کد خبر: ۳۸۲۷
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۷:۰۵ ]

پس از آنکه ۱۳ تیرماه سال ۹۹ وقوع حادثه انفجار و آتش سوزی در سالن تحقیق و توسعه سانتریفیوژ در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن «نطنز» خبرساز شد، ساعتی پیش، سخنگوی سازمان انرژی اتمی از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیاست غنی‌سازی نطنز خبر داد و گفت: علت حادثه در دست بررسی است و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

به گزارش نه وار نیوز;  پس از آنکه ۱۳ تیرماه سال ۹۹ وقوع حادثه انفجار و آتش سوزی در سالن تحقیق و توسعه سانتریفیوژ در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن «نطنز» خبرساز شد، ساعتی پیش، سخنگوی سازمان انرژی اتمی از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیاست غنی‌سازی نطنز خبر داد و گفت: علت حادثه در دست بررسی است و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، «بهروز کمالوندی» از وقوع حادثه در بامداد امروز در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز خبر داد و گفت: خوشبختانه این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته و علل آن در دست بررسی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: بامداد امروز حادثه‌ای در بخشی از شبکه توزیع برق مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن (نطنز) رخ داد که خوشبختانه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است. علل حادثه در دست بررسی است و متعاقبا اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.

اطلاعات کافی درباره خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز وجود ندارد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اطلاعات کافی درباره خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز وجود ندارد و باید بررسی‌های بیشتری صورت گیرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به رخداد واقع شده در تأسیسات هسته‌ای نطنز افزود: در بخشی از قسمت‌های برق مجتمع شهید احمدی روشن قطع برق رخ داده و حادثه‌ای اتفاق افتاده است که این امر در دست بررسی است.

وی ادامه داد: هنوز علت قطعی برق مشخص نشده است و باید بررسی کنیم، اما خوشبختانه هیچ تلفات و مشکل خاصی رخ نداده و این حادثه در دست بررسی است که متعاقبا اطلاعات تکمیلی ارائه خواهد شد.

کمالوندی در پاسخ به سؤالی مبنی بر بروز برخی از شایعات در خصوص خرابکاری بودن این رخداد گفت: اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد و باید بررسی‌های بیشتری صورت گیرد.

ملاحظات امنیتی در خصوص اتفاق سابق

پس از گذشت چند روز از حادثه انفجار و آتش‌سوزی (تیرماه 99) در یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز (مجتمع شهید احمدی‌روشن) سخنگوی سازمان انرژی اتمی خسارت وارده به این سوله را «قابل‌توجه» توصیف کرد. «بهروز کمالوندی» با تاکید بر اینکه حادثه مذکور تلفات جانی نداشته است در عین حال گفت، تجهیزاتی که در این سالن وجود داشت تجهیزات اندازه‌گیری و ابزار‌های دقیق بودند که در اثر این حادثه بخشی از آن از بین رفته و بخش دیگری نیز خسارت دیده است.

او همچنین تصریح کرد: به‌ دلیل نوع تجهیزات حتی اگر حادثه ابعاد کوچک‌تری نیز می‌داشت دیگر نمی‌توانستند قابل استفاده باشند. کمالوندی در ادامه با اشاره به حادثه نطنز اعلام کرد که این حادثه ممکن است در برنامه میان‌مدت، توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد کند. بامداد روز پنج‌شنبه ۱۲تیر ماه ۹۹ یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار حادثه شد و به‌ دنبال آن شورای عالی امنیت ملی ایران روز ۱۳ تیرماه سال گذشته اعلام کرد که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز مشخص شده است، اما به‌دلیل «ملاحظات امنیتی» فعلا دراین‌باره اطلاع‌رسانی نخواهد شد.

این همان موضوعی بود که روز گذشته کمالوندی نیز بر آن تاکید کرد و گفت الان مراجع امنیتی کشور می‌دانند که علت حادثه چیست، اما بنا به ملاحظات امنیتی فعلا بنا ندارند در این باره صحبت کنند. پیش از این هم، ششم تیرماه سال گذشته انفجار مهیبی در منطقه پارچین واقع در شرق تهران به وقوع پیوست که مقامات علت آن را انفجار مخازن گاز در این منطقه اعلام کردند. به‌دنبال وقوع این دو حادثه، گمانه‌زنی‌هایی درباره نقش احتمالی اسرائیل در این انفجار و احتمال خرابکاری در آن‌ها مطرح شد که تاکنون از سوی هیچ مقامی تایید رسمی نشده است. در همین راستا، روز یکشنبه ۱۵ تیرماه نیز علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در کمیسیون امنیت ملی مجلس حاضر شد و توضیحاتی ارائه کرد. به گفته ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، صالحی در توضیح دلایل حادثه نطنز در این کمیسیون اعلام کرده که سناریو‌های مختلف در حال بررسی است و نتایج قطعی آن اعلام خواهد شد.

ادعای اسراییل در مورد حادثه نطنز / حمله سایبری کردیم

سوله در ابعاد بزرگ‌تری ساخته می‌شود

به هر ترتیب پس از حادثه تیرماه 99، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی درتوضیح حادثه اخیر در نطنز گفت: تصمیمات لازم برای بازسازی سوله آسیب‌دیده مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) اتخاذ شده و قرار است سوله بزرگ‌تر و با تجهیزات پیشرفته‌تری در این مجتمع احداث شود. وی درخصوص مشخصات سوله‌ای که این حادثه در آن رخ داده است، گفت: ساخت این سوله از سال ۹۲ شروع شده بود و نظر آقای صالحی این بود که برای کار‌های نهایی ماشین‌های پیشرفته و مونتاژ این ماشین‌ها راه‌اندازی و تجهیز شود. در سال ۹۴ ساخت این سوله درحال تکمیل بود که به‌دلیل بحث برجام کاملا تکمیل نشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: قرار بود در این سوله نمونه‌های بیشتری از ماشین‌های سانتریفیوژ پیشرفته تولید شود. این سوله بعد از خروج آمریکا از برجام و دستور رهبری معظم به سازمان انرژی اتمی مبنی بر ایجاد زمینه لازم برای تولید ۱۹۰ هزار سو (در چارچوب برجام) دقیقا دو روز بعد از این فرمایش ایشان یعنی در روز ۱۶ خرداد ۹۷ با حضور خبرنگاران مجموعه افتتاح شد. البته مجموعه به‌دلیل محدودیت‌های برجامی با ظرفیت کامل کار نمی‌کرد، در عین حال تکمیل هر چه بیشتر سالن مدنظر بود که تا روز حادثه نیز در دست اقدام بود.

کمالوندی با بیان اینکه تصمیمات برای بازسازی این سوله به مراجع ذی‌ربط منعکس شده است، گفت: البته هنوز این بحث وجود دارد که آیا سوله در همان نقطه فعلی ساخته شود یا با در نظر گرفتن ملاحظات پدافندی در محل مناسب دیگری انجام شود، اما آنچه تصمیم آن گرفته شده این است که سوله در ابعادی بزرگ‌تر ساخته می‌شود و از تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تری در آنجا استفاده خواهد شد. در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ و به مراجع ذی‌ربط منعکس شده و این مراجع هم از موضوع حمایت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه این حادثه هیچ وقفه و خللی در کار غنی‌سازی ایران ایجاد نمی‌کند، گفت: ممکن است این حادثه در برنامه میان‌مدت توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد کند که با تلاش شبانه‌روزی و کار جهادی همکاران سازمان این کندی را ان‌شاءالله جبران می‌کنیم به نحوی که حتی ظرفیت‌هایی بیشتر از قبل در این سایت ایجاد شود. همکاران ما عزم جزم دارند تا در این زمینه تمام تلاش خود را به‌کار گیرند. کمالوندی در ادامه اظهار کرد: در زمینه بازسازی سوله خسارت دیده باید دو فرآیند ایجاد تاسیسات و تامین تجهیزات به موازات و در عرض هم در دستور کار قرار گیرد. در واقع همزمان با احداث تاسیسات باید تامین تجهیزات را هم پیگیری و ابعاد کار را گسترده‌تر کنیم.

بررسی گمانه‌زنی‌های مختلف درمورد نطنز

همزمان با این توضیحات درباره حادثه قبلی در نطنز، مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به بررسی ابعاد مختلف حادثه سایت هسته‌ای نطنز، گفت: سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ بعضی از ماشین‌های غنی‌سازی ما طبق برجام بوده است. وی افزود: در برجام تحقیق و توسعه برای جمهوری اسلامی مجاز دیده شده و کاری که در سوله نطنز انجام می‌گرفته، کاملا در راستای برجام بوده است؛ لذا هیچ تخلف و تخطی از برجام نشده است. ذوالنوری با بیان اینکه گمانه‌های مختلفی درخصوص علل این حادثه وجود دارد که در دست بررسی است، گفت: البته گمانه‌های قوی‌تر و علت اصلی حادثه تقریبا روشن شده، اما به لحاظ امنیتی نمی‌توانیم اعلام کنیم تا در زمان خودش تصمیم‌گیری شود. وی با تاکید براین که موضوع مذکور در کمیسیون امنیت ملی مجلس مختومه نیست و بررسی‌های بیشتر ادامه دارد.

با توجه به وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن «نطنز»، این دومین اتفاق در کمتر از یک سال در این مرکز غنی سازی است که به نظر می‌رسد بر خلاف اتفاق تیرماه سال ۹۹ عمدی نیست و اتفاقی بوده که در شبکه برق این مجتمع رخ داده است. اینکه سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز تاکید دارد مستندی درباره اینکه خرابکاری صورت گرفته باشد، مشاهده نشده نیز گویای این موضوع است.

 

 
 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۴ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۶
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۳
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۰
 • اذان مغرب : ۱۹:۴۸
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰