کد خبر: ۳۹۸۷
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۱:۱۰ ]
راه‌های جدید حزب الله برای به چالش کشیدن اسرائیل، بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام، رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد، تعویق نشست استانبول درباره افغانستان و تاسیس یک نهاد حقوق بشری از سوی مخالفان بن‌سلمان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مربوط به خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، روز سه شنبه از مرز‌های شمال فلسطین اشغالی با لبنان بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری عرب ۴۸، «بنی گانتز» در جمع نظامیان رژیم صهیونیستی گفت: حزب الله در تلاش است با روش‌های جدید، سیستم امنیتی اسرائیل را به چالش بکشد.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی این سخنان را در پایان بازدید خود از مقر فرماندهی جبهه شمالی ارتش رژیم صهیونیستی بیان داشت و شماری از فرماندهان ارتش این رژیم هم او را در این بازدید همراهی کردند.

بازدید گانتز از مرز لبنان همزمان با پایان دوره‌های آموزشی نیرو‌های تیپ ناحال انجام شده است؛ نیرو‌هایی که کار شبیه سازی جنگ در لبنان را انجام می‌دهند.

راه های جدید حزب الله برای برای به چالش کشیدن اسرائیل/ بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام/ رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد/ تعویق نشست استانبول درباره افغانستان

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پس از پایان بازدید خود از مرز فلسطین اشغالی با لبنان گفت: ارتش اسرائیل در تمام مرزهای شمالی و نیز در بخش مرزی با لبنان به بهترین شکل آماده است. ما با هر تهدیدی مقابله خواهیم کرد. اگر حزب الله ارتش اسرائیل و کابینه اسرائیل را به چالش بکشد، پیامدهای بسیار ناگواری به همراه خواهد داشت و امیدوارم که این اتفاق نیفتد.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام

در پی پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اتریش، اتحادیه اروپا بیانیه‌ مطبوعاتی درباره این نشست منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: «کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک، این سه‌شنبه کار خود در وین را حضوری از سر گرفت. کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای برجام است. ریاست کمیسیون بر عهده "انریکه مورا" معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بود که از طرف "جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست حضور داشت. نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران نیز در این نشست حضور داشتند.»

اتحادیه اروپا در بیانیه خود افزود: «شرکت کنندگان پیشرفت در مذاکرات در حال انجام در وین را در خصوص اقدامات مورد نیاز بررسی کردند که این اقدامات در خصوص برداشتن تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و اجرای کامل و موثر آن بوده است.»

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، «کمیسیون مشترک تصمیم گرفته گروه کارشناسی سومی ایجاد کند تا شروع به بررسی توالی احتمالی اقدامات مربوطه کند.»

راه های جدید حزب الله برای برای به چالش کشیدن اسرائیل/ بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام/ رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد/ تعویق نشست استانبول درباره افغانستان

در این بیانیه آمده است: «شرکت کنندگان عزم خود را برای پیگیری بیشتر تلاش‌های دیپلماتیک مشترک از جمله در کمیسیون مشترک و از طریق ادامه تماس‌های جداگانه هماهنگ کننده با اعضای برجام و آمریکا اعلام کردند.»

اتحادیه اروپا در بیانیه خود اعلام کرد که کمیسیون مشترک برجام، هفته آینده بار دیگر تشکیل جلسه خواهد داد.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام که بعدازظهر امروز در «گرندهتل» وین برگزار شد، دقایقی پیش پایان یافت و قرار شد گفت‌وگوها در هفته آینده ادامه یابد. در این نشست، روسای هیات‌های مذاکره کننده کشورهای طرف ‌برجام به بحث و بررسی در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوهای فنی و پیش‌نویس‌های اولیه متون و نحوه تداوم گفت‌وگوها پرداختند.

در نشست امروز کمیسیون مشترک، «سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه و رئیس هیأت ایرانی ضمن تأکید مجدد اصول و مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برجام و مسیری که باید طی شود، روند کنونی گفت‌وگوها را به رغم دشواری‌ها و چالش‌های موجود رو به جلو ارزیابی کرد.‌

عراقچی در عین حال تأکید کرد که هیات ایرانی هر زمان که روند گفت‌و‌گوها به سمت زیاده خواهی، وقت کشی و چانه زنی‌های غیرمنطقی برود، گفت‌و‌گوها را متوقف خواهد کرد.

در این نشست، کشورهای مشارکت کننده در برجام توافق کردند، علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود. هیأت‌ها پس از مشورت در پایتخت‌های متبوع خود، هفته آینده ضمن ازسرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت‌و‌گوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق، روز سه‌شنبه با عبدالعزیز الشمری سفیر عربستان سعودی در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد.

محور مذاکرات الاعرجی با سفیر سعودی نزدیکی هرچه بیشتر عراق با عربستان و نیز تبادل نظر راجع به مسائل منطقه بوده است.

راه های جدید حزب الله برای برای به چالش کشیدن اسرائیل/ بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام/ رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد/ تعویق نشست استانبول درباره افغانستان

در این دیدار دو طرف ضمن تأکید بر گفت وگوی بیشتر در خصوص تفاهم و حسن همجواری، اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه و راه های پایان اختلافات به گونه‌ای که منافع کشورها و مردم منطقه تأمین شده و باعث افزایش ثبات، توسعه و تشویق به سرمایه گذاری در همه زمینه‌ها شود، بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین ثبات بیشتر منطقه با عبور از بحران‌ها و تمرکز بر منافع مشترک کشورها و مردم منطقه مورد تبادل نظر و تاکید مشاور امنیت ملی دولت عراق و سفیر عربستان سعودی در بغداد بود. این درحالی است که قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق چند روز قبل به ایران سفر کرده بود.

تعویق نشست استانبول درباره افغانستان

نشست استانبول در مورد افغانستان به دلیل امتناع طالبان از شرکت در این نشست، به تعویق افتاد.

اسپوتنیک به نقل از کانال تلویزیونی الجزیره گزارش داد، یک منبع شورای عالی آشتی ملی افغانستان گفت، کنفرانس افغانستان در استانبول به دلیل امتناع نمایندگان گروه طالبان از شرکت در آن، به تاریخ دیگری موکول شد.

گروه طالبان در ۱۳ آوریل اعلام کرد تا زمانی که همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، در هیچ کنفرانسی شرکت نخواهد کرد.

نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان گفت که تصمیم به تعویق انداختن کنفرانس صلح استانبول درباره افغانستان به دلیل عدم توافق طرفین در مورد دستور کار مشترک، قابل پیش بینی بود.

راه های جدید حزب الله برای برای به چالش کشیدن اسرائیل/ بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام/ رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد/ تعویق نشست استانبول درباره افغانستان

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت که تصمیم به تعویق انداختن کنفرانس صلح استانبول به دلیل عدم توافق طرفین در مورد دستور کار مشترک، قابل پیش بینی بود.

کابلوف گفت: انتظار می‌رفت این نشست به تعویق بیفتد، زیرا مشاهده می‌شد که تاکنون مواضع جنبش طالبان و طرف گسترده‌تر، شامل دولت افغانستان، شورای عالی آشتی ملی و تعدادی از سیاستمداران این کشور، با هم نزدیک نیست.

وی افزود: در چنین شرایط، بدون وجود برنامه‌های مشترک، مسلماً چنین نشست بی‌معنی به نظر می‌رسد.

کابلوف افزود که طرف روسی دعوت رسمی برای شرکت در کنفرانس استانبول را دریافت کرده است.

تاسیس یک نهاد حقوق بشری از سوی مخالفان بن‌سلمان

تعدادی از حقوقدانان و مخالفان دولت سعودی در لندن، سازمان حقوق بشری «سَنَد» را با هدف پیگیری وضعیت حقوق بشر در عربستان به راه انداختند.

به نوشته وبگاه عربی۲۱، در مراسم مجازی افتتاح سازمان «سند» در لندن، گفته شد که هدف این سازمان نظارت بر آزادی‌ها در عربستان و افشای سرکوب مخالفان از سوی «رژیم محمد بن سلمان» برای افکار عمومی کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی است.

راه های جدید حزب الله برای برای به چالش کشیدن اسرائیل/ بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام/ رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد/ تعویق نشست استانبول درباره افغانستان

دکتر «سعید الغامدی» رئیس هیأت امنای این نهاد حقوق بشری افزود: «هدف سند، حمایت از مظلوم و پاسخ به ظالم است. وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی در شرایط بسیار بد و دردناکی است. ظلم و ستم گسترش یافته و سرکوب اصلی‌ترین کاری است که حکومت انجام می‌دهد.»

او تأکید کرد: «زندان‌ها پر شده و اشخاص صرفا به دلیل موضع و عقیده یا یک توئیت و جمله به حبس‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.»

از زمان ولی‌عهدی محمد بن سلمان، نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان، در مقایسه با گذشته به شدت افزایش یافته و ولی‌عهد جوان، هر کسی را که کمترین خطری برای تاج و تخت او داشته باشد، از سر راه خود برمی‌دارد، به گونه ای گروه وسیعی در سال‌های گذشته از روحانیون و خطیبان مساجد گرفته تا مخالفان لیبرال و زنان و شاهزادگان، هدف سرکوب بن سلمان قرار گرفته‌اند.

تابناک انتهای پیام/ع

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه
 • ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۳۰
 • غروب آفتاب : ۱۷:۴۱
 • اذان مغرب : ۱۸:۰۱
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۶