کد خبر: ۳۶۲۷
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۰ - ۰۹:۱۰ ]

پیشنهاد جدید آمریکا برای لغو تحریم ها علیه ایران، ادعای ترامپ درباره توافق با ایران، تماس تلفنی بن سلمان با رهبران کویت، بحرین و قطر، حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به نیروهای منصور هادی و حمله به دو کاروان تجهیزات لجستیک آمریکا در عراق از مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند

به گزارش نه وار نیوز; مقام‌های دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا قصد دارند طی هفته جاری (تا یکشنبه آینده) پیشنهاد جدیدی برای آغاز مذاکرات با ایران مطرح کنند.

نشریه پولیتیکو به نقل از دو مقام نوشت که مقام‌های دولت آمریکا با توجه به شرایط زمانی، در نظر دارند به زودی و طی این هفته، پیشنهاد جدیدی را برای شروع مذاکرات ارائه دهند.

پولیتیکو به نقل از یکی از این مقام‌ها نوشت که بر اساس این پیشنهاد، ایران برخی از فعالیت‌های هسته‌ای خود نظیر کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را متوقف می‌کند و در مقابل نیز آمریکا برخی از تحریم‌های اقتصادی را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد جدید آمریکا برای لغو تحریم ها علیه ایران/ ادعای ترامپ درباره توافق با ایران/ تماس تلفنی بن سلمان با رهبران کویت، بحرین و قطر/حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به نیروهای منصور هادی

این نشریه نوشت که هنوز جزئیات این پیشنهاد در دست بررسی بوده و نهایی نشده است.

نشریه پولیتیکو از یکی از مقام‌های ارشد دولت بایدن خواست تا به اظهار نظر رسمی در این باره بپردازد که وی ضمن رد اظهار نظر رسمی، گفت: «ما در این باره کاملا شفاف بوده‌ایم که آماده پیگیری بازگشت متقابل به توافق هستیم. ما آماده گفت‌وگو با شرکای بین‌المللی خود درباره بهترین مسیر برای دستیابی به این موضوع از جمله از طریق تعدادی از گام‌های اولیه و متقابل هستیم. ما به دنبال گزینه‌هایی برای انجام آن از جمله با مذاکرات غیر مستقیم از طریق شرکای اروپایی هستیم.»

پس از انتشار این گزارش توسط این نشریه، یک مقام ارشد ایرانی به شبکه خبری «پرس‌تی‌وی» گفت: «غنی سازی 20 درصد در راستای پاراگراف 36 برنامه جامع اقدام مشترک بوده و تنها در صورتی متوقف خواهد شد که آمریکا تمامی تحریم‌ها را لغو کند». (

مقام‌های ایرانی طی هفته‌های گذشته بارها تاکید کرده‌اند که تنها راه بازگشت آمریکا به برجام، رفع بی‌قید و شرط تمامی تحریم‌های اعمال‌شده (imposed)، بازاعمال‌شده (reimposed) یا دوباره برچسب‌گذاری‌شده (relabaled) است.

بر اساس اعلام مقام‌های ارشد ایران، تنها راه توقف کاهش تعهدات برجامی ایران، لغو تمامی تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و سپس راستی آزمایی آن است.

پس از تشکیل دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از روز 20 ژانویه (1 بهمن 1399)، مقام‌های مختلف دولت وی بارها تاکید کردند که نخست ایران باید به تعهدات برجامی خود بازگردد پس از آن، دولت آمریکا نیز به برجام باز خواهد گشت.

این در حالی است که چند روز پیش یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته بود: «مسئله این نیست که چه کسی اول به برجام بازمیگردد ، (بلکه) موضوع، توافق بر این است که چه گام‌هایی به صورت همزمان برداشته می‌شود.»

ادعای ترامپ درباره توافق با ایران

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا از یک مجلس عروسی برای اظهارنظر علیه ایران استفاده کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، ترامپ که در عمارت خود در فلوریدا میزبان یک مجلس عروسی بود، با در دست گرفتن میکروفون به اظهارنظر سیاسی پرداخت.

رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: «دائماً گزارش‌هایی را دریافت می‌کنم و به من درباره اوضاع مرزها می‌گویند، درباره چین و درباره ایران با من صحبت می‌کنند».

پیشنهاد جدید آمریکا برای لغو تحریم ها علیه ایران/ ادعای ترامپ درباره توافق با ایران/ تماس تلفنی بن سلمان با رهبران کویت، بحرین و قطر/حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به نیروهای منصور هادی

ترامپ درباره ایران مدعی شد:‌ «آماده بودیم که به توافق برسیم. آن‌ها آماده بودند هرکاری انجام دهند و این یارو (بایدن) می‌رود و تحریم‌ها را برمی‌دارد و بعد می‌گوید حالا می‌خواهیم مذاکره کنیم».

دولت ترامپ سال ۱۳۹۷ به‌طور یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و در راستای رسیدن به «توافقی بهتر» با ایران، تحریم‌ها علیه تهران را بازگرداند. ایران پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق را آغاز کرد. مقامات ایران همچنین بارها هرگونه مذاکره با قاتلان سردار «قاسم سلیمانی» را رد کردند.

«جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا که در کمپین‌های انتخاباتی بازگشت به برجام را وعده داده بود، پس از تصاحب کاخ سفید اعلام کرد خواستار توافقی گسترده‌تر با ایران است و برداشتن تحریم‌ها را به پایبندی تهران به برجام منوط کرد.

دولت بایدن در این راستا، تشکیل جلسه‌ای با حضور همه طرف‌های برجام را پیشنهاد کرد اما ایران ضمن رد آن اعلام کرد برای بازگشت به برجام هیچ مذاکره‌ای نیاز نیست.

اخیراً دو دیپلمات اروپایی گفته‌اند، در ماه ژانویه و تنها اندکی پس از ورود بایدن به کاخ سفید، سه کشور اروپایی عضو برجام از وی خواسته بودند، شماری از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند اما رئیس جمهور آمریکا آن را نپذیرفت.

ترامپ در ادامه اظهارات جدید خود به بحران مرزی در جنوب آمریکا پرداخت و گفت: «[وضعیت] مرزها خوب نیست و از همیشه بدتر است. آنچه برای این کودکان در حال رخ دادن است این است که در کثافت زندگی می‌کنند. آن‌ها طوری زندگی می‌کنند که هیچ‌کس تاکنون نظیرش را ندیده است. هرگز چیزی مانند این وجود نداشته است».

این ادعای ترامپ در حالی صورت می‌گیرد که او در دوران ریاست جمهوری خود دستور ساخت دیواری عظیم در مرزهای جنوبی آمریکا را صادر کرده و دولت او طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ هزاران کودک پناهجو را از خانواده‌هایشان جدا کرد

تماس تلفنی بن سلمان با رهبران کویت، بحرین و قطر

منابع خبری از گفتگوی تلفنی ولیعهد عربستان سعودی با رهبران سه کشور کویت، بحرین و قطر درباره ابتکار عمل موسوم به «خاورمیانه سبز» خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در تماسی تلفنی با نواف الأحمد الجابر الصباح، امیر کویت درباره ابتکار عمل موسوم به «خاورمیانه سبز» در راستای برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ ریاض گفتگو کرد.

این ابتکار عربستان در راستای مقابله با گرم شدن زمین و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بوده و شامل کاشت ۵۰ میلیارد اصله درخت در خاورمیانه، در راستای برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ ریاض است.

پیشنهاد جدید آمریکا برای لغو تحریم ها علیه ایران/ ادعای ترامپ درباره توافق با ایران/ تماس تلفنی بن سلمان با رهبران کویت، بحرین و قطر/حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به نیروهای منصور هادی

دو طرف در این تماس تلفنی بر اهمیت ابتکارعمل مذکور در راستای مقابله با چالش‌های محیطی در منطقه و جهان تأکید کردند.

امیر کویت نیز بر آمادگی کشورش برای همکاری با عربستان در راستای تحقق اهداف این طرح تأکید کرد.

محمد بن سلمان در تماس تلفنی دیگری با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین درباره این ابتکارعمل گفتگو کرد.

پادشاه بحرین در این تماس تلفنی بر حمایت از عربستان در راستای تحقق اهداف این طرح تأکید کرد.

همچنین ولیعهد سعودی در تماس تلفنی دیگر با تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر درباره ابتکار عمل خاورمیانه سبز گفتگو کرد.

حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به نیروهای منصور هادی

منابع خبری از حمله جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی به نیروهای خودی در غرب استان مأرب خبر دادند.

به گزارش المیادین، یک منبع نظامی اعلام کرد که تجمعی از نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن در منطقه نخلاء در شمال غرب استان مأرب هدف حمله جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی قرار گرفته و شماری از آنها کشته و مجروح شدند.

طبق گفته این منبع، یک خودروی متعلق به مزدوران دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن نیز در جریان این حمله منهدم شد.

طبق این گزارش، این حمله در چارچوب اختلافات داخلی میان ائتلاف متجاوز عربی و مزدوران وابسته به آن صورت گرفته و پیش از این نیز حملات مشابهی انجام شده است.

حمله به دو کاروان تجهیزات لجستیک آمریکا در عراق

منابع خبری از هدف قرار گرفتن دو کاروان حامل تجهیزات لجستیکی ارتش آمریکا در عراق خبر دادند.

به گزارش ایسنا، شبکه المسیره روز دوشنبه به نقل از منابع عراقی اعلام کرد که کاروان حامل تجهیزات لجستیکی ارتش آمریکا در استان "الدیوانیه" هدف حمله قرار گرفت.

پیشنهاد جدید آمریکا برای لغو تحریم ها علیه ایران/ ادعای ترامپ درباره توافق با ایران/ تماس تلفنی بن سلمان با رهبران کویت، بحرین و قطر/حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به نیروهای منصور هادی

این شبکه در ادامه گزارش داد که همزمان حمله مشابه دیگری نیز به یک کاروان دیگر حامل تجهیزات لجستیکی ارتش آمریکا در استان بابل انجام شد.

المسیره به جزئیات این حملات اشارهای نکرده است.

تا بدین لحظه هیچ طرفی مسئولیت انجام حملات مذکور را بر عهده نگرفته است.

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۱۱ مهر ماه
 • ۱۴۰۱/۷/۱۱
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۴۷
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۱۲
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۶
 • غروب آفتاب : ۱۷:۵۹
 • اذان مغرب : ۱۸:۱۷
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۲۳