کد خبر: ۴۰۲۶
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ - ۱۱:۴۰ ]
تفاهم عراق با سه کشور غربی برای ساخت راکتور‌های هسته‌ای، گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و امارات بعد از چهار سال، ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی به عربستان، مذاکره فرماندهان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد و اعزام کاروان بزرگ نطامی آمریکا از عراق به سوریه، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; سازمان کنترل منابع رادیو اکتیو عراق بر وجود تفاهماتی با سه کشور روسیه، فرانسه و آمریکا برای ساخت راکتورهای هسته‌ای تاکید کرد.

کمال حسین لطیف، رئیس سازمان کنترل منابع رادیو اکتیو گفت: کمیته دولتی ساخت راکتورهای هسته‌ای برای اهداف پژوهشی چندین نشست اولیه برای بررسی داده‌ها و دستورالعمل‌های سازمان بین‌المللی اتمی برای ساخت راکتورها برگزار کرده و در این باره گفت‌وگوهایی با سفارت روسیه در بغداد انجام شده است.

وی با بیان اینکه دیدارها با طرف روسی، به نگارش یادداشت تفاهمی چند بندی برای تسریع در ساخت راکتورها منجر شده است، تاکید کرد :همچنین دیداری دیگر با مسئولان سفارت فرانسه در بغداد انجام و طی آن، درباره نیاز عراق به راکتورهای هسته‌ای برای تولید برق گفت‌وگو شد.

فاهم عراق با ۳ کشور غربی برای ساخت راکتورهای هسته‌ای/ گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و امارات بعد از ۴ سال/ ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی به عربستان/ مذاکره فرماندهان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد

لطیف با اشاره به اینکه بغداد خواهان همکاری مشترک با فرانسه و اتحادیه اروپا برای تقویت توانمندی هسته‌ای عراق در زمینه کاربردهای صلح‌آمیز است، اظهار داشت: طرف فرانسوی مشتاق همکاری با عراق در زمینه استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای است و ما منتظر موافقت کامل برای اطلاع از جزئیات این همکاری هستیم.

وی ادامه داد: ما همچنین درخواست دیدار با مسئولان مربوطه امریکا را مطرح کردیم که به زودی هیات عالی رتبه دولتی در این باره دیدارهایی انجام خواهد داد.

به گزارش میدل ایست نیوز، سعران الاعاجیبی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز ابراز امیدواری کرد که عراق همانند دیگر کشورهای منطقه و جهان دارای راکتورهای هسته‌ای شود.

وی گفت: راکتورهای هسته‌ای تنها برای اهداف نظامی نیست، بلکه بسیاری از کشورهای جهان از آن برای تولید انرژی هسته‌ای و مسائل صلح‌آمیز دیگر استفاده می‌کنند.

الاعاجیبی با بیان اینکه راکتورهای هسته‌ای نیازمند زیرساخت‌ها و بودجه هنگفتی است که بار مالی سنگینی بر دولت کنونی تحمیل خواهد کرد، اظهار داشت: راکتورهای هسته‌ای عراق پیش از ۲۰۰۳ میلادی منجر به مشکلات بسیاری شد و چند بار آماج قرار گرفت اما راکتورهای جدید باید برای اهداف صلح‌آمیز باشد.

سازمان کنترل منابع رادیو اکتیو عراق در اکتبر ۲۰۲۰ تاکید کرده بود پنج کشور امریکا، روسیه، آرژانتین، کره جنوبی و فرانسه خواهان مشارکت در ساخت راکتور هسته‌ای جدید در عراق هستند.

گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و امارات بعد از چهار سال

سرانجام بعد از چهار سال قطع تماس های دیپلماتیک و سردی روابط، وزیران خارجه ترکیه و امارات در یک تماس تلفنی گفت وگو کردند.

خبر تماس «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه و «عبدالله بن زاید آل نهیان» همتای اماراتی اش در رسانه های منطقه بازتاب گسترده ای داشت.

فعلا گزارش های رسمی، از محتوای مباحث مطرح در این تماس فقط به این بسنده می کند که طرفین در این تماس تلفنی که برای اولین بار پس از چهار سال صورت گرفت، ماه مبارک رمضان را به یکدیگر تبریک گفته اند.

رابطه بین امارات و ترکیه در چند سال اخیر رو به تیرگی نهاده بود که علت عمده آن به نقش دو کشور در درگیری های لیبی و پیش از آن محاصره قطر مربوط می شود.

فاهم عراق با ۳ کشور غربی برای ساخت راکتورهای هسته‌ای/ گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و امارات بعد از ۴ سال/ ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی به عربستان/ مذاکره فرماندهان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد

ترکیه در بحران لیبی و پیش از تشکیل دولت انتقالی از دولت فائز السراج رئیس دولت مستقر در طرابلس حمایت می کرد و اماراتی ها اما از یک ژنرال ارتش معمر قذافی رئیس جمهور سرنگون شده لیبی به نام خلیفه حفتر جانبداری می کنند.

همچنین از دیگر دلایل مهم قطع روابط دو کشور در چهار سال پیش، مشارکت فعال امارات در محاصره قطر توسط عربستان و متحدانش است که ترکیه همه جانبه در حمایت از دوحه وارد شد.

ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی به عربستان

عربستان برای دومین بار طی سه ماه گذشته به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ورود اتباع پاکستانی را ممنوع کرد و سعودی‌ها را نیز از سفر به پاکستان برحذر داشت.

رسانه‌های پاکستانی جمعه شب گزارش دادند که سازمان هوانوردی دولت سعودی در واکنش به موج سوم شیوع کرونا در پاکستان، هرگونه پرواز مسافربری از مبدأ این کشور به فرودگاه‌های عربستان و یا ورود اتباع پاکستانی را تا اطلاع بعدس ممنوع اعلام کرد.

فاهم عراق با ۳ کشور غربی برای ساخت راکتورهای هسته‌ای/ گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و امارات بعد از ۴ سال/ ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی به عربستان/ مذاکره فرماندهان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد

بنابراین، به اتباع سعودی موجود در پاکستان ۷۲ ساعت مهلت داده شده تا به کشور خود بازگردند و همزمان سفر عربستانی‌ها به پاکستان نیز موقت ممنوع شده است.

پس از انگلیس، کانادا و سلطنت عمان، عربستان چهارمین کشوری است که طی روزهای اخیر ورود اتباع پاکستانی را به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کووید-۱۹ ممنوع اعلام کرد.

دولت سعودی اوایل بهمن ماه ۹۹ نیز طی دستور العملی، ورود شهروندان پاکستانی به عربستان به دلیل آنچه جلوگیری از گسترش شیوع «ویروس کرونا» اعلام شده، ممنوع کرد.

به گزارش ستاد ملی مدیریت عملیات مبارزه با کرونا در پاکستان، طی ۲۴ ساعت گذشته، ابتلای ۵ هزار و ۸۷۰ تن در مناطق مختلف پاکستان به ویروس کرونا ثبت شد و ۱۴۴ تن از بیماران نیز جان خود را از دست دادند. در چنین وضعیتی، مسئولان بهداشت پاکستان، نگران افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا و چالش درمان بیماران هستند.

پاکستانی‌ها هفتم اسفند ۹۹، یک سالگی شیوع بیماری کووید-۱۹ در این کشور را سپری کردند. از آن زمان تا امروز ۷۸۴ هزار و ۱۰۸ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۱۶ هزار و ۸۴۲ تن از بیماران کرونایی نیز جان باخته‌اند.

مذاکره فرماندهان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد

فرماندهان ارتش سوریه روز جمعه در فرودگاه قامشلی با فرماندهان کُرد این کشور به گفت‌و گو نشستند.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، این نشست با میانجیگری روسیه برگزار و هدف، بررسی دلایل درگیری‌ها میان طرفین در شهر قامشلی در استان الحسکه و راههای کاهش تنش ذکر شده است.

در روزهای گذشته شهر قامشلی شاهد درگیری شدید میان نیروهای «الدفاع الوطنی» (بسیج مردمی سوریه) با شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) بود، به طوری که چندین منطقه میان طرفین دست به دست شد و نیروهای الدفاع الوطنی توانستند مقر نیروهای «آسایش» (نیروهای امنیت داخلی قسد) را در محله «حکلو» به کنترل خود درآورند.

فاهم عراق با ۳ کشور غربی برای ساخت راکتورهای هسته‌ای/ گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و امارات بعد از ۴ سال/ ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی به عربستان/ مذاکره فرماندهان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد

در پی این درگیری‌ها، یگان‌های ارتش سوریه نیز برای پشتیبانی از نیروهای الدفاع الوطنی وارد عمل شدند.

به گفته منابع محلی درگیری‌ها زمانی آغاز شد که نیروهای کُرد آسایش سعی داشتند، کنترل محله «حاره طی» در نزدیکی فرودگاه را بدست گیرند که با مقاومت نیروهای الدفاع الوطنی که از میان جوانان همین محله تشکیل شده بود، مواجه شدند.

قبیله «طی» نیز در بیانیه‌ای گفته بود: «ما خواستار ایستادن در برابر "قسد" هستیم که از سوی اشغالگران آمریکایی پشتیبانی می‌شود.»

با این حال نیروهای روسیه از دو روز گذشته وارد عمل شده و سرانجام دیروز موفق شدند طرفین را برای آتش‌بس و رفتن پای مذاکره مجاب کنند. پس از این میانجیگری، دو طرف توافق کردند که تا امشب دست از درگیری کشیده و به گفت‌و‌گو بنشینند. پلیس نظامی روسیه نیز در محله‌های درگیری مستقر شده است.

در پی این درگیری‌ها، بسیاری از ساکنین مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. شهر قامشلی در کنترل همزمان نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان کُرد قرار دارد. فرودگاه قامشلی و مرکز شهر در کنترل ارتش و نیروهای الدفاع الوطنی سوریه است.

اعزام کاروان بزرگ نطامی آمریکا از عراق به سوریه

منابع آگاه در عراق به شبکه المیادین گفتند که یک کاروان نظامیان تروریست آمریکایی حامل سلاح‌ها و مهمات سنگین از عراق وارد سوریه شده است.

به گفته این منبع، همزمان با حرکت این کاروان، بالگردهای نظامی آمریکایی نیز بر فراز آسمان پرواز می‌کردند. این کاروان با عبور از گذرگاه «التنف» در جنوب غرب عراق وارد سوریه شد. این برای دومین بار در یک هفته اخیر است که آمریکا انواع سلاح و مهمات را از عراق به سوریه انتقال می‌دهد.

در سی ام فروردین نیز منابع محلی در اطراف شهر «الشدادی» (شمال شرق سوریه) خبر دادند که یک کاروان نظامی متشکل از ۲۴ کامیون وابسته به آمریکا از عراق وارد این منطقه شده است.

فاهم عراق با ۳ کشور غربی برای ساخت راکتورهای هسته‌ای/ گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و امارات بعد از ۴ سال/ ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی به عربستان/ مذاکره فرماندهان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان کُرد

این کاروان حامل جعبه‌های حامل سلاح و مهمات و شامل تانکرهایی بود که از «رمیلان» به سمت قامشلی و از آنجا به پایگاه‌های آمریکا در جنوب استان حرکت کردند.

هفته پیش نیز پنج خودروی زرهی که از حمایت هوایی نظامیان آمریکایی برخوردار بودند، وارد این منطقه شدند.

دولت سوریه همواره تأکید دارد که حضور آمریکایی‌ها در این کشور غیر قانونی است و به این اشغالگری پایان خواهد داد.

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۶ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۶
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۴۸
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۲
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۲
 • اذان مغرب : ۱۹:۵۰
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰