکاری کنند.

حملات پهپادی یمن به آرامکوی عربستان/ پاسخ روحانی به نامه امیر قطر/ طرح های جدید در کنگره برای اخلال در بازگشت بایدن به برجام/ درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری در یمن

اعضای شورای امنیت همچنین ابراز نگرانی کرده‌اند عدم پیشرفت در روند صلح ممکن است مورد سوءاستفاده تروریست‌ها در یمن قرار بگیرد.

این بیانیه در حالی صادر شده که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بامداد گذشته (پنجشنبه) موفق به آزادسازی یک منطقه دیگر در غرب شهر مأرب شدند.

یک منبع میدانی در یمن بامداد پنجشنبه به شبکه المیادین لبنان گفته بود منطقه «العطیف» واقع در شهرستان «صرواح» به کنترل ارتش یمن در آمده است. منطقه مذکور از جمله خطوط مقدم جبهه در غرب شهر مأرب است.

درگیری‌ها در استان مأرب یمن دو ماه است که بین نیروهای دولت نجات ملی یمن و بین نیروهای دولت مستعفی این کشور که مورد حمایت ائتلاف سعودی است، آغاز شده است. این استان از شمال با استان جوف (هم‌مرز با عربستان) و از غرب با استان صنعاء (پایتخت) همسایه و هم‌مرز است که همین موقعیت در کنار تولید بیش از ۲۰۰ هزار بشکه نفت بر اهمیت ژئوپلوتیک آن افزوده است.

دولت نجات ملی یمن تلاش دارد مرکز این استان یعنی شهر مأرب را از نیروهای منصورهادی پس بگیرد و با این کار علاوه بر بی‌نیاز کردن خود به نفت و سوخت توقیفی در بندر الحدیده توسط ائتلاف سعودی، خطر حملات زمینی ائتلاف و نیروهای هادی را از اطراف پایتخت دور کند.

گذشته از این، موقعیت مرکزی این استان علاوه بر درست‌رسی به استان‌های شرقی، می‌توان به سکویی برای عملیات موشکی و پهپادی ارتش یمن به اهداف شرقی در عربستان سعودی تبدیل شود.

تاسیس پایگاه جدید ارتش ترکیه در شمال سوریه

ارتش ترکیه دومین پایگاه نظامی خود را در نزدیکی گذرگاه باب الهوی واقع در مرزهای سوریه و ترکیه احداث کرد.

به گزارش المیادین، این پایگاه واقع در یک منطقه کوهستانی در نزدیکی گذرگاه باب الهوی، مقر اصلی نیروهای ترکیه در مرزهای سوریه و ترکیه در ادلب خواهد بود و سکوهای شلیک موشکهای دوربرد، حدود ۷۰۰ خودروی نظامی و زرهی و سیستمهای نظارتی برای شناسایی منطقه به آن ملحق خواهد شد.

حملات پهپادی یمن به آرامکوی عربستان/ پاسخ روحانی به نامه امیر قطر/ طرح های جدید در کنگره برای اخلال در بازگشت بایدن به برجام/ درخواست شورای امنیت برای آتش بس فوری در یمن

پیش از این، حسن سلیمان، مدیر بخش سیاسی ارتش سوریه، نیروهای ترکیه را به تصرف اموال، زمین‌ها و خانه ها برای اسکان تروریست‌ها بجای ساکنان اصلی آن مناطق" در تلاش برای تغییر بافت جمعیتی متهم کرد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه پیشتر اعلام کرد، "ترکیه تنها پس از تدوین و تصویب قانون اساسی جدید، برگزاری انتخابات عادلانه و آزاد، تشکیل دولتی که نماینده همه باشد و ایجاد کشوری دموکراتیک که هرکس در آن جایگاه خود را دارد، سوریه را ترک خواهد کرد."

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • شنبه ۱۱ تیر ماه
 • ۱۴۰۱/۴/۱۱
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۱۲
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۰۱
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۰
 • غروب آفتاب : ۲۰:۳۹
 • اذان مغرب : ۲۱:۰۰
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۲۵