کد خبر: ۳۸۲۰
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۹:۰۰ ]
سرپرست ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان با اشاره به توسعه ارتباطات روستایی در استان گفت: هم اکنون 94 درصد از جمعیت روستایی در روستاهای بالای20 خانوار استان به شبکه ملی اطلاعات و خدمات اینترنت پر سرعت دسترسی دارند.

به گزارش نه وار نیوز; حامد سرائی با اشاره به گسترش ضریب نفوذ در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان زنجان اظهار داشت: در استان تا کنون نزدیک به 470 هزار خط تلفن واگذار شده است که از این تعداد، شرکت مخابرات 91 درصد واگذاری ها را انجام داده است. تعداد شرکت های ارائه دهنده ارتباطات ثابت (FCP) از 6 به 8 شرکت افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به وجود ظرفیت و امکان فعالیت در بازار خطوط تلفن ثابت در زنجان، از سایر FCP ها دعوت می شود به عنوان کمک حال مخابرات در توسعه ارتباطات ثابت استان نقش پررنگ تری ایفا کنند.

سرپرست ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان ادامه داد: با فعال شدن قابلیت رومینگ توسط کابران در گوشی های تلفن همراه ، نزدیک به 100 در صد مسیرهای جاده ای استان از پوشش تماس صوتی برخوردارند و 84 درصد دارای پوشش اینترنت پرسرعت هستند.

سرائی گفت: تاکنون بیش از 90 کیلومتر فیبر نوری در شهرستان های زنجان، خدابنده و ایجرود به منظور توسعه زیرساخت ارتباطات پهن باند در روستاهای استان احداث شده است.

وی گفت: تعداد مشترکین شهری اینترنت خانگی مبتنی بر فیبر نوری در قالب FTTH بر اساس زیرساخت فیبر نوری افزایش 34 درصدی داشته و هم اکنون توسعه پروژه FTTH توسط مخابرات منطقه زنجان در حال اجرا می باشد و این در حالی است که اپراتور ایرانسل طی دو سال گذشته با مشارکت شهرداری بیش از 50 کیلومتر فیبر نوری در سطح شهر زنجان احداث کرده است.

سرپرست ICT استان زنجان در ادامه با اشاره به اینکه استان زنجان از لحاظ پهنای باند در شرایط مطلوبی قرار دارد افزود: ظرفیت پهنای باند ورودی استان با افزایش دو برابری نسبت به انتهای سال 1398 به 200 گیگابیت بر ثانیه رسید که در سال 99 در شرایط بیشینه مصرف پهنای باند نزدیک به دو سوم ظرفیت بلااستفاده بوده است.

شرائی گفت:از همه فعالان در حوزه محتوای دیجیتال دعوت می شود از ظرفیت مستعد و موجود پهنای باند استان برای تولید و انتشار محتوای دیجیتال و ایجاد کسب و کار بهره برداری کنند و در این راستا آمادگی اعطای تسهیلات و حمایت از طرح های برگزیده در قالب طرح های «ایران کارفا» و «ایران نوآفرین» وجود دارد.

وی ادامه داد : در حوزه تجارت الکترونیک پست استان زنجان جایگاه سوم در کشور را دارد و بعد از استان تهران و خراسان رضوی بیشترین مرسوله پستی را در سراسر کشور دارد.

سرپرست ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان با اشاره به رشد 22 درصدی روستاهای بالای 20 خانوار استان در بهره مندی از اینترنت پرسرعت گفت: این آمار در ابتدای شش ماهه اول سال99 به میزان 64 درصد بود که در پایان سال 99 به 86 درصد رسید و از مجموع 712 روستای بالای 20 خانوار در استان زنجان، تاکنون 611 روستا از دسترسی اینترنت پرسرعت بهره مند هستند که دربرگیرنده بیش از 96 هزار خانوار و 320 هزار نفر جمعیت است. به طوری که هم اکنون 94 درصد از جمعیت روستایی استان زنجان به اینترنت پرسرعت متصل هستند.

سرائی خاطر نشان کرد: در طی این مدت 125 سایت تلفن همراه توسط اپراتورهای همراه اول و ایرانسل برای ارائه سرویس اینترنت پرسرعت در 155 روستا با جمعیتی بیش از 20 هزار خانوار ارتقاء یا راه اندازی شده است و برای این طرح ها 134 میلیارد تومان هزینه شد.

وی با اشاره به سفر وزیر ارتباطات در بهمن سال 99 و افتتاح مجتمع ICT استان زنجان خاطر نشان کرد: مجتمع ICT استان در برگیرنده تمامی دستگاه های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان زنجان مشتمل بر اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیریت ارتباطات زیرساخت، اداره کل پست، نمایندگی تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مدیریت شعب پست بانک می باشد که با سرمایه گذاری بیش از 32 میلیارد تومان طی مدت 3 سال احداث شده است.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه
 • ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۴۷
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۲:۳۰
 • غروب آفتاب : ۱۷:۴۸
 • اذان مغرب : ۱۸:۰۷
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷