کد خبر: ۳۷۰۹
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۶ - ۰۸:۳۷ ]
رونمایی از هواپیمای جاسوسی فوق‌ پیشرفته اسرائیل، حمله موشکی به اطراف پایگاه البلد در صلاح‌الدین عراق، واکنش ایران به وقوع کودتای نظامی در اردن، تأکید ترکیه بر تداوم عملیات نظامی در خاک عراق و درخواست جدید عربستان از سوریه از مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از تابناک:رونمایی از هواپیمای جاسوسی فوق‌ پیشرفته اسرائیل، حمله موشکی به اطراف پایگاه البلد در صلاح‌الدین عراق، واکنش ایران به وقوع کودتای نظامی در اردن، تأکید ترکیه بر تداوم عملیات نظامی در خاک عراق و درخواست جدید عربستان از سوریه از مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

رونمایی از هواپیمای جاسوسی فوق‌ پیشرفته اسرائیل

هواپیمای "اورون" رژیم صهیونیستی به زیرساخت جاسوسی چند منظوره مبتنی بر سیستم‌های جاسوسی و اطلاعاتی فوق پیشرفته مجهز خواهد شد.

به گزارش آی ۲۴ نیوز، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی و سخنگوی وزارت جنگ این رژیم در بیانیه‌ای اعلام کرد، پایگاه هوایی نقب امروز، یکشنبه پیشرفته‌ترین هواپیمای جاسوسی جهان از نوع "اورون" را تحویل گرفت.

این هواپیماها از سوی اداره تحقیقات و توسعه تسلیحاتی و زیرساخت‌های تکنولوژیکی وابسته به وزارت جنگ و نیروی هوایی و بخش اطلاعات و صنایع دریایی پس کسب تجربیات از جنگ‌ها و عملیات‌های گذشته ساخته شده‌اند.

در این بیانیه اشاره شده است، هواپیماها مجهز به زیرساخت‌های اطلاعاتی چند منظوره مبتنی بر سیستم‌های اطلاعاتی فوق پیشرفته می‌شوند که شاخه‌های مختلف ارتش را قادر به حفظ برتری اطلاعاتی مقابل چالش‌های کنونی منطقه و اسرائیل می‌سازند.

این هواپیماها عملکردی ویژه دارند و هزینه حفظ و نگهداری آنها پایین است و مجهز به رادارها و سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته خواهد شد.

سرلشکر عمیکام نورکن، فرمانده نیروی هوایی این رژیم گفت، هواپیماهای اورون میزان توسعه و پیشرفت نیروی هوایی برای تضمین ادامه برتری جاسوسی این رژیم در آسمان خاورمیانه و حفظ حریم هوایی اراضی اشغالی را نشان می‌دهند. قابلیت‌های این هواپیماها رو به افزایش هستند و در عین حال توانمندی‌های عملیاتی و استراتژیکی کنونی نیروی هوایی به ادامه حفظ برتری آن در آسمان خاورمیانه کمک می‌کند.

حمله موشکی به اطراف پایگاه البلد در صلاح‌الدین عراق

منابع خبری از اصابت دو فروند موشک به اطراف پایگاه نظامی "البلد" در استان صلاح الدین عراق خبر دادند.

یک منبع امنیتی عراقی روز یکشنبه در گفت‌وگو با شفق نیوز اعلام کرد که اطراف پایگاه هوایی البلد در جنوب تکریت مرکز استان صلاح الدین هدف حمله موشکی قرار گرفت.

این منبع همچنین گفت که دو فروند موشک به بیرون از دیوارهای این پایگاه اصابت کردند و این حمله هیچ خسارت و تلفاتی را به همراه نداشت.

رونمایی از هواپیمای جاسوسی فوق‌ پیشرفته اسرائیل/ حمله موشکی به اطراف پایگاه البلد در صلاح‌الدین عراق/ واکنش ایران به وقوع کودتای نظامی در اردن/ تأکید ترکیه بر تداوم عملیات نظامی در خاک عراق

خبرنگار المیادین نیز گزارش داد، این پایگاه شامل شرکت نگهداری و صیانت از اسکادران جنگنده‌های اف-۱۶ عراقی است و نیروهای آمریکایی در آنجا حضور ندارند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نظامی گزارش داده بود، این موشک‌ها پایگاه هوایی عراقی که دربرگیرنده نظامیان آمریکایی است، هدف گرفتند.

این حمله سه روز قبل از آغاز دور جدید مذاکرات استراتژیک میان عراق و آمریکا انجام شده است.

منطقه سبز بغداد نیز که سفارت آمریکا در آن قرار دارد ماه گذشته میلادی هدف حمله موشکی جدید قرار گرفت و این حمله سومین حمله به مناطق محل حضور آمریکایی‌ها طی یک هفته در عراق به شمار می‌رود.

در همین زمان پایگاه البلد نیز هدف حمله مشابهی قرار گرفت و این حمله منجر به مجروح شدن یک غیرنظامی و کارگر عراقی شرکت سالی پورت آمریکا ناظر بر جنگنده‌های اف-۱۶ شد.

یک هفته پیش از این حمله نیز اطراف فرودگاه اربیل که محل حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی است، هدف حمله موشکی قرار گرفت که در این حمله نیز یک پیمانکار غیرنظامی کشته و یک آمریکایی نیز مجروح شد.

واکنش ایران به وقوع کودتای نظامی در اردن

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه با اشاره به تحولات اخیر اردن، بر اهمیت صلح و ثبات در اردن تأکید کرد.

وی هرگونه تنش و بی ثباتی داخلی در منطقه غرب آسیا را به نفع رژیم صهیونیستی خواند و افزود: همواره ردپایی از این رژیم در هر فتنه‌ای در کشورهای اسلامی دیده می‌شود.

رونمایی از هواپیمای جاسوسی فوق‌ پیشرفته اسرائیل/ حمله موشکی به اطراف پایگاه البلد در صلاح‌الدین عراق/ واکنش ایران به وقوع کودتای نظامی در اردن/ تأکید ترکیه بر تداوم عملیات نظامی در خاک عراق

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران با اردن اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه بی ثباتی داخلی و دخالت خارجی مخالف است و اعتقاد دارد همه امور داخلی کشورها باید در چارچوب قانون پیگیری شود.

گفتنی است، منابع خبری شامگاه شنبه از موج دستگیری‌ها در بین مقام‌های ارشد اردن و خاندان سلطنتی از جمله برادر پادشاه این کشور به اتهام کودتا خبر دادند.

این گزارش‌ها از دستگیری برادر پادشاه اردن و برخی از مقام‌های عالیرتبه این کشور به اتهام تلاش در براندازی «عبدالله دوم» پادشاه این کشور حکایت داشتند.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نیز نوشت که این اقدام به دنبال کشف آنچه مقام‌های کاخ توطئه‌ای پیچیده و گسترده توصیف کردند، صورت گرفت. یک مقام اردنی نیز با تایید این حادثه گفت که دستگیری‌ها مرتبط با «تهدید علیه ثبات کشور» بوده است.

تأکید ترکیه بر تداوم عملیات نظامی در خاک عراق

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز شنبه از مرکز فرماندهی یگان پیاده نظام ۲۳ در منطقه شرناق واقع در جنوب شرقی ترکیه در نزدیکی مرز عراق و سوریه بازدید کرد.

او در جریان این بازدید گفت که عملیات‌ها در عراق ادامه دارد و بزودی شاهد تحرکات نظامی خواهیم بود.

وی تصریح کرد که عملیات‌های نظامی ما تا نابودی آخرین تروریست و نجات ملت‌ از آفت تروریسم ادامه خواهد داشت.

آکار مدعی شد که حمایت از امنیت ملت ترکیه در عین حال به نفع امنیت و ثبات ملت برادر عراق است و باعث برقراری آرامش و امنیت در کل منطقه می‌شود.

طبق گزارش وبگاه «بغداد الیوم»، وزیر دفاع ترکیه همچنین گفت که ارتش این کشور به دقت اوضاع و تحرکات عناصر پ‌.ک.ک در شمال عراق به ویژه در سنجار و مخمور واقع در شمال عراق را زیر نظر دارد و ترکیه آمادگی خود برای همکاری و هماهنگی کامل با عراق به منظور بیرون راندن تروریست‌ها از منطقه را به طرف عراقی ابلاغ کرده است.

آکار افزود که ما منتظر اجرای اقدامات لازم برای نابودی تروریست‌ها در سنجار و مخمور در آینده نزدیک هستیم و اطمینان داریم که همسایگان عراقی ما نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام خواهند داد و نیز به دقت اوضاع را زیرنظر داریم.

ترکیه اخیرا به بهانه مبارزه با عناصر پ‌‌.ک.ک اجرای عملیات‌های نظامی در داخل خاک عراق را شدت بخشیده و همین امر با واکنش‌هایی در داخل عراق مواجه شده و تاکنون نمایندگان پارلمان و شخصیت‌های سیاسی مختلف این کشور درباره مقاصد ترکیه برای اشغال سنجار هشدار داده‌اند.

درخواست جدید عربستان از سوریه

وزیر خارجه عربستان تأکید کرد که این کشور امیدوار است دولت بشار اسد اقدامات مناسبی برای حل سیاسی بحران اتخاذ کند.

 فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه با سی ان ان درباره اینکه آیا عربستان برای ارتباط با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برنامه‌ریزی می‌کند یا خیر گفت: روندی با نظارت سازمان ملل وجود دارد و مخالفان و دولت سوریه در آن شرکت دارند. ما از این روند حمایت می‌کنیم. امیدواریم دولت بشار اسد اقدامات مناسبی برای حل سیاسی بحران اتخاذ کند. این تنها راه پیشرفت در سوریه است.

رونمایی از هواپیمای جاسوسی فوق‌ پیشرفته اسرائیل/ حمله موشکی به اطراف پایگاه البلد در صلاح‌الدین عراق/ واکنش ایران به وقوع کودتای نظامی در اردن/ تأکید ترکیه بر تداوم عملیات نظامی در خاک عراق

وی افزود: ما به ثبات سوریه نیاز داریم و این راهکار میانه‌ای از سوی دولت سوریه و افزایش تلاش‌های دولت و مخالفان را می‌طلبد تا بتوانیم در روند سیاسی که ممکن است ثبات را محقق کند، پیشرفت کنیم.

فیصل بن فرحان درباره اینکه آیا عربستان تصمیم امارات را برای پایان تحریم‌ها علیه سوریه که به موجب قانون سزار آمریکا علیه این کشور اعمال شده، تأیید می‌کند یا خیر، گفت: قانون سزار قانونی است که واشنگتن در راستای موضعش درباره سوریه اتخاذ کرده است. مساله مهم حل سیاسی بحران است.

وی تأکید کرد: عربستان بر پیشبرد روند سیاسی و حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای تحقق آن متمرکز است.

وزیر خارجه عربستان مارس گذشته گفته بود که نبود اراده بین‌المللی برای اجرایی کردن قطعنامه‌های سازمان ملل به ویژه قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت موجب طولانی‌تر شدن بحران سوریه و پیچیدگی آن و وخامت اوضاع انسانی شده است.

انتهای پیام /

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۱۰ آذر ماه
 • ۱۴۰۱/۹/۱۰
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۳۹
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۰۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۵
 • غروب آفتاب : ۱۷:۰۱
 • اذان مغرب : ۱۷:۲۱
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۲۰