کد خبر: ۳۵۸۸
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۰۵ - ۱۰:۲۶ ]
درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت، تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان، درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا، گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق و دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت، تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان، درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا، گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق و دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان روز چهارشنبه در مراسم افتتاح رسمی سد کمال خان در ولایت نیمروز گفت: سد کمال خان از نظر فیزیکی از خاک و سیمان ساخته شده، اما در اصل این سد نماد اراده مردم افغانستان و احیای مجدد تاریخ است.

وی افزود: هدف از افتتاح این طرح نیمروز آباد و در چهارچوب نظام جمهوری است.

رئیس جمهور افغانستان در ادامه گفت: طی 100 روز آینده ولایت های مختلف شاهد تحقق آرزوی خود در حوزه مختلف بوده که همه این موارد نشات گرفته از قانون اساسی و اراده مردم این کشور برای صلح و آبادی است.

وی تاکید کرد: از امروز افغانستان نباید دست خود را به سوی دیگران دراز کند و باید قادر باشیم از سرمایه های پنهان خود از جمله آب استفاده کنیم.

درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت/ تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان/ درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا/ گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق/ دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق

اشرف غنی ادامه داد: نوع اتحاد در رهبری افغانستان در تاریخ معاصر بی سابقه بود و خواهان افغانستان مستقل و آباد هستیم.

وی در ادامه به نگرانی ایران درباره افتتاح سد کمال خان اشاره کرد و گفت: افتتاح طرح در افغانستان تکمیل کننده اقتصاد دو کشور است و تعهدات همانند گذشته ادامه خواهد یافت.

غنی تاکید کرد: بیشتر از ایفای تعهد نیازمند گفتگو است و ما به دنبال تبادل نفت با آب هستیم.

وی همچنین بر اهمیت انرژی بادی و خورشیدی برای تولید انرژی و خودکفایی این کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور افغانستان همچنین بر نقش چابهار و خط آهن خواف هرات اشاره کرد و گفت: افتتاح این دو مسیر تبادل ارزانی در اختیار تجار افغان قرار خواهد داد.

ایران بارها از احداث این سد انتقاد کرده و گفته است که ساخت این سد باعث کاهش منابع آبی و خشکسالی در نواحی مرزی ایران می‌شود. بسته شدن آب رودخانه هیرمند موجب شده تا مردم استان سیستان و بلوچستان دچار مشکلات عدیده‌ای شوند.

تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان

گزارشگر ویژه سازمان ملل درخصوص قتل‌های فراقانونی فاش کرد که در پی تحقیقاتش درخصوص جنایت ترور جمال خاشقجی، یک مسئول عربستانی عالی رتبه وی را به قتل تهدید کرده است. سازمان ملل نیز خواهان برخورد جدی با این تهدید شد.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل درخصوص قتل‌های فراقانونی اعلام کرد که یک مسئول عربستانی عالی رتبه (که نام وی را ذکر نکرد) او را تهدید به قتل کرده است.

مسئولان عربستانی هنوز به این اظهارات کالامار واکنشی نشان نداده‌اند.

درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت/ تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان/ درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا/ گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق/ دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق

کالامار تصریح کرد که یکی از همکارانش در سازمان ملل در ژانویه ۲۰۲۰ به وی هشدار داد که یک مسئول عالی رتبه سعودی دو بار در نشستی با مسئولان ارشد سازمان ملل در ژنو در همان سال، کالامار را تهدید کرد.

وی ادامه داد که همکارش به او گفت که این مسئول عربستانی اشاره کرده که "اگر سازمان ملل او را مهار نکند، کسی هست که می‌تواند کار او را برعهده بگیرد".

کالامار درمورد چگونگی واکنش همکارانش در ژنو به این اظهارات گفت: تهدید به قتل بود. این چیزی بود که ما از این سخن متوجه شدیم.

همکار کالامار به وی گفت که اعضای هیات عربستانی از عملکرد او در خصوص کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی انتقاد کرده و خشم خود را نسبت به تحقیقات وی و نتیجه‌گیری‌هایش ابراز کردند.

همچنین مسئولان عربستانی ادعاهای بی اساسی را مبنی بر این امر مطرح کردند که کالامار اموالی را از جانب قطر دریافت کرده است.

زمانی که مسئولان سازمان ملل نیز نگرانی خود را نسبت به این تهدیدها ابراز کردند، سایر عربستانی‌های حاضر تلاش کردند تا به آنها این اطمینان را بدهند که این اظهار نظر نباید جدی گرفته شود.

تیم عربستانی اتاق را ترک کرد، اما آنطور که کالامار می‌گوید، آن مسئول عربستانی عالی رتبه در پشت اتاق ماند و همان تهدید را برای سایر مسئولان سازمان ملل در اتاق تکرار کرد.

در همین حال، سازمان ملل خواهان برخورد جدی با این تهدید علیه کالامار شد.

فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی خبری گفت که چنین تهدیداتی باید جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: تمامی مدافعان حقوق بشر از جمله کالامار قادر هستند که کار خود را بدون هیچ تهدیدی انجام دهند.

درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» بامداد چهارشنبه از درخواست عراق برای از سرگیری گفت‌وگوهای استراتژیک با آمریکا خبر داد.

بر این اساس، مقام‌های عراقی گفتند که دولت بغداد درخواستی رسمی به «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا داده تا تاریخی را برای ادامه دادن گفت‌وگوهای استراتژیک درباره روابط دوجانبه و همچنین خروج نظامیان باقی‌مانده آمریکایی ازعراق تعیین کند.

آسوشیتدپرس در این باره نوشت: «این گفت‌وگوها در ماه ژوئن ۲۰۲۰ در زمان دولت [دونالد] ترامپ آغاز شد که در صورت ادامه پیدا کردن، اولین گفت‌وگوها در زمان بایدن خواهد بود که از ماه ژانویه روی کار آمده است. این گفت‌وگوها با هدف شکل دادن به آینده روابط آمریکا-عراق است».

درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت/ تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان/ درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا/ گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق/ دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق

سه مقام دولتی بغداد به این خبرگزاری گفتند که عراق اخیراََ درخواستی را برای از سرگیری این گفت‌وگوها با دولت آمریکا، به واشنگتن ارسال کرده است.

پیش از این، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که گفت‌وگوهای استراتژیک با دولت عراق را از ماه آینده میلادی از سر می‌گیرد و در آن درباره حضور نیروهای ائتلاف در این کشور نیز صحبت خواهد کرد.

گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق

فتگوهای رسمی میان هیأت های عراقی و اردنی درحالی در «امان» برگزار شد که هیأت مصری نیز از طریق ویدئو کنفرانس در این گفتگوها شرکت کرد.

بر اساس این گزارش، در این گفتگوها خالد بتال، وزیر برنامه ریزی عراق، از تمایل کشورش برای عملیاتی شدن تفاهماتی که بین سه کشور امضا شده بود، خبر داد. هیأت عراقی همچنین خواستار حضور تیم های فنی اردنی و مصری در عراق شد تا از مناطق و مراکزی که برای انجام پروژه های مطرح شده در تفاهمات در نظر گرفته شده مطلع شوند.

بررسی و آماده سازی نهایی توافقات برای جلسه سران سه کشور، از دیگر اقداماتی است که در گفتگوهایی که در سطح وزیران درحال انجام است، دنبال می شود.

درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت/ تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان/ درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا/ گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق/ دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق

پیش از این، «صخر دودین» سخنگوی دولت اردن اعلام کرد کشورش میزبان جلسه پیگیری و هماهنگی درخصوص ساز و کار همکاری سه جانبه بین عراق، اردن و مصر است تا سه کشور بتوانند توافقاتی که در اجلاس اخیر سران سه کشور حاصل شده است را اجرایی کنند.

«دودین» در گفتگویی مطبوعاتی با بیان این موضوع افزود: این نشست‌ها در سطح وزیران و در ادامه تلاش‌ها و نشست‌های سابق سه کشور برگزار می‌شود و هدف آن تبدیل توافقات سه کشور به الگویی برای فعالیت مشترک در سطح جهان عرب است.

اوایل شهریور ماه ۹۹ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، عبدالله دوم پادشاه اردن، حسین عبدالله الثانی ولیعهد وی و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در سومین اجلاس سه جانبه که در امان برگزار می‌شد، حضور یافتند و یک توافق در خصوص تقویت همکاری اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری میان ۳ کشور اردن، عراق و مصر امضا کردند.

دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق

وزیر امور خارجه قطر در سفر رسمی روز چهارشنبه وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد شد.

به گزارش العربی الجدید، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر امروز پس از بیش از یک هفته از سفر فواد حسین، وزیر خارجه عراق به دوحه وارد بغداد پایتخت عراق شد.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد فواد حسین در فرودگاه بین المللی بغداد از همتای قطری خود استقبال کرد.

درخواست افغانستان برای آب در برابر نفت/ تهدید به قتل گزارشگر ویژه سازمان ملل از سوی عربستان/ درخواست عراق برای گفتگوی استراتژیک با آمریکا/ گفتگوی سه‌جانبه مصر، اردن و عراق/ دیدار وزیر خارجه قطر با رئیس جمهور عراق

وزیر خارجه قطر همچنین با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق دیدار و در جریان این دیدار نامه «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر را دریافت کرد.

صالح در کاخ دار السلام بغداد با حضور «فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق از «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر استقبال کرد.

در آغاز این دیدار، وزیر امور خارجه قطر سلام و درود امیر این کشور را به برهم صالح انتقال و نامه وی را تقدیم رئیس جمهوری عراق کرد که در آن از او دعوت رسمی برای سفر به قطر به عمل آمده است.

دو طرف در این دیدار درباره مناسبات دوجانبه و راهکارهای تقویت آن در راستای منافع مشترک دو کشور و تحولات منطقه‌ای و بین المللی مورد اهتمام رایزنی کردند.

برهم صالح در ادامه تاکید کرد: کشورهای منطقه مسئولیت بزرگی در پشت سر نهادن بحران‌ها و تنش‌ها از رهگذر هماهنگی تلاش‌ها برای حمایت از گفت‌وگو و راهکار سیاسی به منظور حل مشکلات تلاش برای ثبات منطقه‌ای و مقابله با تروریسم و اندیشه‌های افراطی و نیز حمایت از فرصت‌های اقتصادی و تجاری و توسعه برعهده دارند.

رئیس جمهوری عراق افزود: تضمین امنیت، ثبات و حاکمیت عراق اصلی اساسی و مصلحت مشترک برای امنیت و ثبات همه منطقه است.

از سوی دیگر، وزیر امور خارجه قطر بر تلاش و همکاری مشترک با همه طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای حفظ امنیت و ثبات منطقه تاکید کرد و اظهار داشت: قطر متعهد به حمایت از امنیت، ثبات و حاکمیت عراق و تقویت همکاری دوجانبه در زمینه‌های مختلف است.

قرار است وزیر امور خارجه قطر در پایان این سفر با فواد حسین همتای عراقی خود در فرودگاه بغداد یک نشست مطبوعاتی برگزار خواهد کرد .

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۲۱ مرداد ماه
 • ۱۴۰۱/۵/۲۱
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۵۵
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۰
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۱
 • غروب آفتاب : ۲۰:۱۲
 • اذان مغرب : ۲۰:۳۲
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۳