کد خبر: ۳۷۶۳
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ - ۰۸:۴۲ ]

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: اجرای قانون پایانه های فروشگاهی باعث شفاف شدن کسب و کار می شود.

به گزارش نه وار نیوز; میر حیدر رضوی، با اشاره به قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، اظهار داشت: در راستای پیاده سازی و اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و در چارچوب برنامه هوشمندسازی نظام مالیاتی، تمامی فرایندهای مالیاتی بدون دخالت عامل انسانی و به صورت کاملا الکترونیکی، مکانیزه و هوشمند انجام خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: این قانون سال 1398 به تصویب رسید و برای اجرای موفقیت آمیز آن نیازمند همدلی و همسویی تمام ارکان نظام، چه حاکمیت و چه فعالان اقتصادی هستیم.

وی ادامه داد: سامانه مودیان هم اکنون آماده بهره برداری است و ظرف چند روز آینده، آدرس و لینک این سامانه از سوی سازمان امور مالیاتی کشور در اختیار رسانه ها و فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت تا ثبت نام خود در سامانه مربوطه را انجام دهند.

در ادامه این مقام مسئول گفت: در سامانه مودیان، فایل الکترونیکی برای کارپوشه مودیان ایجاد می شود و همچنین دو کد شناسه شامل کد شناسه پایانه فروشگاهی برای شناخته شدن پایانه فروش مودی همچنین کد شناسه حافظه مالیاتی برای شناسایی و تعریف اختصاصی مودی تعریف می شود که براساس آن، مودی قادر خواهد بود صورتحساب الکترونیکی دارای شماره منحصر به فرد برای فروش خود صادر نماید.

وی افزود: استانداردهای لازم برای چگونگی ایجاد و تهیه پایانه های فروشگاهی و حافظه مالیاتی نیز تدوین شده و به تأییدکارگروه راهبری سامانه مودیان رسیده است. رضوی در خصوص استاندارد تعریف شده برای پایانه فروشگاهی گفت: ویژگی پایانه فروش استاندارد و مورد نظر سازمان امور مالیاتی، هر شی یا پایانه ای است که قابلیت اتصال به حافظه مالیاتی را داشته و امکان صدور صورتحساب الکترونیکی را داشته باشد که می تواند یک لپ تاب، کیس کامپیوتر و حتی دستگاه ها و ابزارهای پرداخت بانکی باشد.

وی ادامه داد: حافظه مالیاتی استاندارد و مورد تایید سازمان نیز نرم افزاری است که مستقیما بتواند با کد شناسه ارایه شده، روی پایانه فروشگاهی قرار گرفته و یا از طریق سوئیچی که توسط شرکت معتمد ایجاد می شود، به سامانه مودیان متصل گردد.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان با بیان اینکه با اجرای این قانون، صرفا فعالان اقتصادی قادر به صدور صورتحساب الکترونیکی استاندارد خواهند بود، گفت: البته قانون برای برخی اصناف که تک کالایی و تک خدمتی هستند شرایطی را پیش بینی کرده تا بتوانند از ابزارهای پرداخت به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

رضوی در خصوص جرایم قانونی پیش بینی شده برای مودیانی که اقدام به ثبت نام در سامانه مودیان و اجرای قانون مذکور نکنند، گفت: از زمان لازم الاجرا شدن این قانون، کلیه صورتحساب های خارج از این سامانه، برای نظام مالیاتی فاقد اعتبار مالیاتی خواهد بود و علاوه بر آن جرایمی بموجب قانون نسبت به خرید یا فروش بنگاه اقتصادی به آن تعلق گرفته و همچنین، اعتبار مالیاتی ارزش افزوده که باید مورد قبول بگیرد نیز مورد پذیرش قرار نخواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین فعالان اقتصادی برای کسب و کارهایی که در سامانه مودیان ثبت نشده، نمی توانند صورتحساب صادر کنند و در چارچوب این قانون، هر فعال اقتصادی که در این سامانه ثبت نام می نماید، دارای کارپوشه ای خواهد بود و صورت حساب الکترونیکی هم در کارپوشه خریدار و هم در کارپوشه فروشنده قرار می گیرد و محاسبات، اظهارنامه و فرآیندهای مالیات بر ارزش افزوده بدون دخالت عامل انسانی بصورت کاملا هوشمند و الکترونیکی در سامانه کار پوشه مودیان انجام می شود.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۶ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۶
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۴۸
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۲
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۲
 • اذان مغرب : ۱۹:۵۰
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰