کد خبر: ۳۸۱۰
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۰۹:۰۹ ]

روایت نیویورک تایمز از تنبیه آمریکا توسط ایران، گفتگوی عراق و اتحادیه عرب درباره ایران، بمباران مناطقی از یمن توسط عربستان سعودی، از سرگیری اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائیل و نامه‌های فلسطین به سازمان ملل درباره جنایات اسرائیل از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین الملی در 24 ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; در حال حاضر پنجره کوچکی برای ایران و آمریکا برای بازگشت به چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک که در میان طرفداران و منتقدان با نام توافق هسته‌ای ایران یاد می‌شود، وجود دارد.

شورای سردبیری نیویورک تایمز شنبه در گزارشی با اشاره به مطلب فوق، درباره برنامه جامع اقدام مشترک نوشت: «در سال 2015، گروه قدرت‌های جهانی توافق کردند در صورتی که ایران جنبه‌های نگران کننده برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و با تقویت بازرسی‌ها موافقت کند، برخی از تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور کاهش یابد».

نیویورک تایمز با اشاره به این موضوع که برجام، توافق صلح نبوده، نوشت: «این توافقی برای حل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای بوده است. در سال 2018،‌ دولت ترامپ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد و گفت که تحریم‌های سنگین آنقدر ایران را فلج خواهد کرد تا تحقیر شده و شرایط جدید که برای آمریکا بیشتر مطلوب بوده را بپذیرد».

روایت نیویورک تایمز از تنبیه آمریکا توسط ایران/ گفتگوی عراق و اتحادیه عرب درباره ایران/ بمباران مناطقی از یمن توسط عربستان سعودی/ از سرگیری اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائیل

شورای سردبیری نیویورک تایمز با اشاره به سیاست فشار حداکثری رئیس جمهور سابق آمریکا نوشت: «حقیقت ناراحت‌کننده این است که تحریم‌های "فشار حداکثری" پایدار نیستند. این تحریم‌ها رفتار ایران را به بهتر تغییر ندادند. دقیقا بر عکس. ایران برای تنبیه آمریکا به دلیل امتناع از پایبندی به توافق، به نقض‌‌های درجه بندی شده برجام پرداخت تا به آمریکا یادآوری کند که جهان بدون توافق هسته‌ای ایران چگونه است. تحت توافق هسته‌ای، ایران اجازه داشت تا به غنی سازی اورانیوم تا 3.67 درصد خلوط بپردازد که بسیار کمتر از درجه خلوص تسلیحاتی است. تهران در حال حاضر به غنی سازی اورانیوم تا خلوص 20 درصد می پردازد. تحت توافق هسته‌ای،‌ایران محدود به ذخیره حدود 202 کیلوگرم اورانیوم (غنی شده) بوده اما اکنون برآورد می‌شود که سه تن ذخیره (اورانیوم غنی شده) دارد».

نیویورک تایمز در پایان گزارش خود نوشت: «در صورتی که برنامه هسته‌ای ایران تحت کنترل مسالمت‌آمیز قرار بگیرد،‌ ائتلافی منطقه‌ای می‌تواند به نقش ایران در منطقه بپردازد. اهرم زیاد است حتی اگر بایدن تحریم‌های دوره ترامپ را بردارد،‌ اکثر تحریم‌های آمریکا سر جای خود باقی خواهد ماند که این تحریم‌ها اهرم اقتصادی خواهد بود که می‌تواند از آن برای پیگیری توافق‌هایی استفاده کرد. تیم سیاست خارجی بایدن زمانی که سرکار آمدند قول دادند که توافق هسته‌ای را "طولانی‌تر و قدرتمندتر" کنند که هدفی با ارزش است. نخستین گام برای رسیدن به این هدف، بازگشت به برجام است».

گفتگوی عراق و اتحادیه عرب درباره ایران

«فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق، روز شنبه، به همراه «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در بغداد مشارکت کرد.

به گزارش خبرگزاری «ناس نیوز»، وزیر امور خارجه عراق در این کنفرانس گفت:‌ «با ابوالغیط درباره اوضاع منطقه و روابط عراق با اتحادیه عرب و نتیجه سفرهای خارجی [مقامات] عراق با گفت‌و‌گو کردیم».

فؤاد حسین ادامه داد: «من با ابوالغیط سفرهای نخست‌وزیر به برخی از کشورهای [حاشیه] خلیج [فارس] مورد بحث و بررسی قرار دادیم. ما با ابوالغیط درباره روابط عراق با ترکیه و ایران و اوضاع سوریه گفت‌و‌گو کردیم».

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که در گفت‌و‌گو با ابوالغیط درباره اوضاع سوریه خاطر نشان شده است که اوضاع این کشور ثبات ندارد که این مسئله بر اوضاع عراق تأثیر منفی دارد.

روایت نیویورک تایمز از تنبیه آمریکا توسط ایران/ گفتگوی عراق و اتحادیه عرب درباره ایران/ بمباران مناطقی از یمن توسط عربستان سعودی/ از سرگیری اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائیل

فؤاد حسین همچنین اشاره کرد که دبیرکل اتحادیه عرب پس از دیدار با مقامات عراقی به اربیل سفر خواهد کرد.

در مقابل دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «اتحادیه عرب از سران عراق طی چند ماه آینده میزبانی خواهد کرد. ما در آنچه در راستای تأمین منافع عراق است، تحت فرمان عراق هستیم».

منابع عراقی، ظهر امروز، از ورود دبیرکل اتحادیه عرب به بغداد و دیدار با مقامات وزارت خارجه این کشور خبر دادند.

این کنفرانس پس از سفر «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به کشورهای امارات و عربستان سعودی برگزار شده است.

بمباران مناطقی از یمن توسط عربستان سعودی

جنگنده‌های متجاوز سعودی طی ۲۴ ساعت گذشته مناطق مختلف یمن را هدف حملات هوایی قرار دادند. در این حملات، استان‌های مختلف یمن هدف قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های سعودی ۳ استان یمن را هدف قرار دادند. استان‌های الجوف، مأرب و البیضاء، هدف شدیدترین حملات هوایی قرار گرفتند. سعودی‌ها با بمباران مأرب تلاش کردند تا روند پیشروی‌های مقاومت در این استان را کُند سازند.

گفتنی است، نیروهای مقاومت یمن تاکنون در جریان نبرد مأرب دستاوردهای میدانی بزرگی را محقق ساخته‌اند. در همین ارتباط، اعلام شد که نیروهای یمنی در منطقه «الفجوه» واقع در غرب شهر مأرب پیشروی‌های بزرگی را رقم زده‌اند.

روایت نیویورک تایمز از تنبیه آمریکا توسط ایران/ گفتگوی عراق و اتحادیه عرب درباره ایران/ بمباران مناطقی از یمن توسط عربستان سعودی/ از سرگیری اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائیل

در حال حاضر عربستان سعودی به دلیل عملیات‌های برق آسای نیروهای یمنی در شهر مأرب با فشار گسترده‌ای مواجه شده است. افزایش فشارها از سوی نیروهای مقاومت یمن موجب شده است تا سعودی‌ها تمام تلاش خود برای اعزام مزدوران از نقاط مختلف یمن به مأرب را به کار بندند.

از سرگیری اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائیل

شهروندان اسرائیلی شنبه شب اعتراضات هفتگی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم را پس از آنکه در اواخر مارس گذشته به دلیل انتخابات متوقف شده بود ، از سرگرفتند.

به گزارش خبرگزاری سما فلسطین، این تظاهرات توسط جنبش پرچم‌های سیاه برگزار شد.

در جریان تظاهرات، معترضان به جاده‌ها و پل‌ها در چندین شهر اراضی اشغالی رفتند و شعار "بله به تغییر دولت .. نه به انتخابات پنجم" سر دادند.

روایت نیویورک تایمز از تنبیه آمریکا توسط ایران/ گفتگوی عراق و اتحادیه عرب درباره ایران/ بمباران مناطقی از یمن توسط عربستان سعودی/ از سرگیری اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائیل

جنبش پرچم‌های سیاه اعلام کرده که پس از چهار انتخابات در اراضی اشغالی تصمیمی واضح وجود دارد؛ مردم می خواهند دولت را تغییر دهند، آنها انتخاب دیگری نخواهند داشت.

همچنین معترضین خواستار استعفای نتانیاهو شدند و پلیس برای متفرق کردن معترضین به زور متوسل شد.

اراضی اشغالی هر هفته شاهد برگزاری تظاهراتی برای برکناری نخست وزیر این رژیم است. بنیامین نتانیاهو در حال حاضر با اتهامات رشوه خواری ، کلاهبرداری در حال محاکمه است.

نامه‌های فلسطین به سازمان ملل درباره جنایات اسرائیل

نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل در اعتراض به تداوم جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین سه نامه به دبیرکل این سازمان، رئیس شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ارسال کرد.

به گزارش خبرگزاری سما، ریاض منصور، نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل با ارسال سه نامه به دبیرکل این سازمان، رئیس شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل علیه تشدید نقض حقوق بشر توسط صهیونیست‌ها و تدوام جنایت علیه ملت بی‌سلاح فلسطین اعتراض کرد.

روایت نیویورک تایمز از تنبیه آمریکا توسط ایران/ گفتگوی عراق و اتحادیه عرب درباره ایران/ بمباران مناطقی از یمن توسط عربستان سعودی/ از سرگیری اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائیل

در این نامه آمده است که خانواده‌های فلسطینی در مناطق مختلف قدس شرقی اشغالی همچنان با خطر تخلیه خودسرانه و سلب حقوق اجتماعی‌شان در پی سیاست‌های غیر قانونی و غیر انسانی رژیم صهیونیستی مواجه هستند.

ریاض منصور افزود، خطر گرفتن خانه‌های فلسطینی‌ها و جایگزین کردن آنها با شهرک نشینان صهیونیستی همچنان وجود دارد و این اقدام نقض خطرناک قانون بین‌الملل و چالشی برای اراده جامعه بین‌الملل ازجمله قطعنامه‌های شورای امنیت است.

وی گفت: افزایش جنایات شهرک نشینان نتیجه طبیعی اقداماتی است که سربازان اشغالگر اسرائیلی علیه شهروندان فلسطینی مرتکب می‌شوند، از جمله اعدام‌های میدانی، دستگیری‌های خودسرانه و حملات مرگبار علیه غیرنظامیان.

ریاض منصور در ادامه با اشاره به جنایت‌های دیگر رژیم صهیونیستی اوضاع نوار غزه را نگران کننده خواند.

نماینده فلسطین همچنین از سازمان ملل و شورای امنیت خواست که با تلاس متضاعف این اقدامات رژیم صهیونیستی را متوقف کنند.

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۴ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۶
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۳
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۰
 • اذان مغرب : ۱۹:۴۸
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰